Nedir?

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Tanıdığınız birine acil para göndermeniz gerekiyor ve bunun için de zamanınız yok. Üstelik bankalar da o saatte kapalı. Peki ne yapardınız? Tabi ki cebe havale işlemi. Cebe havale işlemi nedir, cebe havale nasıl yapılır gibi soruların cevabı için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ile hayatımıza getirdiği yenilikler ve kolaylıklar inanılmaz boyutlara ulaştı. Teknolojiyi yakından takip eden ve müşterileri için ayrıcalıklar sunan bankalar, çağa ayak uydurarak her gün kendilerini biraz daha geliştiriyorlar. Yıllar önce herhangi bir bankacılık işlemi yapmak için şubeye gidip sıra beklerken, günümüzde havale, eft ve fatura ödemeleri gibi işlemler artık parmaklarımızın ucunda. İnternet şubesi üzerinden yapılan işlemler bize hem zaman tasarrufu sağlar, hem de işlem masrafları açısından çok daha uygun durumda. Bankalar arası rekabeti de düşünecek olursak internet şubesi üzerinden yapılabilecek işlemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bunlardan biride cebe havale işlemi.

Cebe Havale İşlemi Nedir?

Elektronik ortamda para transferine olanak tanıyan, banka hesabı olmayan birisine bile para göndermenizi sağlayan bir işlem türüdür. Bu işlemi yapabilmek için para göndereceğiniz kişinin telefon numarasını bilmeniz yeterli. Bazı bankalar bu işlem için ücret alsa da bazı bankalar müşterilerine bu hizmeti ücretsiz sunmaktadır. Gönderebileceğiniz alt limit 20 TL, üst limit ise 5000 TL olarak belirlenmiştir.

Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir kişiye cebe havale işlemi yapabilmek için mobil bankacılık işlemine müsaade eden bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Bankanın internet şubesine girerek cebe havale seçeneğini açarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu havale işlemi gerçekleştirilirken birçok banka sadece telefon numarası isterken, İş Bankası karşıdaki kişinin TC kimlik numarasını da istemektedir. Bu durum bankaların güvenlik politikası ile ilgili bir durumdur.

Cepbank işlemini tamamladıktan sonra işlem anında vermiş olduğunuz alıcı kişinin cep telefonuna 6 haneli bir kod gider. Bu kod yardımı ile hangi bankadan gönderim yaptıysanız o bankanın ATM’sinden gönderdiğiniz parayı çekebilir.

Havale ile gelen parayı çekmek için ATM’den kartsız işlemler menüsü/cebe havale seçeneğine girdiğinizde sizden istenen bilgileri ve kodu ATM’ye girerek paranızı kolaylıkla çekebilirsiniz. Hepsi bu kadar.

 

Banka ve kredi kartları hakkında faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu