Ekonomi Gündemi

Hayat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Hayat sigortası her durumda kendini ve sağlığını garanti altına almak isteyenler için tasarlanmış bir sigorta türüdür. Hayat sigortası beklenmedik risklere karşı olarak hazırlıklı olmasını sağlar. Kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmak için hayat sigortası yapmanız ideal olacaktır. Hayat sigortası da kendi içerisinde çeşitli seçeneklere sahiptir.

Hayat sigortası başvurusunda size farklı şartlarda teminatlar sunulacaktır. Bu teminatlar arasında sizin seçtiğiniz şartlara göre poliçe süreniz devam ettiği müddetçe yine aynı şekilde teminata dahil olan durumları içerisine almaktadır. Hayat sigortaları ana teminat olarak vefat durumunu kapsar.

Hayat sigortası teminat kapsamında farklı durumlar da vardır. İlki vefat olmak dışında hastalık ya da kaza durumlarında meydana gelecek maluliyet, olası bir kaza sonrasında oluşacak tedavi sürecini kapsayan masraflar, günlük herhangi bir durumda ortaya çıkacak olan hastane masrafları, tehlikeli bir hastalık söz konusu olduğunda bunun için gerekli masraflar bu teminat içerisindedir. Bu saydığımız maddeler sağlık durumlarını içerisine almaktadır. Bunun dışında işsizlik de bu teminat kapsamına girmektedir. İşsizlik durumlarında da hayat sigortanız sizi garanti altına alacaktır.

Hayat sigortasında belirli miktarlarda bir prim ödemesi yapılmaktadır. Ödeyeceğiniz prim seçmiş olduğunuz tazminata, sonuçta almak istediğiniz toplu para miktarına ve yaş gibi durumlara göre değişkenlik gösterecektir. Prim ödemeleriniz ise yine sizin durumunuza göre farklılık gösterecektir. Prim ödemelerinizi peşin, üç aylık, altı aylık, ya da bir aylık taksitler şeklinde de yapabilirsiniz. Ayrıca ödemelerinizin periyotları da seçmiş olduğunuz teminat ve pakete göre farklılık gösterecektir.

Hayat sigortası zorunlu bir sigorta şekli değildir. Bu sigorta şekli bankalar tarafından özel şekilde uygulanan bir programdır. Bu yüzden özel yollardan yapılan bir sigorta çeşididir. Hayat sigortası devlet tarafından sağlanan sigorta şeklinden daha farklıdır. Birçok avantaja sahip olmakla birlikte diğer taraftan da normal sigorta türüne göre daha yüklü bir ödemesi vardır.

Ancak durumun iyi olduğu günlerde yapılan bir yatırımın durumun kötü olduğu günlerde kendini garantiye almak fikri oldukça mantıklıdır. Hayat sigortası için özel sigorta şirketleri ile iletişime geçerek kendinizi garanti altına alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu