Ekonomi Gündemi

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Emeklilik sisteminde son yıllarda çok farklı değişiklikler meydana geliyor. Bir taraftan devlet bu konudaki kanunlarda değişikliğe giderken diğer taraftan da bankalar farklı sistemleri ortaya çıkarıyor. Bireysel emeklilik ise bu değişikliklerden bir yenisi. Bireysel emeklilik sistemi birçok kişinin aklını karıştıran bir sistem. Peki nedir ve nasıl işler? Öncelikle bireysel emeklilik için aktif olarak çalıştığınız dönemdeki gelirden bir kısmını bu sistem için ayırmanız gerekiyor.

Bankalarda sizin için bireysel emeklilik adına hesap açılımı yapılıyor. Bu hesaba düzenli olarak belirli bir miktar parayı yatırmalısınız. Daha sonra bu yatırmış olduğunuz paralar emeklilik yatırım fonlarında değer kazanıyor. Ardından emeklilik döneminizde de güzel ve rahat bir gelir elde etmiş oluyorsunuz. Bu aşamada da farklı şekilde gelir elde edebilirsiniz. Birikmiş olan miktarı kısmi olarak alabilir, maaş olarak alabilir ya da toplu ödeme de talep edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi genel olarak gelirinizi güzel ve düzgün olduğu zamanda ayıracağınız belirli miktar ücretleri daha sonra emeklilik döneminde istediğiniz gibi değerlendirebileceğiniz bir sistem. Şimdi daha ayrıntılı olarak bireysel emekliliğin nasıl işlediğine bakalım. Öncelikle bu sistemin devlet tarafından sağlanan sosyal güvenlik için bir tamamlayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Yani mevcut devlet sigortanızdan alacağınız emeklilik gelirinizin üzerine bireysel emekliliğinizi de ekleyerek daha rahat bir yaşamdan bahsediyoruz. Diğer taraftan bireysel emeklilik sistemi tamamen devlet kontrolünde gerçekleşen bir sistemdir. Bu konuda herhangi bir soru işaretine mahal yoktur.

Nasıl Başvuru Yapılır?
Peki sisteme dahil olmak için ne yapılmalı? Öncelikle başvurduğunuz kuruma belirli bir katkı payı ödeyerek giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra bir de imzalamanız gereken sözleşme var. Emeklilik sözleşmesini de imzalayarak en az 10 yıl süre ile sistemde kalmanız gibi bir koşul söz konusu. Bu süreyi doldurmanız ve de 56 yaşını tamamlamanız durumunda emeklilik şansı elde etmiş oluyorsunuz.

Bireysel emeklilik tamamen bir ekstra hizmettir. Hiçbir mecburiyet söz konusu değildir. Tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. 18 yaşını doldurmuş olmak koşulu ile sisteme kayıt olunabilir. Bu şartları doldurmanız durumunda siz de bireysel emeklilik için ilk adımı atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu