Banka Sorunları

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Ülkemizde kredi kullanan kişi sayısı bir hayli fazla ve her geçen gün de sürekli artıyor. Bankaların son zamanlarda rekabet etmeleri ile yaptığı kampanyalar ve düşen faizler kredi kullanmada ki artışın ana nedenlerinden. Kredi ödemeleri zamanında yapıldığında tüketicinin finans karnesine olumlu yansırken, ödemelerde yaşanılan aksaklıklar kredi sicilini olumsuz etkiliyor. Böyle bir durumda ise akla gelen sorulardan biri de kredi sicili nasıl temizlenir sorusu. Yazımızın devamında kredi sicili nasıl temizlenir sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Ancak daha önce açıklamamız gereken bazı başlıklar var. Dilerseniz sırası ile inceleyelim.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının (KMH), ödeme alışkanlıkları ve borç-limit oranlarının gelirle endekslenmesi ile oluşturulan puanlama sistemine kredi notu veya kredi sicili denir. Kredi sicili ise ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu (KKB’ye) bağlı olan ve yetkili kuruluş Findeks tarafından oluşturulur. Kredi sicili ve kredi notu bir anlamda aynı yapısal kavramlardır.

Kredi Sicili Nasıl Oluşur?

Kredi sicilinin oluşmasında rol alan etmenler aşağıda ki tabloda belirtildiği gibi 5 bileşenden oluşmaktadır. Bunlardan en önemlisi mevcut borç durumunu doğrudan etkileyen ödeme düzenidir.

Kredi Sicili Puanları

Kredi sicili değerlendirmesi banka insiyatifinde olmakla birlikte, genellikle aşağıda ki tabloya benzer bir değerlendirme yapılmaktadır.

Bankaların Kredi Sicili Değerlendirmesi

Aşağıda ki tabloda belirtmiş olduğumuz “Kredi Kullanma İhtimali” kısmı, tamamen bankaların değerlendirmesine göre bir genelleme olarak verilmiştir. Ancak burada başvuruda bulunan kişinin çalıştığı süre, çalışma şekli ve geliri kredi kullanma ihtimalinde değişkenlik gösteren faktörler olabilir.

Kredi Siciline Daha Az Önem Veren Bankalar

Bankaların kredi başvuru değerlendirmeleri birbirinden farklılık gösteriyor. Hatta değerlendirme sonucu kişiye özel kredi faizi sunan bankalarda mevcut. Bu nedenle bir banka tarafından olumsuz olarak değerlendirilen kredi başvurusu, başka bir banka tarafından olumlu değerlendirilebilir. Ayrıca dönemsel olarak bu değerlendirmeler değişkenlikte gösterebiliyor. Örneğin tamamen kefilsiz ve gelir belgesiz kredi veren bankalarda mevcut. Bu bankalar;

-En para

-Aktifbank ürünü olan N Kolay Kredi

-CEPTETEB

Şimdi geldik en önemli konuya; Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicilinin temizlenmesi için baz alınan süre 5 yıldır. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse;

5 yıldan önce kapatılmış kredi ve kredi kartı borçları kredi sicili hesaplanmasında dikkate alınmaz. Ancak bu durum ödeme alışkanlıkları zayıf olan bir kişinin 5 yıl sonra rahatlıkla kredi kullanabileceği anlamına gelmez. Bunun nedeni ise banka veya finans kurumları ile 5 yıl aktif bir kredi ürünü kullanmayan bir tüketicinin kredi sicilinin oluşmaması.

Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir; bankalara kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Yani bu 5 yıl içinde borcunuzu kapatsanız da bankalarla iletişimi kesmeyin. Bunun nedeni ise 5 yıldan önce ki finansal kayıtlar baz alınmadığından, bankaların sizi tanıması ve akabinde güvenmesi gerekiyor. Yani bu süre zarfında var olan bir kredi borcunuz varsa veya kredi kartı kullanıyorsanız bunların ödemesini zamanında yapın. Unutmayın attığınız her doğru adım size olumlu olarak geri dönecektir.

Bu yazımızda kredi sicili nasıl temizlenir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz konularda sorularınız varsa aşağıda ki yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu