Bankalar

Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almaz? İşte O Bankaların Listesi

Bankalar müşterilerinin sahip olduğu vadesiz hesaplar için hesap işletim ücreti kesintisi yapmaktadır. Müşterilerin tepkisini toplayan bu ücreti pek çok banka talep etse de bu ücreti talep etmeyen bazı bankalar mevcuttur. Bankaların neredeyse her işlemden kesinti yapması sebebi ile bir de hesap işletim ücreti gibi gereksiz sebepler ile müşterilerden para kesintisi yapması oldukça fazla tepki toplamaktadır. Hesap işletim ücretlerinin haklı ya da haksız olması derin bir tartışma konusu olsa da bankalar bu ücreti talep etmeye devam etmektedir. Hesap işletim ücretinin alınmayacağı bazı durumlar mevcuttur. Ayrıca bazı bankalar ve bu bankaların bazı uygulamaları ile de hesap işletim ücreti ödememek mümkündür.

Hesap İşletim Ücreti Kesintisi Yapılmayan Durumlar
Her bankanın prosedürü farklı olsa da bazı bankalar bazı durumlarda kişilerden hesap işletim ücreti kesintisi yapmazlar. Öncelik ile pek çok banka öğrenci hesaplarından hesap işletim ücreti kesintisi yapmamaktadır. Öğrenci olan kişiler bunu kanıtlayan bir belge sundukları takdirde hesap işletim ücreti ödemek zorunda değildir. Bunun yanı sıra maaşını bu hesaba bağlayan kişiler ya da hesabına faturalar için otomatik ödeme talimatı veren kişilerden hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Ayrıca bireysel emeklilik kullanıcılarından da hesap işletim ücreti kesintisi yapılmamaktadır. Ancak bu durumlar her bankada farklılık göstermektedir. En net bilgiyi alabilmek için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmek faydalı olacaktır. Hesap işletim ücreti alınmaması gereken bir durumda yine bu ücretin hesabınızdan kesildiğini fark ederseniz bankanızın müşteri temsilcisine bu durumu bildirmeniz gerekmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar
Bankalar müşterilerinden kullandıkları kredi kartı ve vadesiz hesaplar için hesap işletim ücreti almaktadır. Müşterilerin bu konuda rahatsızlıklarını dile getirmelerinin üzerine bankalar bu konuda bazı uygulamalara gitmiştir. Bu sebep ile bankaların hesap işletim ücreti talep etmedikleri bazı haller mevcuttur. Özellikle de son yıllarda internet bankacılığı sisteminin yaygınlaşmasından sonra hesap işletim ücreti kesintisi yapan bankaların sayısı azalmıştır. İnternet bankacılığı, şubeye gitmeye gerek kalmadan her türlü işlemi sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık ile yapabileceğiniz bir bankacılık sistemidir ve genellikle hesap işletim ücreti talep edilmemektedir. Hesap işletim ücreti almayan bankalar ise şunlardır;

Finansbank
Finansbank Enpara kullanıcısı olan müşterilerinden hesap işletim ücreti kesintisi yapmamaktadır. Enpara uygulaması tamamen internet odaklı bir bankacılık hizmetidir. Enpara kullanıcıları tüm işlemleri internet bankacılığı ya da mobil şubeler aracılığı ile halletmektedir. Enpara kullanıcılarından hesap işletim ücreti alınmamasının yanı sıra aynı zamanda EFT ücreti ya da havale ücreti de talep edilmemektedir.

Kuveyt Türk Bankası
Kuveyt Türk bankasına ait Senin Bankan uygulaması ile müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmemektedir. Senin Bankan, internet bankacılığı sistemidir ve şubeye gitmeye gerek kalmadan, internet bankacılığı ile tüm işlemler yapılabilmektedir. Ayrıca Kuveyt Türk diğer hesaplardan da hesap işletim ücreti kesintisi yapmamaktadır.

Albaraka Türk Bankası
Albaraka Türk bankası müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti talep etmemektedir. Aynı zamanda bu bankanın müşterileri EFT ya da havale için de herhangi bir ücret ödemezler.

Yapı Kredi Bankası
Yapı Kredi bankasına ait Nuvo kullanıcıları da herhangi bir hesap işletim ücreti ödememektedir. Nuvo, internet bankacılığı uygulamasıdır ve diğer internet bankacılığı sistemleri gibi tüm işlemler şubeye gitmeye gerek kalmadan yapılabilmektedir.

Finans Bank
Finans Bank müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti kesintisi yapmamaktadır. Bunun yanı sıra Finans Bank kredi kartı kullanıcılarından da herhangi bir hesap işletim ücreti talep etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu