Krediler

Kredi Çekerken Eş Onayı Gerekir Mi?

Kredi Çekerken Eş Rızası Aranır Mı?

Artık her türlü finansal ihtiyaçlarımızda aklımıza ilk gelen kurumlar bankalar. Gerek konut alımında, gerek araç alımlarında, gerekse farklı yatırım ve iş alanında ki ihtiyaçlarımıza gidermeye yönelik tüm hamlelerimizde, bankaların kredilerine başvuruyoruz. Özellikle kredi kullanmak isteyen çiftlerin aklında şu sorular var; kredi çekerken eş onayı gerekir mi, kredi çekerken eş rızası aranır mı? Bizlerde bu makalemizde kredi çekerken eş durumu hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Eş Onayı Sadece İpotekli Kredilerde

Bankaların birçok kredi seçeneği bulunuyor. Bunların başlıcaları konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi. Normal bir ihtiyaç kredisinde eş rızası aranmıyor. Taşıt kredilerinde de aynı durum söz konusu. Ancak eş muvafakatnamesi sadece ipotekli ihtiyaç kredisinde aranıyor. Bunun nedeni ise eşlerin ortak konut içerisinde yaşaması ve buna bağlı olarak eşin ipotek için itiraz etme hakkına sahip olmasıdır.

Bankalar bu sebeple ipotek yaptıran kişinin eşinden, bu haklarından feragat ettiğini gösterir bir belge istemek zorundadır. Bilindiği gibi ipotekli kredilerde, borcun ödenmemesi durumunda banka ilgili ipoteği satma hakkına sahiptir.  Böyle bir durumda menkulün satışı konusunda, bu taşınmazda diğer eşinde yarı yarıya hakkı olduğundan, bu belge alınmadığı takdirde itiraz ve dolayısı ile sattırmama hakkı vardır.

Bu hakkı kullanma riskine karşı banka mutlak suretle diğer eşten bu haktan caydığına, hiçbir hak talep etmeyeceğine dair rıza belgesi alır. Ancak diğer kredilerde böyle bir durum söz konusu olmadığından eş rızası olmadan kredi kullanma imkânı mevcut.

Eşin kredi kullanmasını veya çekmesini engellemek ise sadece çekilen kredi tutarının aile birliğini bozduğuna dair mahkeme kararı ile mümkündür.

Yani kısacası konut , ihtiyaç ve taşıt kredisi çekerken, krediye ait herhangi bir ipoteğe konu taşınmaz yoksa, eş rızası olmadan kredi çekebilirsiniz. Yukarıda da dediğimiz gibi eş rızası sadece ipotekli taşınmaz kredilerinde geçerlidir.

Kredi Çekerken Eş Onayı Gerekir Mi?

Bu yazımızda kredi çekerken eş onayı gerekir mi ve kredi çekerken eş rızası aranır mı sorularının cevabını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü soruda aşağıda ki yorum kısmına yazmanız yeterli olacaktır. Size kredi çıkıp çıkmayacağını merak ediyorsanız Bana Kredi Çıkar mı? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu