Banka SorunlarıKredi Kartı

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Liste ye Girilir?

Kara Liste. Kredi kartları artık hayatımızın önemli bir parçası. Özellikle mal ve hizmet alımlarında getirdiği taksit avantajı ve  nakit taşımaya gerek duyurmaması, kullanım sıklığının önemli yapı taşları arasında. Ancak son zamanlarda kredi kartları ödeme aracı olmaktan öte, nakit para ve dolayısı ile borçlanma aracı olarak görülüyor. Bu nedenle çeşitli ödeme sorunlarını da beraberinde getiriyor. Ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri de haliyle kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir sorusu. Bizlerde merak edilen kredi kartı kaç gün ödenmezse kara listeye girilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi kartları olumlu kullanıldığında kredi notunuzu yükselttiği gibi, zamanında yapılmayan ödemelerde aynı oranda size olumsuz yansıyacaktır. Bunun en bilineni ise 1 gün dahi geciktirseniz kredi notunuzun olumsuz etkilenmesi.

Kredi notunuzun düşmesine sebep olan bu basit hamleler, ileride finansal anlamda bir hayli zorlanacağınızın ilk sinyalleri. Ancak şu unutulmamalıdır ki, makul gecikmeler sadece kredi notunuzu olumsuz etkilerken, uzun süren gecikmeler sizin için finans kapılarının kapanması anlamını taşıyor. Kredi notunuz düşse de makul seviyelerde kaldığı sürece bankalardan kredi ve kredi kartı ürünleri kullanma şansınız var. Fakat daha önce BDDK tarafından düzenlenen kurallar çerçevesinde, süresi belirlenmiş olan gecikmeleri aşan tüketiciler için tehlike sinyalleri çalabiliyor.

Kara liste diye bilinen bu tehlikeli süreç sizin en az 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı alamayacağınız anlamını taşır. Merkez Bankası tarafından tutulan bu kayıt herhangi bir kredi ve kredi kartı başvurunuzda, ortak havuzdan bu bilgiler alınarak karşınıza çıkacaktır. Şimdi geldik en can alıcı soruya; kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir.

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir

Kredi kartı borcu olup ödeyemeyen birçok kişinin aklında bu soru var; kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir.

Son yapılan düzenleme ile bu süre 90 gün olarak belirlenmiştir. 90 gün boyunca kredi kartı borcunu ödeyemeyen tüketiciler kara liste diye tabir edilen bu listeye adını yazdırmış olur. 90 gün geçmeden yapacağınız asgari ödeme sonrası süreç en baştan başlar.

Örnek vermek gerekirse; kredi kartı borcunuzu 60 gün ödemediniz ve 60. gün sonunda asgari tutar ve faizi ile birlikte öderseniz, yine 90 gün süreniz olacaktır. Bu 90 gün içinde tamamını ödemeniz gerekmiyor. Burada size yansıyacak en olumsuz durum kredi notunuzun düşmesi. Yani özetle kredi kartı borcundan dolayı kara listeye girmeniz için gereken süre 90 gün olarak belirlenmiştir. Ancak burada dikkate alınması gereken husus; kredi notunun düşmesinde ki en önemli faktörün ödemelerde ki gecikmelerdir. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Bu yazımızda kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Her türlü merak ettiğiniz sorularınız da yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu