Kredi Notu

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu, hayatımıza girdiğinden bugüne bankalar, başvuruda bulunan tüketicilerin durumlarını değerlendirmek ve kredi veya kredi kartı verip vermeyeceğine karar vermek için referans olarak kullandığından, önemi her geçen gün daha da artıyor. Dolayısı ile kredi notunun yüksek olması kadar düşürülmemesi de bu denli önemli bir konu. Bu yazımızda da kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna ışık tutacağız.

Kredi notunun düşmemesi için elimizden geleni yapsak ta bazen hesapta olmayan sebeplerden ötürü kredi veya kredi kartı borçlarını düzensiz ödediğimizden kredi notumuzda ciddi düşüşler olabiliyor. Bu nedenle kredi notunun neden düştüğünü bilmek bu konuda daha akılcı adımlar atmak için bilinmesi gerekenlerden. Bilmeyenler için Kredi Notu Neden Düşer başlıklı yazımız bir rehber  olacaktır.

Yine de kısaca kredi notu düşme sebeplerine değinecek olursak; bankaya olan borçların düzensiz ödenmesi, borç-limit oranının yüksek olması, sık yapılan kredi başvuruları gibi tüm olumsuz davranışlar sizin kredi notunuzun düşmesine sebep olan ana hatlardır.

Şimdi ise kredi notu kaç ayda yükselir sorusunun cevabını vermeden önce kredi notu ne zaman güncellenir sorusunun cevabını vermek çok daha mantıklı olacak.

kredi notu ne zaman yükselir

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Ödemelerinizin kredi notuna yansıma süresi, değişiklik göstermekle beraber bir ödeme dönemi gibi bir sürede yansımaktadır. Yani kredi notunuz ortalama ayda 1 (BİR) defa güncellenir.

Genellikle bankalar sizin yapacağınız ödeme sonrası Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na 1-2 gün içinde bildirim göndererek borcun ödendiğini bildirir. Bunu Findeks üzerinden aldığınız risk raporundan da takip edebilirsiniz. Ancak gelen olumlu bildirim sonrası notunuz hemen güncellenmez, yukarıda belirttiğimiz gibi ortalama süre ayda 1 kezdir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu hızla düşmeyeceği gibi, ödemeler düzene girdikten sonra da bir anda yükselmez. Her olumlu davranış sonrası, her güncelleme döneminden sonraki sürede bir miktar yükselse de hızlı bir yükseliş beklemeyin. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusunun cevabı doğru adımlar atıldıktan sonra 1 ay sonra yükselmeye başlar evet, lakin hızlı bir şekilde yükselmesini beklemekte yanlış bir davranış.

Ancak bazı teknikler uygulayarak hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz; Bankalara olan borçlarınızı zamanında ve düzenli olarak yatırın, hatta mümkünse tüm borçlarınızı kapatın, kredi kartı borçlarınızın tamamını yatırmaya çalışın, hesabınızı aktif olarak kullanın, otomatik fatura ödeme talimatları verin, sık başvuru yapmaktan kaçının ve istikrarlı olun. Bu yöntemleri yaptığınız taktirde kredi notunuz beklenenden daha hızlı yükselecektir. Daha fazlası için Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu makalemizde kredi notu kaç ayda yükselir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her tür sorunuzu aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz. Kredi notunun nasıl hesaplandığı hakkında bilginiz yoksa, Kredi Notu Nasıl Hesaplanır adlı yazımızı okuyarak merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu