Kredi Notu

Kredi Notum 800-1200 Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Notum 800-1200 Kredi Alabilir miyim?

Bankalar tüketicilerin kredi taleplerini değerlendirirken iki önemli kriteri göz önünde bulundururlar. Bunlardan biri gelir durumu, diğeri ise kredi notudur. Kredi notu 800-1200 arası olan tüketicilerin en çok merak ettiği soruların başında ise kredi notum 800-1200 kredi alabilir miyim ? sorusu geliyor. Bizlerde bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) her tüketicinin geçmiş ödeme performansı ve mevcut borç durumuna göre bir değerlendirmede bulunup, sayısal olarak kişilere bir not verir ve buna da kredi notu denir. Kredi notu nedir ve kredi notu nasıl hesaplanır konularını daha önce detaylı olarak incelemiştik. Öncelikle kredi notu neden önemlidir buna bir bakalım.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Bankaların kredi talepleri karşısında ilk baktıkları şeylerden birisi kredi notu. Kişinin kredi notu eğer makul ve istenen seviyelerde değilse, banka ön değerlendirme aşamasında olumsuz yanıt vererek hem zaman tasarrufu,  hem de kredisi onaylanabilecek diğer müşterilere hızlı dönüş yapmayı amaçlamaktadır. Kişisel finans karnesi anlamını taşıyan kredi notu, artık bankaların ürün ve hizmetlerinden yararlanmaya yarayan altın bir anahtar. Hiçbir banka kredi notuna bakmadan müşterinin talebini değerlendirmeye almaz.

Findeks Kredi Notum 800-1200 Kredi Alabilir miyim?

Kredi notunun 800-1200 arası olması Orta riskli-Az riskli gurubun hemen hemen ortası demektir.

Yukarıda ki tabloda da göründüğü gibi 699 puan ve altı için hiçbir banka kredi talebi karşısında değerlendirme de dahi bulunmaz. Eğer puanınız 700-800-900-1000 ve 1099 arasında ise kredi çekebilmeniz için bankalar kefil veya ipotek isteyecektir. Eğer kefil bulursanız kredi çekebilmeniz gayet kolay. Ancak banka size yüksek bir tutar vermeyecektir. Eğer bu puan aralığında iseniz Konut Kredisi kullanamazsınız, bankalar size sadece çok yüksek tutarlı olmayan ihtiyaç kredisini kefil şartı ile verebilir.

Puanınız biraz daha yüksek olup 1100 ile 1199 arasında ise kredi çekmek için kefile ihtiyacınız yok. Yine çok yüksek olmayan bir tutarı kefil olmadan kredi olarak çekebilirsiniz. Konut kredisi konusunda ise kimi banka bu aralığa konut kredisi verebilirken, kimi banka vermeyebilir. Bu tamamen bankanın kredi politikası ile ilgili bir durumdur.

Kısacası kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı diye soruyorsanız bunun cevabı en az 1100 puan olmalıdır. 1100 puan ve üstü için kefil şartı aranmadan rahatlıkla kredi verilir. Özellikle 1500 puan ve üzeri tüketiciler bankaların en gözde müşterileri arasında. Konut ve taşıt alımlarında hem uygun faiz oranları uygulanır, hem de hızlıca kredi işlemleri yapılır. Bu nedenle kredi notunuz ne kadar yüksekse, kredi alabilme fizibiliteniz o kadar yüksektir. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi bilmiyorsanız, daha önce yazmış olduğumuz ve bu  konuda tam bir rehber olan Kredi Notu Yükselme Teknikleri‘ni okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda Findeks Kredi Notum 800-1200 Kredi Alabilir miyim? Sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Kredi notu ile ilgili her türlü merak ettiğinizi hiç çekinmeden aşağıda ki yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Daha önce yazmış olduğumuz bu konu ile ilgili daha detaylı bilgilere Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu