Ekonomi Gündemi

Vergi Borçlarına Yeniden Af Geliyor

Vergi Affı 2023 Detayları

Bildiğiniz gibi dönemsel olarak devlet tarafından çıkarılan vergi affı geçtiğimiz aylarda hayata geçmişti. Devlet tarafından kamu kurumlarına vergi borcu bulunan vatandaşlar için çıkarılan yasa kapsamında, ödenmeyen borçlar taksitlendirilip yapılandırılarak ödemede kolaylıklar sağlanıyor. Aynı zamanda konuya tabi olan borçların üzerinde gecikme faizi, ceza faizi gibi farklı cezai kalemler de kaldırılarak vergi borçlarının daha rahat ödenmesi sağlanıyor. Son olarak bir vergi affı daha Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülerek kabulüne karar verildi. Bu yasa ile yaklaşık 72 Milyar TL’lik vergi borcunun yapılandırılması bekleniyor. Şimdi bu 2017 vergi affı ile ilgili merak ettiklerinizi başlıklar halinde inceleyelim.

Ceza ve Faizler Siliniyor

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Kanun Hükmünde Kararnamede yapılan değişiklikle birlikte vergi borcu, belediyeye olan borçlar, SGK borcu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına olan borçlar ile ilgili olarak yeniden yapılandırma imkânı geldi. Bu düzenleme kapsamında vatandaşlar geciken bu borçları için ceza ödemeyip sadece anaparayı ödeyecekler.

Hangi Borçlar Bu Kapsamda?

2017 vergi affı ile yapılan bu düzenlemede;

Vergi cezası, SGK prim ödemesi, gümrük vergisi, idari para cezaları, işsizlik sigorta prim ödemesi, emekli kesintisi ile ilgili tüm borçlar yapılandırma kapsamına alındı. Bu borçları yapılandırdığınız takdirde hem taksitlendirebilecek, hem de ceza ve gecikmeye tabi olmuş tüm faizlerden de kurtulacaksınız.

Hangi Kurumların Borçları İçin Bu Düzenleme Geçerli?

Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler, İl Özel İdaresi, Su ve Kanalizasyon İdareleri ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na vergi borcunuz varsa artık affa uğramış durumda. bunları yapılandırmanız durumunda sadece vergi borcunuzun ana parasını ödeyeceksiniz.

Önceki Yasa Kapsamında Yapılandırmıştım, Tekrar Yapılandırabilir miyim?

2016 yılı Kasım ayında çıkan vergi affı ile birlikte yapılandırdığınız borçlarınız varsa, 2017 vergi affından yararlanamıyorsunuz. Zaten bu yapılan düzenleme, sadece daha önceki vergi affından faydalanamayanlar için.

Hangi Tarihe Kadar ki Olan Vergi Borçları İçin Geçerli?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilen 2023 vergi affı yasasına göre, 31 Mart 2023 tarihine kadar olan vergi borçları bu kapsama alındı. Yani 31 Mart 2023 tarihine kadar olan vergi borçlarınızada gecikme varsa ve daha önceki vergi affından faydalanamadıysanız eğer, artık vergi borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

2023 Vergi Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmam gerekiyor?

2017 vergi affından yararlanmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken hangi kuruma borcunuz varsa, kuruma hitaben bir dilekçe yazarak ilgili kuruma başvurmanız gerekiyor. Eğer borçlu olduğunuz kurum il dışında ise fax veya PTT kanalı ile de başvuruda bulunabilirsiniz.

2023 Vergi Affından Kimler Yararlanacak?

Yukarıda saydığımız kurumlardan herhangi birine borcu olanlar, daha önceki vergi affından faydalanamayanlar, vergi borcu 31 Mart 2017 yılına kadar olan tüm vatandaşlar 2017 vergi affından yararlanabiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu