Ekonomi GündemiNedir?

Yeni Ödeme Yöntemi Troy Nedir?

Yeni Ödeme Yöntemi Troy Nedir?

Son günlerde medyada sıkça reklamı çıkan Troy’u mutlaka görmüş veya duymuşsunuzdur. “Türkiye’nin yeni ödeme yöntemi” sloganı ile yola çıkan ve bundan sonra artık kredi kartlarında da logosunu göreceğimiz bu ödeme yöntemi uzun süren çalışmalar sonunda artık hayatımıza girdi. Şimdi herkesin merak ettiği soru şu; Troy Nedir?

Hemen hemen hepimizin kredi kartı var ve sağ alt köşesinde Visa, Mastercard ve American Express logoları bulunuyor. Bu firmalar tüm dünyada kabul görmüş ve hemen hemen tüm bankalarla anlaşma yapmış ödeme yöntemi sağlayıcılarıdır.

Bu ödeme yöntemlerinin temelde genel amacı dünyada var olan para akışını kredi kartları, ön ödemeli kartlar ve banka kartları gibi sistemlere taşımak.

Basit bir örnek vermek gerekirse diyelim ki elinizde ki kredi kartı visa, alışveriş yaptığınızda para akışı visa’nın sağlamış olduğu teknoloji ve alt yapısı sayesinde gerçekleşir. Ayrıca bu firmalar anlaşma yaptıkları bankalardan kullanım oranı ve yaptığı protokollere göre kazanç sağlarlar.

Bu iki ödeme yöntemi sayesinde hangi ülkede olursanız olun o ülkeye ait para yoksa bile Visa, Mastercard ve American express sayesinde alışveriş ve harcama yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden yurt dışından yapılan alışverişlerde de kredi kartında ki ödeme yöntemleri sayesinde o ülkenin para birimi ile ilgili hiç bir problem çıkmadan rahatlıkla alışveriş yapılabiliyor. Visa, Mastercard ve American Axpress’in hayatımıza getirdikleri kolaylıklar bunlar.

Ayrıca bu ödeme yöntemleri, dünyada rakipleri olmadığından ekonomik anlamda da bağlı oldukları ülkelerine de bir hayli fayda sağlıyor. Her üçü de tahmin ettiğiniz gibi ABD menşeli finans şirketleridir.

Ödeme yöntemleri ile ilgili bu kadar bilgi verdiğimize göre şimdi geldi Troy Nedir bu sorunun cevabına.

Troy Nedir?

Troy’da tıpkı Visa ve Mastercard gibi bir ödeme yöntemi. Üstelikte ülkemize ait. Yani milli ödeme yöntemimiz.

Uzun zamandır bununla ilgili altyapı ve ar-ge çalışmaları zaten yapılıyordu. Nihayetinde tamamlandı ve artık kullanılmaya hazır. Ülke ekonomisi açısından da faydalı olacaktır.

Şuan ülkemizde faaliyet gösteren 16 banka ile anlaşma sağlanmış durumda. Hatta kredi kartı çıkartıyorsanız Troy ödeme yöntemli kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Şimdi sık sorulan ve merak ettiğiniz konulara kısaca değinelim

-Talep ettiğiniz taktirde mevcut kartınızı Troy ödemeli kartla değiştirebileceğiniz gibi, yeni kart başvurunuzda Troy’lu kart isteyebilirsiniz.

-Troy kartınızı ATM ve Pos cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

-Troy kartın ücretli olup olmayacağını ilgili banka belirliyor.

-Troy kartınızı internetteki alışverişlerde kullanabilirsiniz.

-Troy kartınızla sorun yaşadığınızda kart sağlayıcı bankanızla görüşmeniz gerekiyor. Troy kart’ın sadece bir ödeme yöntemi olduğunu unutmayın. Bu nedenle kartı çaldırırsanız veya kaybederseniz yine bağlı olduğu bankayı aramak durumundasınız.

Bu yazımızda Troy nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Kredi kartı başvurusunun nasıl yapıldığı hakkında bir fikriniz yoksa Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu