Kredi Notu

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Banka Var Mı?

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Banka Var Mı?

Kredi notu, bankaların tüketicilerin kredi başvurularını değerlendirirken kullandıkları en önemli kriterlerden biri. Kredi notu düşük olup ta kredi başvuruları reddedilen tüketicilerin ise aklından geçen sorulardan biride kredi notuna bakmadan kredi veren banka var mı? Bizlerde bu yazımızda kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar hangileri onlara bakacağız.

Finansal ihtiyaçlar her daim karşımıza çıkabiliyor. Sadece acil durumlarda değil ev veya araç alımları içinde bankalardan kredi kullanma yoluna gidiyoruz. Ancak bankalar her başvuran kişiye kredi vermiyor. Nedeni ise kredi notuna göre değerlendirmede bulunup kişinin geçmişte yaşadığı borç ödeme alışkanlığı veya limit-borç oranının yüksek olmasına bağlı kredi notunun düşüklüğüdür.

Böyle durumlarda tüketiciler kredi notuna bakmadan kedi veren banka var mı diye araştırmaya başlıyor. Bu sorunun cevabını verecek olursak, kredi notuna bakmadan kredi veren banka maalesef yok. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların kredi talepleri sonrası yaptığı ilk hamle, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Findeks’ten kişinin kredi notunu öğrenmektir. Eğer kredi notu istenen seviyelerde ise zaten kredi talebi olumlu yanıtlanır.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen kredi notunuz düşük ve kredi alamadınız. O zaman neler yapılabilir bir bakalım. Öncelikle şu soruyu kendinize bir sorun;

Kredi Notum Neden Düşük?

Sebeplerini maddeler halinde kısaca inceleyelim

-Bankaya kredi borcunuz var ve zamanında ödeyemeyip geciktirdiniz.

-Kredi kartı borcunuz var ve ödeyemeyip geciktirdiniz

-Avans hesap veya artı hesaptan para kullandınız fakat ödemeyi geciktirdiniz.

-Sık sık kredi başvurusunda bulundunuz.

-Limit-borç oranınız yüksek.

Yukarıda saydığımız tüm maddeler bir kişinin kredi notunun düşmesinde ki ana hatlardan.

Kredi Notunuz Kaç?

Eğer kredi notunuz 699 puandan daha aşağıda ise boşuna bankalara kredi başvurusunda bulunmayın. % 100 krediniz onaylanmayacaktır. Eğer 700-1099 arası ise bankalar kefil bulmanız halinde çok yüksek olmayan tutarlarda kredi için onay verebilir. 1100 ile 1499 arasında bir puana sahipseniz kefil olmadan çok yüksek tutar haricinde kredi kullanabilirsiniz. Ancak bu yazıyı okuyorsanız puanınız muhtemelen 1 ile 1099 arasında. Kredi notum düşük kredi alamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kredi Notum Düşük Ne Yapmalıyım?

Eğer kredi notunuz düşükse ilk yapmanız gereken bankalara kredi başvurusunda bulunmaktan kaçının. Sık yapılan ve ret cevabı verilen her kredi talebi sizin kredi notunuzu hızlı bir şekilde düşürecektir. Bu dönemde istikrarlı olun ve borçlarınızı günü geldiğinde mutlaka yatırın. Faturalarınızı dahi düzenli ödeyin. Kullanmadığınız hesaplar varsa kapatın. Kredi kartı kullanın ancak zamanında ödemesini yapın. Otomatik fatura ödeme talimatları verin. Bu hamleleri yaptığınızda kısa sürede kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Daha detaylı bilgiler için Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bunları yaptıktan sonra aklınıza şu soru gelebilir; Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir.

Kredi notu düşerken hızla düşmeyeceği gibi yükselirken de anlık yükselişler yakalayamazsınız. Ancak kredi notu yükseltme teknikleri ile bu süreci hızlandırırsınız. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Yazımızın özeti kredi notuna bakmadan kredi veren banka var mı diye bir kavram yok. Hangi bankaya giderseniz gidin ilk yapacakları şey sizin finansal karneniz olan kredi notunuza bakmak olacaktır.

Kredi notunun ne zaman güncellendiği hakkında bilginiz yoksa Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu