Banka SorunlarıKredi Notu

Borç Yapılandırma Kredi Notunu Düşürür Mü?

Borç Yapılandırma Kredi Notunu Düşürür Mü?

İhtiyaçlarımız doğrultusunda bankalardan kredi kullanmak artık bir gelenek haline geldi. Ödemeler zamanında yapıldığı takdirde herhangi bir sıkıntı olmadığı gibi, kredi notunda da ciddi yükselişlere vesile oluyor. Peki zamanında ödeme yapamayanlar ne yapacak. Bu konuyla ilgili yapılan düzenlemeye göre ödeyemediğiniz kredi ve kredi kartı borçlarınızı 72 aya kadar yapılandırabiliyorsunuz. Fakat borç yapılandırması yapmak isteyenlerin aklında şu soru var; borç yapılandırma kredi notunu düşürür mü? Bizlerde merak edilen tüm sorular için araştırma yaptık. Yazımızın devamında bu konu ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Borçlarımızı Neden Yapılandırıyoruz?

Borç yapılandırma işlemi, borcu olan birçok kişinin başvurduğu bir işlem. Bu borçlar genellikle tek nedenden yapılandırılıyor; borçların ödenmemesi veya borç ödemede yaşanan zorluklar.

Borcun ödenmemesine en büyük sebep plansız çekilen krediler veya yapılan bilinçsiz harcamalar. Birçok tüketicinin borçlarını ödeyememesinin nedenleri bunlardır. Sonrasında ödenemeyen krediler ve kredi kartları sonrası başlıyoruz düşünmeye. Böyle bir durumda ise aklımıza ilk gelen borçları yapılandırmak.

Borç Yapılandırılınca Ne Olur?

Borç yapılandırıldığında borçlu olan kişi için daha kolay bir ödeme planı yapılır. Bu sayede borçlu daha kolay bir şekilde borçlarını ödeme olanağı bulur. Çünkü borç yapılandırma işlemi sonucunda kişinin kalan borç daha uzun vadelere bölünerek, aylık taksitleri minimuma indirilir. Böylece borçlunun daha rahat borçlarını ödemesi hedeflenir.

Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi yapılandırma yaptığınız takdirde toplam ödeyeceğiniz tutar artacaktır. İkincisi ise;

Borç Yapılandırmanın Kredi Notuna Etkileri

Tüketici borcunu yapılandırdığı zaman, yapılan bu işlem Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından “riskli” olarak algılanacağından kredi notunuzu düşürecektir. Çünkü borç yapılandırması demek kişinin borcunu geciktirmesi veya ödeyememesi anlamına gelir. Kısaca “borç yapılandırma kredi notunu düşürür mü” sorusunun cevabı, evet düşürür.

Burada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var. Borcunuzu ödemediğinizde kredi notunuz düşeceği gibi, yapılandırdığınızda da kredi notunuz düşecek. Ancak gecikmelerde yaşanan düşüş, yapılandırmada yaşanan düşüşten daha fazladır.

Bunları yapmak yerine size bir tavsiye de bulunabiliriz. Yapılandırmak yerine başka bir bankadan borç kapama kredisi kullanabilirsiniz. Böylelikle hem borçlarınızı geciktirmediğiniz, hem yapılandırmadığınız için kredi notunuzun düşmesi engellenecek, hem de daha kolay bir ödeme planı ile borçlarınızı zamanında ödeyebileceğinizden kredi notunuz yükselecektir.

Bu yazımızda borç yapılandırma kredi notumu düşürür mü sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Kredi için başvurdunuz, ancak onaylanmıyorsa nedenini öğrenmek için Kredim Neden Onaylanmıyor başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu