Banka SorunlarıKredi Kartı

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Alışveriş Yapılmış

Kredi kartı hayatımıza getirdiği kolaylıklardan dolayı artık hepimizin vazgeçilmezlerimizden oldu. Özellikle taksitle alışverişlere imkan sağlaması ve yanımızda nakit taşımaya gerek bırakmadığından uzun yıllarda ceplerimizden çıkmayacak gibi. Neredeyse herkesin cebinde en az bir adet bulunan bu kartlar, beraberinde de güvenlik sorunlarını getiriyor. Özellikle dolandırıcıların iştahını kabartan kredi kartları için bankalar gerekli güvenlik önlemlerini alsa da, bazen yeterli olmayabiliyor. Son yıllarda özellikle duyduğumuz “kredi kartımdan haberim olmadan alışveriş yapılmış” gibi sorunlar nedeni ile bir çok kişi mağdur olabiliyor. Eğer sizin de başınıza böyle bir durum geldiyse ve “kredi kartımdan haberim olmadan alışveriş yapılmış, ne yapmalıyım” diyorsanız yapmanız gerekenleri kısa başlıklar halinde sıralayalım.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Alışveriş Yapılmış, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı ekstreniz elinize geçti ve birde baktınız size ait olmayan bir harcama var. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ve  kartımdan haberim olmadan alışveriş yapılmış, ne yapmalıyım diyorsanız;

-Öncelikle panik yapmayın ve soğukkanlılığınızı koruyun.

-Harcamaların tekrarlanma olasılığına karşı kartınızı kayıp-çalıntı bildiriminde bulunarak iptal ettirin.

-Bankanızı arayarak alışverişin hangi yollarla nereden yapıldığını öğrenin.

-Eğer harcama yapılan şey bir ürünse ve teslim edilmediyse hemen iptal ettirip firmaya bilgi verin.

-Harcama yapılan bir hizmetse aynı şekilde hizmetin durdurulmasını sağlayın.

-Kredi kartı harcama itiraz formu doldurarak bankanıza başvurun. Örnek form;

-Paranızı geri alamıyorsanız, bu dolandırıcılık eylemi için savcılığa başvurun.

-Bu dolandırıcılık olayında bankanın ihmali olduğunu düşünüyorsanız dilekçeye bankayı da ekleyin.

-Eğer alışverişte şifre kullanılmışsa işiniz biraz zor. Burada sizin ihmaliniz düşünüleceğinden kusurlu bulunma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Böyle bir durumda bir hukukçuya danışın.

Maalesef ülkemizde kredi kartı kullanan kişilerin başına böyle durumlar gelebiliyor. Ancak unutmayın ki ortada bir haksızlık varsa doğru adımları atarsanız ve gerekli işlemleri uygun olarak yerine getirirseniz doğrulunuz kanıtlanacak ve mağduriyetiniz giderilecektir.

Bu yazımızda  kartımdan haberim olmadan alışveriş yapılmış, ne yapmalıyım gibi sorulara cevap verdik. Kredi kartınız kayboldu ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu