Kredi Kartı

Kredi Kartımı Kapatarak Borcu Taksitlendirebilir miyim? Borcu Olan Kredi Kartı Kapatılabilir mi?

Kredi kartlarının hayatımıza girdiği günden beri yüksek fiyatlı ürünleri taksit imkanı ile alabiliyor ve acil nakite olan ihtiyaç karşılanabiliyor. Kredi kartının bu konuda tüketiciye sağlamış olduğu en büyük yarar peşin fiyat üzerinden ürün ya da hizmet bedelini karşılayabiliyor olmasından gelmektedir. Böyle bir hizmetten yararlanmak isteyen kişiler bu amaçla bankaları yolunu tutarak kredi kartı talebinde bulunmaktadırlar. Kredi kartını hayatının neredeyse her alanında kullanan tüketiciler bazı zamanlarda ödeme planlamasını iyi yapamadıklarından dolayı sorunlar meydana gelmektedir ve kaçınılmaz son olarak kullanılan bu kartlar kapattırılmak zorunda kalınmaktadır. Peki henüz taksitleri devam eden bir kredi kartını kapatmak mümkün müdür? Bu yazıyı bu soruya cevap bulmak amacı ile yazacağız.

Borcu Olan Kredi Kartı Kapatılabilir mi?
Bu konuda birçok kart kullanıcısı yeterli bilgiye sahip olmamasından ötürü müşteri hizmetlerindeki kişiler veya banka görevlilerinin konu ile alakalı söylemlerine uymakta ve uzun yıllar bu kartlara adeta bağımlı yaşamaya devam etmektedir. Hiçbir banka müşterisinin kredi kartını iptal etmesini makul karşılamaz. Koşullar ne olursa olsun banka yetkililerinin bu konu ile alakalı eğilimi bu kartın açık olmasından yana olacaktır. Bir de bu konudaki bilgi yetersizliğinizin ortaya çıkması halinde artık kredi kartını kapattırmak sizin adınıza adeta eziyete dönüşecektir demek yanlış olmaz.

Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?
Bu konu ile alakalı söylenecek ilk husus yazı yasalar kesinlikle tüketicinin yanında bir tutum izlemektedir. Kullandığınız kartın taksit borcu olması halinde dahi yine kredi kartının istenilen zamanda kapatılması en doğal hakkınızdır. Bunu engelleyecek herhangi bir durum söz konusu değildir. BDDK’nın kuralları nezdince işlem gören bankaların bu konu ile alakalı olarak sizden ayrı bir istekte bulunmaları doğru ve yasal olmayacaktır. Bu konu ile alakalı olarak bütün hakların takip edilmesi gerekmektedir.

Kredi kartının taksitli ya da taksitsiz borcu olduğunu var sayarsak banka şubesine yapılacak başvuru ile kredi kartından kurtulmak sizin elinizdedir. Yapılan kapatma başvurusu sonrasında bankanın müşteriye bir takım olumlu gibi görünen başvuruları muhakkak ki olacaktır.  Karta para puan ilave etmek ve kart aidatını silmek gibi teklifler sunmak bunlara örnektir. Burada nihai karar kartı kullanana aittir. Ya teklifleri cazip bulup kartını açık tutar ya da kartını iptal ettirme seçeneğini de kullanabilir.

Kapatılan Kredi Kartı Borcu Taksitleri Nasıl Ödenir?
Bankaya yapılmış olan kredi kartı kapatma başvurusunun gerçekleşmesinden sonra artık kartın madden bir hükmü olmayacaktır. Bu da artık bu kartla ne alışveriş yapılması ne de bu kart ile ATM’den borç ödenmesi mümkün değildir demektir. Peki bu karta ait borç nasıl ödenebilecektir? Bunun için kart bilgilerinin yer aldığı internet bankacılığını kullanmak size işlem kolaylığı sağlayacaktır. Burada yapılabilecek olan bir işlem ise daha önce kredi kartına ödeme yapılması halinde işlem tekrarı şeklinde güncel taksit ödemelerini gerçekleştirmektir. Ya da banka şubesine gidilerek istenen bilgiler sağlanması neticesinde kredi kart taksit borcu ödenebilir.

Kredi Kartım Kapatıldığında Kalan Taksitleri Tek Seferde Ödemek Zorunda Mıyım?
Kredi kartının kapatma işleminin gerçekleşmesi sonucunda kartta taksitli borç bulunabilir. Birçok kart kullanıcısının yanlış bildiği bir nokta bu borcun tamamen ödenmesi gerektiğidir. Ama bu bilgi yanlıştır. Neticede alışveriş yapılan zaman var olan kurallar ödeme zamanında da kabul edilmektedir. Yani alışveriş esnasında kredi kartından taksitlendirmeye giden tüketici için kapatma halinde bile bu taksitlendirme avantajı devam etmektedir. Bu sebepten ötürü de erken ödeme yapılmasına gerek yoktur. Her taksit tarihi geldiğinde ödeme yapılması beklenen bir davranıştır.

Kredi Kartı İptal Talebi Yerine Getirilmezse
Bankacılık Kanunu ve BDDK’nın bankalar ile alakalı düzenlemelerinde geçtiği üzere işlemlerini sürdüren müşterilerinin taleplerini yasalar çerçevesinde yerine getirmek ile mükelleftir. Bir müşterinin kredi kartı kapatma gibi bir isteğinin olması halinde talebin alınmasını takip eden 7 (yedi) iş gününde kredi kartı kapatma işlemlerinin gerçekleştirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu süre zarfında işlemleri istediği gibi olmayan müşteriler bankaya yazı yazarak  bunun gerekçesini öğrenme hakkına sahiptir. Alınan cevaba göre ikinci bir talepte bulunabilmek de yine olası bir seçenektir. Bunun dışında tüketici hakem derneklerine başvurulabilir ama bir itiraz olması gibi bir durumda dahi bankalar kartı büyük oranda iptal edeceğini söyleyebiliriz.

Hem kartını kapattırmak hem de karttaki taksitli ödemeleri de bir seferde ödeyerek bütün kart işlemlerini son bulması isteniyorsa bunu yapmak da mümkündür. Bunun için karta ait tüm borcun ödeneceğini banka şubesine ya da müşteri hizmetlerine bildirilmesi yeterlidir. Bu şekilde bir işlem neticesinde her ay ekstre adresine gönderilmesi de son bulacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu