Devlet Destekli

Devlet Destekleme Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Devlet Destekleme Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Devlet tarafından, ekonominin kalkınması, istihdam rakamlarını arttırmak ve sosyal refahın sağlanması amacıyla bazı sektörlere devlet destekleme kredisi verilmektedir. Bu krediden faydalanmak isteyen birçok kişi bulunmakta ve Devlet Destekleme Kredisi Nedir Nasıl Alınır gibi sorular sormaktadırlar. Devlet Destekleme kredisi almak istiyorum diyorsanız makalemizin devamını okuyabilirsiniz. Bu yazımızda “devlet destekleme kredisi nedir, devlet desteleme kredisi nasıl alınır, devlet destekleme kredi başvurusu nasıl yapılır, devlet destekleme kredisi alma şartları ” başlıklarını detayları ile birlikte ele alacağız.

Tarım ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), kırsal kalkınma programlarının uygulanması ve hayata geçirilmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Bazı bankalar devlette yaptığı protokol neticesinde sıfır faizli veya faizsiz, uzun vadeli krediler vermektedir. Ancak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hiçbir bankaya bağlı olmayıp sıfır faizli ve geri ödemesiz hibe kredi vermektedir.

Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri fuarına katılan TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, gazetecilere verdiği röportajda;

Hayvancılıktan turizme kadar bir çok alana % 50 ile % 65 arasında destek sağlandığını,

Destek üst limitinin 9 Milyon TL tutarında bir yatırıma % 50 ile %65 arasında hibe desteği sağlandığını,

Kamusal alanda ve kamuoyunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun kredi veren bir kurum gibi lanse edilse de, kurumun bunlardan ziyade hibe kredi verdiğini,

Verilen kredilerin geri ödemesiz olduğunu,

Verilen hibe sonrası bahse konu olan faaliyetteki işletmeyi 5 yıl süre takip ederek istikrarın sağlandığını,

Küçükbaş ve büyükbaş besicilik ve süt hayvanı yetiştiriciliğinde 1 Milyon Euro’ya kadar yapılan projelerin % 65’ine kadar hibe verildiğini,

Ayrıca bu yatırımlarda girişimciden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmayarak girişimlerinin desteklendiğini vurguladı.

Devlet Destekleme Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekleme kredisi alabilmek için öncelikle verilecek kredinin karşılığında talep edilen, hayvancılık veya tarım işi ile uğraşmanız ve bunu belgelemeniz gerekiyor. Devlet her bütçe yılında devlet desteklemelerinin hangi şartlar altında ve hangi oranlarda yapılacağını ilan ediyor. Bunları takip etmeniz ve ona göre bir program belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Devlet Destekleme Kredisine Nasıl Başvurulur?

Devlet destekleme kredisine başvurmadan önce hibe talep ettiğiniz alanı belirlemelisiniz. Sonrasında bu linkteki Devlet Destekleme başvurusuna tıklayarak başvurmanız gerekiyor.

Linke tıkladıktan sonra ki gelen sayfada başvuru yapmak istediğiniz alanı seçmelisiniz. Açılan ekranda cep telefonunuzu girerek gelen kodu girdikten sonra devam edin ve devlet destekleme kredisi için başvuru yıl haritasında belirtilen unsurları sırası ile uygulayarak başvurunuzu tamamlayın.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuzun onay aşamasının hangi durumda olduğunu yine aynı ekrandan takip edebilirsiniz.

Bu ekranda başvuru yapılabilecek veya incelenebilecek unsurlar;

-Devlet Destekli Hibe ve Teşvik kredilerinden faydalanmak İçin KOSGEB’e başvurabilirsiniz

-TKDK Kredilerine Başvurabilirsiniz

-Kooperatifler Tarafından Verilen Sıfır Faizli Kredilere Başvurabilirsiniz

-Devlet bankalarının Verdiği En Uygun Kredileri İnceleyebilirsiniz.

Bu makalemizde Devlet Destekleme Kredisi Nedir Nasıl Alınır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Hayvan kredileri hakkında merak ettikleriniz için Devlet Destekli Hayvan Kredisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu