Banka SorunlarıKrediler

Bana Kredi Çıkar Mı?

Bana Kredi Çıkar Mı?

Son günlerde Merkez Bankası tarafından faiz indirimine gidilmesi sonrası birçok tüketici konut, taşıt alımında veya ihtiyaç odaklı kredi çekmek için araştırma yapıyor. Özellikle de bankaların uygun faizli kredi kampanyaları ile bu talep gittikçe artsa da herkesin aklında şu soru var: Bana Kredi Çıkar Mı? Bizlerde bu yazımızda bana kredi çıkar mı diye soran tüketicilerin sorularını cevaplayamaya çalışacağız.

Kişinin kredi çekip çekemeyeceğini genelde iki unsur belirler. Bunlardan birisi SGK kaydı, bir diğeri kredi notudur. Gerekli nitelikleri taşıyan bir kişinin hangi şartlar altında ne kadar kredi çekebileceğine bir bakalım.

1-SGK Kaydı

Bankalardan kredi kullanabilmek için birkaç istisnai durum haricinde kesinlikle SGK kaydınızın olması gerekiyor. Bu sizin çalışıp maaş aldığınızı gösteren önemli bir unsurdur. Bankaların SGK kaydını istemesinin nedeni ise düzenli ve güvenilir bir gelire sahip olup olmadığınızı görmek. Ancak sahip olduğunuz geliri kanıtlayamadığınızda resmi olarak bunun bir hükmü bulunmuyor. Hatta ispatlayamadığınız gelirleriniz vergi kanuna muhalefet teşkil ettiğinden cezai yaptırımlara da maruz kalabilirsiniz.

Bankaların gelir durumunu gösteren SGK kaydını baz alması, cevaplanması gereken bazı soruları da beraberinde getiriyor. Bana Kredi Çıkar mı diye soran tüketicilerin en çok merak ettiği bu soruları sırası ile cevaplayalım.

Belgelediğim Gelirim var Ancak SGK Kaydım Yok, Bana Kredi Çıkar mı?

SGK kaydı olmayan bir tüketicinin resmi olarak gelir elde edeceği tek gelir türü, kira geliridir. Sadece kira gelirine bakarak kredi verilmesi, istisnai bir durum olsa da bazı bankalar SGK kaydı olmayan ancak kira geliri olan tüketicilere kredi veriyor. Eğer kira geliriniz yüksekse ve bankalarla daha önce ki çalışmalarınız düzgün ise muhtemelen banka kredi talebinize olumlu cevap verecektir. Burada dikkat edilmesi gereken 2. unsur olan kredi notu devreye girecektir.

Maaşım Asgari Ücret üzerinden gösteriliyor, bankalar gerçek maaşımı kabul eder mi?

Ülkemizde bazı kurumsal olmayan firmalar, çalışanlarının ücretlerini asgari ücret olarak gösteriyor. Bunun en büyük zararı ise her mecrada, çalışan maaşını resmi olarak asgari ücret olarak gösterebilmesi.

Daha önce ki yıllarda bankalar, işyerinden alınan gelir belgesini kabul ediyorlardı. Ancak son yapılan düzenlemelerle birlikte artık sadece SGK kayıtlarına bakıyorlar.

Bana kredi çıkar mı diye soruyorsanız; böyle bir durumda bankalardan kredi çekmek isteyen tüketiciler, asgari ücretli çalışan gibi gözüktüklerinden bankalar değerlendirmeyi asgari ücretli çalışan gibi değerlendirecektir.

 

2-Bankalarla Çalışma Geçmişinizin Düzgün Olması

Eğer kredi kullanmak istiyorsanız daha önceki bankalarla çalışmanızın ne durumda olduğunu bilmeniz gerekiyor. Düzgün olup olmadığını anlamak için, geçmiş banka çalışma ve ödeme performanslarınızın bir havuzda toplanarak formulize edilmesi sonucu oluşturulan kredi notunuzu bilmeniz gerekiyor. Kredi notu nedir diye merak ediyorsanız daha önce yazmış olduğumuz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bankaların SGK kaydından sonra 2. ve önemli baktığı unsur kredi notudur. Kredi notunuz 1100 puan ve üzeri, gelirinizi de belgeleyebiliyorsanız kredi çekmenizde bir problem ile karşılaşmazsınız.

Ancak kredi notu ile ilgili bazı istisnai durumlar olabilir. Şimdi onlara bir bakalım.

Daha Önce Yasal Takibe Düştüm, Bana Kredi Çıkar mı?

Kredi notunu her banka farklı değerlendireceğinden bu soruya net olarak cevap vermek biraz zor olur. Ancak bankaların geneli baz alındığında, yasal takibe düşmüş ve daha sonra bankalarla hiç çalışması olmayan bir tüketicinin, gelir durumu yüksek değilse kredi kullanabilmesi biraz zordur. Bu nedenle “yasal takipteyim ne yapmalıyım” diye soracak olursanız, tekrar kredi kullanabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir. Bu konu ile ilgili bilginiz yoksa Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bankalarla Daha Önce Çalışmam Olmadı, Bana Kredi Çıkar mı?

Birçok kişi daha önce bankalardan kredi kartı veya kredi gibi ürünleri kullanmayan kişilerin kredi alabilmesinin daha kolay olduğunu düşünür. Ancak bu doğru bilinen bir yanlıştır. Sanılanın aksine daha önce bankalarla hiç çalışması olmayan birinin kredi notu sıfırdır. Nedeni ise kişinin ödeme performansı değerlendirilemediğinden bir not verilememesi. Bu tek başına yeterli olmasa bile bankaların baz aldığı önemli bir unsur.

Kimine göre bu durum saçma gelse de bir örnekle açıkladığımızda size de daha mantıklı gelecektir;

Bankaları bir esnaf gibi düşünün. Daha önce hiç alışveriş yapmadığınız bir esnaf nasıl ki size veresiye vermekte tereddüt ederse, bankalarda aynı şekilde tereddüt edecektir. Bu konu ile ilgili daha geniş bilgilere Kredi Notu Niye Sıfır Olur başlıklı yazımızda detaylıca yer verdik.

Kredi Notum Kötü, İpotek Vermem Durumunda Bana Kredi Çıkar mı?

Eğer kredi notunuzun kötü olmasına sebep olan durum yasal takipse, bankalarla çalışmalarınız düzeltilmediği taktirde ipotek bile verseniz kredi almanız biraz zor. Kredi notunuz sadece gecikmelerden kaynaklı kötü ise ipotek göstererek kredi alma şansınız biraz daha fazla. Gösterdiğiniz teminat, kredinin ödenmeme riskini azaltacağından kredinin onaylanma ihtimali bu nedenle artacaktır.

Bu makalemizde bana kredi çıkar mı diye merak eden tüketicilerin sorularını cevaplamaya çalıştık. Eğer yasal takibiniz varsa ve kredi çekip çekemeyeceğinizi merak ediyorsanız Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu