Kredi Notu

Kredi Notu Risk Durum ve Kredi Notu İçin Değer Aralıkları

Kredi Notu Nedir: Tüm finansal işlemlerin bir araya toplanarak analiz edilmesi ve bir puan belirlenmesi durumuna kredi notu denilmektedir. Ülkemizde bu analiz KKB tarafından yapılmaktadır. Bütün finansal kuruluşların kendilerine özgü bir puanlama ve değerlendirme sistemi bulunsa da bu kuruluşlar kişiler hakkındaki tüm bilgilere ulaşamayacakları için KKB’ye üye olmak durumundadırlar. Ayrıca hemen hemen bütün ülkelerde bizim ülkemizdekine benzer bir kredi notu sistemi bulunmaktadır. Sadece bireysel müşterilere değil büyük şirket ve devletlere de değerlendirmeler yapıp puan veren bazı uluslararası kuruluşlar bulunmaktadır.

Kredi Notu Risk Durumunuzu Ölçer
Yapılan analizler sonucu ortaya çıkan kredi notu bankalar için çok önemlidir. Bankalar kredi notuna bakarak kişilere kredi verilip verilmeyeceği konusunda karar verirler. Findeks’in ve genel olarak bankaların yaptığı ölçümlere göre belli bir değer aralığı bulunsa da bu değerlendirmeler bazı finansal kurumlarda farklılık gösterebilmektedir. Çoğu finansal kuruluşun belli bir sistemi vardır. Bu sistem kişilerin kredi notuna otomatik olarak bakarak riskli durumda olan ve kredi verilmeyecek statüde olan kişileri otomatik olarak elerler. Bu şekilde değerlendirmeye alınacak ve alınmayacak başvuruların ayrımı hızlı bir şekilde yapmaktadır. Bu bankalar için çok büyük bir kolaylığı sağlamaktadır ve zaman kazandırmaktadır.

Türkiye’de Kredi Notu Nasıl Belirlenir
KKB, Findeks’i kurduktan sonra Türkiye’de kredi notu belirlemek için yetkili olan tek kurum Findeks olmuştur. Kişilerin kredi notunun en doğru şekilde belirlenebilmesi ancak Findeks tarafından gerçekleşebilmektedir. Findeks’in bu kadar fazla veriye sahip olmasının ve tek yetkili olmasının bir sebebi vardır. KKB, 9 banka tarafından kurulmuştur ve ülkemizde bulunan bütün finansal kuruluşlar bu kuruluşa üye olarak verilerini KKB ile paylaşırlar.

Kredi Notu İçin Değer Aralıkları
Yapılan analizler sonucunda genel bir puan ortaya çıkmaktadır. Kredi notu için puan durumuna göre bazı değerlendirmeler bulunmaktadır. Kredi notunun değeri şu puan aralıklarına göre belirlenir;

  • 0-699 en çok riskli olan puan aralığı
  • 700-1099 orta derecede riskli puan aralığı
  • 1100-1499 az riski bulunan puan aralığı
  • 1500-1699 iyi olarak değerlendirilen puan aralığı
  • 1700-1900 en iyi derecedeki puan aralığıdır.

Kredi Notunun Önemi
Kredi notu bankalar açısından tek değerlendirme ölçütü olmasa bile en önemli ölçüttür. Bankaların kredi notu dışındaki diğer değerlendirme ölçütleri ise şunlardır; gelir durumu, çalışılan kurum, hane halkının gelir durumu ve diğer ek gelirler olarak sıralanabilir. Kredi notunun belirlenmesinde ise en önemli faktör kişilerin borç geçmişleri ve bankalar ile olan ilişkileridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu