Krediler

Krediyle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi kullanarak ev almak istiyorsunuz ancak işlemlerin nasıl ilerleyeceğini bilmiyor musunuz? O zaman konut kredisi ile ev alırken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı bu yazımız sizin için tam bir rehber olacak. Unutmayın her ne olursa olsun bilinçli ve iyi araştırma yapılarak girilen her iş size olumlu yansıyacaktır. Bu nedenle konut kredisi kullanarak ev almayı düşünüyorsanız ve konut kredisi kullanırken nelere dikkat etmeliyim diyorsanız bu yazımız işinizi fazlasıyla görecektir. Şimdi madde madde ne yapmamız gerektiğine bir bakalım.

1-Kredi Notunuzu Öğrenin

Kredi kullanarak ev almayı düşünüyorsanız atmanız gereken ilk adım kredi notunuzu öğrenmek. Çünkü düşük kredi notu kredi talebinizin ret yemesi anlamına gelecektir. Ayrıca yaptığınız başvuru sonrası alacağınız ret yine kredi notunuzda düşüşlere sebep olacak. İyi bir kredi notunuz varsa, bankalar konut kredisi konusunda size yeşil ışık yakacaktır.

Kredi notunuzu Findeks’e üye olarak belli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Ancak şöyle bir yöntem de mevcut. Hangi bankadan kredi alacaksanız, banka personeline size kredi çıkıp çıkmayacağını, aynı zamanda kredi çıkıyorsa ne kadarlık bir konut kredisi verilebileceğini sorabilirsiniz. Büyük ihtimalle sizi tatmin edici bir cevap verecektir.

Kredi notunuz düşük ve konut alma konusunda aceleniz yoksa bu durumda yapmanız gereken kredi notunuzu yükseltmek. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi bilmiyorsanız Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

2-Peşinatınızı Hesaplayın

Kredi notunuzu kontrol edip, kredi alabileceğiniz kesinleştikten sonra bu kez yapmanız gereken verebileceğiniz peşinat tutarını hesaplamak. Çünkü bankalar alacağınız konutun expertiz değerinin %80’ine kadar kredi veriyor (bazı bankalar %75’ine, bazı bankalar %80’ine kredi veriyor). Bu nedenle geriye kalan %20’lik kısmı temin etmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda yeterince birikiminiz yoksa biraz para biriktirmek için bir süre daha beklemeniz gerekecek.

Eğer ipotek değerinde taşınmazınız varsa evin yüzde yüzüne kredi veren bankalar da mevcut. Evin tamamına kredi veren bankaları öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

3-Herşeye Hazırlıklı mısınız?

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz evi heyecan içinde düşünüyorsunuz. Ancak bu aşama da çektiğiniz konut kredisi ile birlikte oluşacak bütçe yükünü de düşünmek zorundasınız. Herhangi bir acil durumda devreye girecek bir maddi hazırlığınız var mı? Böyle riskleri düşünerek, bütçenizi yormayacak ve sizi zor duruma sokmayacak bir kredi yükünün altına girmek, ileride yaşayacağınız olumsuz durumların önüne geçecektir.

4-Karar Mekanızmanız Anlık Değil, Doğru Olsun

Bulduğunuz her ev için “işte aradığım ev” demeyin. Ani ve heyecanla verilen kararlar sizi yanlış yollara sevk edebilir. Doğru evi bulduğunuzdan emin olsanız da başka evlere de göz atmayı ihmal etmeyin. “Güneye baksın, caddeyi görsün” gibi kriterler bir ev almak için tek kriter olmamalı. Konutun yapımında kullanılan malzemenin kalitesi, evin bulunduğu bölge, bakım masrafları ve ısınma giderleri gibi önemli konuları da göz önünde bulundurun. Ayrıca konutun krediye uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bir evin gerçek değerini belirleyen birçok faktör de bulunuyor. Bununla ilgili daha önce yaptığımız araştırmalar sonunda yayınlamış olduğumuz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

5-Kontrol Sizde Olsun

Bir ev almadan önce konut ve bina hakkında gerekli incelemeyi yapın. Öncelikle ev ile ilgili tüm evrakları satıcıdan isteyip uzman bir kişiye kontrol ettirin. Tapusunda ve satışında bir problem var mı, deprem testleri tamamlanmış mı gibi hayati sorulara yanıt bulmadan hiçbir belgeye imza atmayın. Yaptığınız bu doğru hamleler ileride yaşayacağınız muhtemel sorunların da önüne geçecektir.

6-Konut Kredisi Faiz Oranlarını Karşılaştırın

Konut kredisi çekerek alacağınız bir ev için bankaların faiz oranlarını karşılaştırın. Özellikle son dönemlerde Merkez Bankasının faiz bandını aşağı çekmesine paralel bankalar da konut kredilerinde oldukça indirime gitmiş durumda. Tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun faiz veren bankadan kredi çekmek, hem işinizi kolaylaştıracak, hem de toplam ödeyeceğiniz tutarı aşağı çekecektir. Şuan için konut kredisinde en uygun faiz oranları Ziraat Bankasında. %0,88 faiz oranı ile 120 aya kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.

7-Alacağınız Konutta Kiracı Oturuyorsa Ne yapmanız Gerekiyor?

Alacağınız evde kiracı oturuyorsa kira kontratını isteyerek inceleyin. Kiracı tahliye taahhütü vermiş mi? Tahliye taahhütünde ki tarih ile kontrat tarihi birbirini tutuyor mu? Bunlar küçük detaylar gibi görünse de yasal olarak önemli durumlardır. Eğer evi aldıktan sonra kendiniz oturacaksanız noter aracılığı ile kiracıyı bilgilendirerek 2 ay içinde evi boşaltmasını isteyin. Fakat alacağınız evde oturmayı düşünmüyorsanız yeni bir kontrat yapmanız gerekiyor.

8-Kanuni İzinler Ne Durumda

Alacağınız ev yeni ise konutun iskânı alınmış mı mutlaka kontrol edin. Alacağınız konut aile konutu ise eş muvafakatnamesi mutlaka alınmış olmalıdır. Alınmaması durumunda ileride yaşanacak tapu iptal davası karşısında yasal olarak sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

9-Ev Satış Değeri Doğru Gösterilmiş mi?

Tapu işlemlerinde konutu, alacağınız değer üzerinden göstermeniz gerekiyor. Tapu harcı ödemesi, beyan edilen satış bedeline göre düzenlenir. Eğer düşük bir bedel beyan ederseniz, daha düşük tapu harcı ödersiniz. Ancak bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakinen takip edilen bir durum. Bu nedenle hem alıcının hem de satıcının geriye dönük bir cezai işlemle karşılaşması muhtemel.

10-Evi Aldığınız Kişi İle İrtibatı Kesmeyin

Ödemeyi yapıp evi aldıktan sonra aldığınız kişi veya kişilerle irtibatı kesmeyin. Eğer inşaat halinde aldıysanız sık sık inşaata giderek kontrol edin. Projeye veya vaad edilen mimariye uygun olmayan durumlarda, gerekli düzeltmelerin yapılması için uyarılarda bulunun.

Bu yazımızda konut kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer bir konut alacaksanız yukarıda saydığımız maddeleri mutlaka iyi okuyun. Çünkü ev almak, üzerinde hassas düşünülmesi gereken önemli bir konu. Yapılan yanlış sonrası ileriye dönük birçok sıkıntı ile karşılaşmanız olası. Aklınıza takılan herhangi bir durumda aşağıda ki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Devlet destekli konut hesabı hakkında merak ettikleriniz için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu