Ekonomi Gündemi

Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir? Hangi Bankalar Verir ve Kefalet Maliyeti / Limiti

Kredi Garanti Fonu (KGF) işletme sahiplerine ve genç fikirlere alacakları krediler için kefalet sağlayan bir hizmet olarak bilinmektedir. İşletmenin kurulu olması bu fondan faydalanabilmek için bir geçer şart değildir. İş fikrinin olması ve fon alınacak kuruma beyan edilmesi ile de Kredi Garanti Fonu (KGF) alınabilir. Fakat bu işletmelerin faaliyet sürelerinin maksimum 2 sene olması istenmektedir. Bu fonun birçok hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetlerden birisi de genç girişimci destekleridir. Genç girişimci desteklerinde kefalet için Hazine Müsteşarlığı Fonu kaynak olarak kullanılmaktadır. Bu destek ile ilgilenen finans kuruluşu ise Kredi Garanti Fonu (KGF) ve bu fonla işbirliği içerisinde olan bankalardır.

Garanti Fonu Veren Bankalar Hangileri?
Kredi Garanti Fonu ile işbirliği içerisinde olan bankalar şu şekilde sıralanabilir: HSBC Bank A.Ş., Akbank T.A.Ş. , Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Burgan Bank A.Ş., Türk Eximbank-Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.,  Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.,  Finansbank A.Ş.,  Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.,  Anadolubank A.Ş.,  ING Bank A.Ş. Şekerbank T.A.Ş., Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş., Alternatif Bank A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.,  Denizbank A.Ş., Tekstil Bankası A.Ş.,  Asya Katılım Bankası A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş.,  Turkland Bank A.Ş.,  Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.,  Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.,  Turkish Bank A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş.,   Türk Ekonomi Bankası A.Ş.,  Türkiye İş Bankası A.Ş.

KGF İşbirliği Yapan Finansal Şirketler: Bu bankaların dışında Kredi Garanti Fonu’nun işbirliği yaptığı finansal kiralama şirketleri de bulunmaktadır. Bu finansal kiralama şirketleri ise: Anadolu Finansal Kiralama A.Ş., Halk Finansal Kiralama A.Ş.,  TEB Finansal Kiralama A.Ş., Alternatif Finansal Kiralama A.Ş., Şeker Finansal Kiralama A.Ş., Deniz Finansal Kiralama A.Ş.,  Ak Finansal Kiralama A.Ş.,  Vakıf Finansal Kiralama A.Ş., Burgan Finansal Kiralama A.Ş.,  Ziraat Finansal Kiralama A.Ş.,  Finans Finansal Kiralama A.Ş.,  Yapı Kredi Finansal Kiralama A.Ş., İş Finansal Kiralama A.Ş. ve  Garanti Finansal Kiralama A.Ş.’dir.

Kredi Garanti Fonunun Kefalet Maliyeti ve Limiti
Kredi Garanti Fonu ile ilgili en merak edilen sorulardan birisi de fonun kefalet maliyeti ve kefalet limitidir. Kefalet maliyeti için kefalet konusunda talepte bulunan firmaları değerlendirmek gerekmektedir. Bu firmaların değerlendirilmesi için de maktu inceleme ücreti alınmaktadır. Eğer talep kabul edilir ve kredi kullanımı Kredi Garanti Fonu’nun kefaleti ile olursa alınacak olan komisyon %1 ile%2 oranında olmaktadır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken durum komisyonun kredinin vadesi boyunca geçerli olduğu ve her sene peşin olarak işlediğidir. Ayrıca gayri nakdi ve nakdi şekillerde kefalet bakiyesi üzerinden hesaplamalar da yapılmaktadır.

Kefalet Limiti: Kefalet limiti ise KOBİ’ler için değişiklik göstermektedir. KOBİ’lerin Kredi Garanti Fonu başvurusunda kefalet üst limiti 1.000.000 olarak belirlenmiştir. Fakat herhangi bir işletmede KOBİ’lerin risk grubu oluşturduğu düşünülüyorsa bu işletmelerde kefalet üst limiti 1.500.000 olarak işleme alınmaktadır. Kredi Garanti Fonu’ndan kimlerin yararlanabileceği de merak edilen konulardan birisidir. Kredi Garanti Fonu’nun yaratıcı fikirleri dikkate alması ve bir.ok kişiye işletme konusunda yardımcı olduğunu düşünürsek mantıklı fikir sunan hemen hemen tüm KOBİ’ler bu hizmetten faydalanabilmektedir. Belli başlı şartlar ise işletmelerdeki çalışan sayısının 250 kişiden daha az olmasıdır. Ayrıca madencilik sektörü ve imalat sektörü Kredi Garanti Fonu’ndan daha çabuk yanıt alabilmektedir. Ülkemizin tüm şehirlerindeki ve tüm bölgelerindeki esnaflar, çiftçiler, genç girişimciler, kadın girişimciler, tarımsal işletme sahipleri Kredi Garanti Fonu’na başvurabilirler. Siz de Kredi Garanti Fonu (KGF) ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu