Kredi Notu

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi çekmek veya bankacılık işlemlerinde zorluk yaşamak istemeyen tüketicilerin en çok merak ettiği soruların başında kredi notu en yüksek kaçtır sorusu geliyor. Eğer sizde kredi notunuzu biliyorsanız ve kredi notu en yüksek kaçtır diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bankalar, müşterilerinin kredi taleplerini değerlendirirken 2  temel unsuru baz alırlar. Bunlardan ilki SGK kaydınızdır. Nedeni ise sizin gelir durumunuzu öğrenmek. Bankalar SGK kaydı yani geliri olmayan tüketicilere kredi verme konusunda pekte olumlu bakmazlar. Sebebi tahmin edebileceğiniz gibi verdikleri kredinin geri dönüşlerinde sıkıntı yaşamak istememeleridir.

İkinci unsur ise kredi notudur. Birçok tüketicinin gelir durumu iyi olsa da bazen kredi notunda rastlanan olumsuz durumlar nedeni ile kredi başvurusu ret alabiliyor. Öncelikle kredi notu nedir sorusunu cevaplayalım.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, ödeme geçmişinize ve bankalarla olan finansal bağınızın bir havuzda toplanıp, formulize edilerek verilen bir puan türüdür. Diğer bir deyişle sizin finansal karnenizdir. Kredi notu hesaplamaları bireysel olarak yapılır. Bu nedenle herkesin kredi notu farklıdır. Örnek verecek olursak, aynı aile içerisinde ki karı, koca, anne, baba veya kardeş gibi 1. derece yakınların hepsinin puanı farklıdır.

Kredi Notumu Neden Bilmeliyim?

Kredi notunuz ne kadar yüksekse kredinizin onaylanma şansı bir o kadar arttığı gibi, kredi notunuz ne kadar düşükse kredi talebinizin ret yeme oranı da bir o kadar artacaktır.

Kredi notumu neden bilmeliyim diye soracak olursanız, kredi puanınızı bilmeden yapacağınız her başvuru sonrası ve alacağınız ret cevapları, düşük olan kredi notunuzu daha da düşürecektir. Bu nedenle bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Birçok farklı kanaldan belli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankaların internet şubelerinden öğrenebileceğiniz gibi, Findeks’e üye olarak da internet üzerinden öğrenmeniz mümkün.

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi puanını bilen veya bilmeyen bir çok tüketicinin aklına kredi notu en yüksek kaçtır sorusu geliyor. Bir tablo ile incelemeye devam edelim.

Yukarıda ki tabloda da görüldüğü gibi kredi notu 1-1900 puan aralığında bir puandır. Yani kredi notu en yüksek 1900 puandır. Kredi çekebilmek için kredi notunun kaç olması gerektiği ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi talep ettiğiniz banka, kendi ekranında sizin kredi notunuzu gördüğünden, değerlendirmeyi de ona göre yapacaktır. Bankalar genellikle 1500 puan ve üzeri kredi notuna sahip müşterilerin taleplerini olumlu karşılıyor. 1100-1499 puan aralığında ki bir müşterisine de düşük tutarlı da olsa kredi verme ihtimali yüksek. Ancak 1099 ve altı ise bankaya başvuruda bulunup ret cevabı yiyerek kredi notunuzu düşürmeden önce bir kez daha düşünün. Bunun yerine kredi notunuzu bazı basit tekniklerle yükseltebilirsiniz. Kredi notunu yükseltme teknikleri başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi notu en yüksek kaçtır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Kredi puanının nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız Kredi Notu Nasıl Hesaplanır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu