Devlet Destekli

Hibe Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Nedir Nasıl Alınır 2023

Ülkemizde birçok sektör için devlet hibe kredileri sağlamaktadır. Bu imkânlar en başta büyükbaş, küçükbaş veya kümes hayvancılığı, ayrıca kendine yeni bir işletme kurmak isteyen girişimcilere de verilmektedir. Verilen hibe krediler sadece işletme kurmak için verilmeyip aynı zamanda saydığımız sektörlerde işini büyütmek veya mevcut hayvanlarını çoğaltmak isteyenler için de verilmektedir. Bizlerde merak edilen hibe kredisi nedir, hibe kredisi nasıl alınır gibi soruların cevabını sizin için araştırdık.

Hibe kredisi şartları taşıyan işletme veya girişimcilere karşılıksız verilen, geri ödenmeyen kredi anlamına gelmektedir. Hibe kredileri ülkemizde devlete bağlı resmi kurumlar tarafından sağlanmakta. Bu kurumların başında TKDK, KOSGEB ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gelmektedir. Hibe kredisi nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre şimdi de hibe kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir ve kimler hibe kredisi alabilir bir bakalım.

Hibe Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle hibe kredisi alabilmeniz için esnaf, girişimci veya çiftçi olmanız gerekiyor. Gerekli evraklar ise daha çok hangi kuruma başvuruyorsanız ona göre değişkenlik gösterebilir. Eğer hayvancılık sektöründe bir hibe krediye başvuracaksanız ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgeniz, yeni bir işletme kuracaksanız girişimcilik sertifikası sahibi olmanız gerekiyor. Gerekli belgeler ile yapılan başvuru şartları kuruma göre değişkenlik gösterdiğinden tek bir başlık altında toplayarak genelleme yapmak doğru olmaz. Bu nedenle her kurumun şart ve koşullarını ayrı ayrı inceleyelim.

Yeni bir işletme kuracaklar için

Eğer yeni bir işletme kurmak istiyorsanız öncelikle girişimcilik sertifikası sahibi olmanız gerekiyor. Bu sertifikayı almak tamamen ücretsiz. Her il ve ilçede KOSGEB’in düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine, 18 yaşından büyükseniz katılarak bu sertifikayı alabilirsiniz. Bu eğitimlerin nerde ve ne zaman yapılacağını merak ediyorsanız bu linkten takip edebilirsiniz. Bu sertifika ile beraber başvuru formu ve kobi beyannamesi ile bilgi dökümanına ihtiyacınız var. Bu işlemler ile ilgili daha fazla bilgiye bu linke tıklayarak kayıt işlemleri menüsünden yardım alabilirsiniz.

Kırsal alanda yatırım yapacaklar için

İster yeni başlayan bir çiftçi olun, isterseniz de mevcut işletmenizi büyütmek isteyen biri olun, TKDK eliyle yüzde 70’e varan hibe kredilerden faydalanabilirsiniz. Ancak bunun için gereken ilk şart ÇKS belgenizin olması ve destek verilen ilde yatırımın yapılması. Kırsal kalkınmada destek verilen illeri merak ediyorsanız buradaki haritaya bakabilirsiniz. Destek verilen iller için;

-Kırsal alanda kurulacak her türlü hayvancılık

-Kırsal turizm yatırımları

-Balık üretimi

-Arıcılık faaliyetleri

-Bitki örtüsüne yönelik yatırımlar

-Mantarcılık alanında yapılan yatırımlar

Bu hibelerden faydalanabilirsiniz. Bu imkânlar 2023 yılı sonuna kadar verilmeye devam edecek. Bu nedenle yukarıda saydığımız iş kollarından birini yapacaksanız elinizi çabuk tutmakta fayda var.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teşvikleri

Bakanlık daha çok yatırım öncesi ve sonrasında belli oranlarda alınan her türlü hayvan ve ihtiyaca göre kredi desteği sağlıyor. Bu desteklerden faydalanmak için fındık üretimi, seracılık ve organik tarım yapmanız gerekiyor. Bitkisel olarak yapılan yatırımlar dekar olarak, hayvansal olarak yapılan yatırımlar baş sayısına göre belirlenmektedir. Daha detaylı bilgiyi il ve ilçenizde bulunan Tarım Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Bu makalemizde hibe kredisi nedir, hibe kredisi nasıl alınır, kimler hibe kredisi alabilir gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Devlet destekleme kredisi hakkında merak ettikleriniz için Devlet Destekleme Kredisi Nedir Nasıl Alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu