Kredi Notu

Neden Kredi Kullanamıyorum? Kredi Notu Hesaplaması ve Olumsuz Durumlar

Eğer bir bankaya gidip kredi kullanmak amacı ile başvuruda bulunmuş olmanıza rağmen olumsuz yanıt aldıysanız bu duruma sebebiyet veren birçok sebep olabilir. Yaptığınız başvuru neticesinde bankanın yapacağı işlem daha önceki kayıtlardan sizle ilgili bilgiye ulaşmaktır. Size kredi olarak vereceği paranın bir ödeyebileceğinize dair bir garantisi olması gerekmektedir.  Bu sebepten de geri ödemelerinin risk teşkil etmesi gibi bir durumu engellemek adına sizi her açıdan değerlendirmeye alır ve şahsısınız ait bir puan ortaya çıkmış olur. Ortaya çıkmış olan bu puan banka nezdince kredi verebilecek bir puan olması halinde ancak talep ettiğiniz krediyi alabilmeniz mümkün olacaktır. Sonuçların olumlu bir seyir izlememesi halinde başvurunuzun reddedilme olasılığı bulunmaktadır.

Bu bahsi geçen kriterlerin neler olduğu sorusuna yanıtına vermeye çalışalım. İlk olarak bahsi geçen puan nasıl ortaya çıkmaktadır bunu da ele almak gerekmektedir. Almak istediğiniz kredilere yönelik başvurular neden olumsuz sonuç almaktadır? sorusuna yanıt bulmak için dört adımda cevapları ele alalım.

Kredi Notu Hesaplaması
Bir kredi başvurusunda gerçekleştirmiş olmanız halinde ilk olarak bankalara yol gösterecek olan sizin kredi notunuzdur. Bu notun hesaplanması için önceden yapmış olduğunuz bir takım işlemlerden yararlanılmaktadır. Kullanılacak kriterler ise sizin olan bireysel nitelikteki tüm banka hesaplarınızın yanı sıra kredi ve kredi kartlarınız da işin içine katılarak yaptığınız kullanımların ne doğrultuda olduğudur.  Daha önce yapmış olduğunuz kredi kartı ve kredi borçlarını gününde ve eksiksiz olarak ödemelerini gerçekleştirmiş olmanız  sizin adınıza çok büyük bir artı sağlayacaktır. Buna ek olarak bankalardan daha önce kullandığınız çok fazla kredi yok ise kredi notunuz oldukça iyi bir durumdadır ve bankalar gözünden bakacak olursak en ideal müşteri modeline sahipsiniz demektir. Her banka için size kredi sağlamak adeta bir zevk olacaktır. bu olumlu tablonun zıttı olaraktan kredi ödeme planlarınızda aksamalar  ve gecikmeler gerçekleşmiş, kredi kartı ödemeleriniz düzenli bir seyir izlemiyor ve sürekli olmasa dahi asgari ücretin altında ödemeler ancak gerçekleşiyorsa talebinizin gerçekleşmesi pek de mümkün değildir. Bunlara ek olarak daha önceden kullandığınız kredi sayısı ve kredi çeşidi fazlalık teşkil ediyor ise kredi notunuz oldukça düşük bir seyir gösterecektir. Ve bu tür sonuçlar alınması halinde neden kredi kullanamıyorum sorusunun sıklıkla karşılaşılan cevaplarındandır.

Daha önce herhangi bir bankadan bir kredi talebinde bulunmuş veya hali hazırda kredi kartı sahibi iseniz ve geri ödemelerini yapamadığınız için banka sizi idari takip altına almış ise kredi kullanımı yapmanız zorlaşmaktadır. İdari takibe alınmanız halinde banka avukatları sizinle  iletişim sağlayıp ödemelerinizi yapmanıza dair sizinle görüşmeler yaparlar ve durum oluşan tablo da bir daha kredi kullanamamanız gibi bir durumu ortaya çıkarır.

Yetersiz Gelir: Bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurunuz olumsuz bir sonuç almasındaki sebeplerden bir tanesi de  yetersiz gelire sahip olmanızdan dolayı olabilir. Başvuru yaptığınız zaman bankalar mevcut borç durumunuzu gözden geçirir ve sabit gelir durumunuzu karşılaştırma yapar. Talep ettiğiniz kredi miktarının aylara bölününce ortaya çıkan ödemeleri ve varsa diğer toplam banka borçlarınızın aylık gelirinizi aşması durumunda ödeme noktasında sıkıntı yaşayacağınız neticesine varılır. Ancak mevcut banka borçlarınız önceki tabloya göre azalması veya gelirinizin artması sonucunda bir süre bekleyip tekrar bir başvuruda bulunmanız öncekine nazaran istediğiniz sonucu almanız için daha doğrudur.

Bireysel ihtiyaç kredilerinin dışında konut veya araç kredisi  başvurularda bulunmanız halinde  sağlanan bu kredilerde talep edilen rakamlar yüksek olmasından ötürü banka sizden gayrimenkulü ya da aracı ipoteklemek kaydı ile teminat olarak alır. Böyle bir durumda ise kullanacağınız krediler için teminat vereceğiniz menkul vb şeylerin ipotek durumuna uygun olması gerekmektedir. Aksi halde ipotekleriniz kabul edilmediği için sağlanmayan teminatın olmamasından ötürü de kredinizin onaylanması gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu