Banka Sorunları

Fazla Sayıda Kredi Başvurusu Yapmak Zararlı Mı ve Bu Başvurular Sistemden Ne Zaman Silinir?

Teknolojinin gelişmesi bankacılık sektörünü de birçok yönden etkilemiştir. Bu etkilerden en önemlisi ise işlemlerin daha düzenli bir şekilde takip edilmesi olmuştur. Bankalar ile müşteriler arasında yaşanan birçok problemin işlem hatası ya da ödeme takibi yapılmaması ile ilgili olduğu bilinmektedir. Fakat sistemlerde meydana gelen değişiklik ve teknolojiden daha fazla yararlanılması durumu sayesinde bu sorunlar da ortadan kalkmaktadır. Finans işlemleri ve ekonomi işlemlerinin dijital ortamda gerçekleşiyor olması  oldukça önemlidir. İşlemlerin daha hızlı gerçekleşiyor olması da teknolojinin avantajları arasında sayılabilir. Günümüzde banka şubelerine gidilmeden birçok işlem halledilebilmektedir. İnternet bankacılığı sayesinde banka kuyruklarında beklemek yerine birkaç tuşla kredi başvuruları yapılabilmekte ve çeşitli banka işlemleri hakkında bilgi alınabilmektedir.

Kredi Notu Kredi Alımında Önemli Midir?
Limit kontrol sistemi, kredi kayıt sistemi gibi sistemler bankaların işini kolaylaştırmaktadır. Bu sistemler sayesinde müşterilerin geçmişteki işlemleri hakkında bilgi edinilmektedir. Kredi başvuruları, daha önce alınan kredilerin ödeme düzenliliği, borç sorgulamaları gibi durumların tamamı için bu sistemlere bakılmaktadır. Bu ödeme durumlarına göre müşteriler için kredi notu belirlenmektedir. Kredi notununyüksek olması müşterilerin daha sonraki kredi başvurular için de önem taşımaktadır. Bu sayede sonraki kredi başvurularında müşteriye kredi verilme şansı artmakta ya da azalmaktadır.

Kredi notu hesaplamasında çeşitli gruplar bulunmaktadır. Bu gruplar az riskli, riskli, çok riskli, iyi ya da çok iyi şeklinde ayrılmaktadır. Her kredi grubu için belli bir puan aralığı vardır. Bankalara SMS ile yapılan kredi başvurularında değerlendirilen ilk durum kredi notu olmaktadır. Buna göre hızlı bir şekilde onay ya da red cevabı gelmektedir. Bunun dışında şube üzerinden yapılan kredi başvuruları için de bu durum geçerlidir. Kredi notunu yükseltmek için ödemelerin düzenli olarak yapılması ve aksatılmaması gerekmektedir. Bankalardan herhangi bir hizmet alımı yapmamış ve ilk defa kredi başvurusu yapacak olan kişiler ise sıfır olan kredi notlarını yine düzenli ödeme ile yükseltebilirler. Bu sayede sonraki kredi başvurularından olumlu sonuç almaları daha kolay olacaktır.

Bankanın Reddetmiş Olduğu Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir?
Birçok kişi kredi alamayacağı düşüncesi ile birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmaktadır. Fakat bankalardan herhangi biri bu başvuruyu kabul ettiği zaman diğer bankalara yapılan kredi başvuruları iptal edilmek istenmektedir. Bu durum kredi konusunda oldukça sık yaşanmaktadır. Çözümü zor gibi gözüken bu sorunun temel kaynağı ise Kredi Kayıt Bürosu olmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu hizmet sisteminde yapmış olduğu olumlu değişiklikler ile daha hızlı bir şekilde hizmet sunmaya başlamıştır. Günümüzde reddedilen kredi başvurularının silinmesi de Kredi Kayıt Bürosu sayesinde yapılmaktadır. Bu durumu çözebilmek için öncelikle Kredi Kayıt Bürosu’na başvuru yapılarak bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Kredi

Kayıt Bürosu tüm müşterilerin yaptıkları kredi başvurularını ve ödeme sistemlerini takip eden bir kurumdur. Bu sayede kişilerin çektikleri krediler ve reddedilen kredileri bu sistemde yer almaktadır. Bu sayede kredi notunun oluşması da sağlanır. Herhangi bir bankaya yapılan kredi başvurusu iptal edildiği zaman kredinin sistemden silinmesi için gerekli olan süreç de başlatılmış olur. Fakat banka tarafından kredi başvurusunun reddedilmesi ile kişinin kredi başvurusunu geri çekmesi arasında fark bulunmaktadır. Bankanın kredi başvurusunu reddettiği bir kişi tekrar kredi başvurusunda bulunduğu zaman kredi notu da düşmektedir. Ayrıca normale göre daha fazla kredi başvurusu yapılması durumunda  Kredi kayıt Bürosu bu başvuruları otomatik olarak sistemden silmektedir. Başvurunun sistemden silinmesi de 6 ayı bulmaktadır.

Kredi Başvuru Sayısı Çok Olan Kişiler Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilir?
Kredi başvuru sayısı çok olan kişilerin kredi notu da düşmektedir. Bu durumda birçok insan kredi başvurusu yapmaktan korkar hale gelmiştir. Oysaki bankalar düzenli ödeme yapılması durumunda kredi notunu nasıl geri yükseltiyorsa bu durum için de aynı şey geçerlidir. Kredi Kayıt Bürosu’nun sisteminden silinen kredi başvuruları kişilerin kredi notunda da yükselme sağlamaktadır.  6 aylık süreç içerisinde başvuruların sistemden silinmesini beklemek yeterli olmaktadır. Yapılması en mantıklı olan şey ise kredi başvurusu reddedildikten sonra bir sonraki kredi başvurusu için zaman geçmesini beklemektir. Acil krediye ihtiyacı olan ve bekleme şansı olmayan kişiler ise çekecekleri kredi miktarını düşürerek vade sayısında artış düşünmelidir.

Kredi Başvurularının Silinme Süresi Ne Kadardır?
Kredi başvurularının kesin olarak sistemden silinmesi 6 ay sürmektedir. Her 6 ayda bir sitem kredi başvurularını sıfırlamaktadır. Kredi alacak olan kişilerin de bu durumu göz önünde bulundurması gerekmektedir. 6 ay önce başvurusu yapılmış ve red cevabı alınmış olan bir kredi için tekrar başka bir bankaya başvuru yapılabilmektedir. Fakat 6 aydan daha önce yapılan başvuru işlemleri yalnızca kredi notunu düşürmekte, herhangi bir avantaj sağlamamaktadır. Bu nedenle kredi başvurularında zaman takibi önemlidir. Siz de kredi başvurularının silinmesi ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu