Kredi Notu

Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi çekebilmenin iki önemli kriteri vardır. Bunlardan ilki gelir durumunuz, ikincisi ise kredi notunuzdur. Bu unsurlardan gelir durumunuz yoksa kredi notunuz yüksek olsa da kredi kullanmanız oldukça zor. Aynı şekilde gelir durumunuz iyi, fakat kredi notunuz düşük olması halinde bankalardan yine kredi kullanmanız biraz güç. Anlayacağınız üzere kredi notu kredi alabilmenin anahtarı. Peki kredi notu kaçtan başlar?

Bankaya olan kredi ve kredi kartı borcu ödemeleri kredi notunu doğrudan etkileyen faktörlerden bazıları. Daha etraflı düşündüğümüzde faturaların bile zamanında ödenip ödenmemesi kredi notunu etkiliyor.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi puanı, ödeme geçmişinizden oluşan sayısal veriler bütünü. Bir nevi sizin finansal karneniz. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altında tutularak, bankalarla sistemsel paylaşımda bulunulan otonom bir yapıya sahiptir.

Böylece bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda banka bilgi havuzundan size ait verileri yani kredi notunuzu alarak buna göre bir değerlendirmede bulunur. Bu nedenle hangi bankaya giderseniz gidin, hepsi verileri KKB’den aldığı için bankaların tutumu değişmeyecektir. Geçmişte zamanında ve düzenli yaptığınız ödemeler kredi notunuzun yüksek çıkmasına doğrudan etki eden önemli faktörler. Aynı şekilde ödenmeyen veya geciktirilmiş tüm borçlar, kredi notunuzu düşüren önemli nedenlerden. Ayrıca adınıza kayıtlı telefon, su, elektrik, doğalgaz gibi faturalar kredi notunu etkileyen başka faktörler.

Kredi notunuzun düşük veya yüksek olması sizin kredi alıp alamayacağınızı belirler. Bu nedenle kredi notu kredi almakta çok önemli bir unsurdur. Hatta ilerleyen dönemlerde konut veya işyeri kiralarken de artık kredi notundan faydalanılacak.

Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi notunun hangi aralıklarda olduğunu bilmek, kendi kredi notunuzu değerlendirmeniz açısından bilinmesi gerekir.

Yukarıda ki tabloda da görüldüğü gibi kredi notu 1’den başlar ve 1900’de son bulur. Birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir doğruyu hatırlatmakta fayda var. Kredi notunun 0’dan başladığı iddia edilse de bilinenin aksine 1’den başlar. Kredi notunun sıfır olması farklı bir durumdur. Puanınız eğer sıfır ise bunun iki açıklaması var. Ya daha önce bankalarla hiç bir çalışma olmamıştır (kredi, kredi kartı hiç kullanılmamıştır), ya da kanuni takibe girmiştirsiniz. Bu konu ile ilgili daha geniş bilgilere Kredi Notu Niye Sıfır Olur başlıklı yazımızda geniş yer verdik.

Bu yazımızda kredi notu kaçtan başlar sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Daha önce yazmış olduğumuz Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı yazımı okuyarak, kredi puanınıza göre kredi çekip çekemeyeceğinizi değerlendirebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu