Krediler

Bankalar Maaşın Kaç Katı Kredi Veriyor?

Bankalar Maaşın Kaç Katı Kredi Veriyor?

Eğer planlarınızın içerisinde kredi çekmek varsa maaş aldığınız bankadan kredi çekmek, diğer bankalara göre daha kolaydır. Nedeni ise maaş aldığınız bankanın sizin maaş durumunu net olarak önceden bilmesi ve tahsilatta çıkabilecek sorunlara karşı maaştan kesintiye gidebilme ihtimalinin bulunması. Maaşın kaç katı kredi çekilebilir diye soracak olursanız, bu sorunun cevabını vermeden önce bazı konuları incelememizde fayda var. Makalemizin sonuna doğru bu sorunun cevabını da vermiş olacağız.

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken önem sırasına göre kredi notu, gelir durumu, çalışma şekli ve çalışma zamanı durumlarına bakarak gerekli değerlendirmeyi yapar. Bu saydığımız ön kriterler de herhangi bir olumsuz durum yoksa banka kredi konusunda hızlı bir şekilde olumlu cevap verecektir. Ayrıca başvuruda bulunduğunuz banka sizden gelir belgesi istemeyecektir. Ancak birçok kişinin aklında şu soru var; Maaşın kaç katı kredi çekebilirim?

Maaşın kaç katına kredi veriliyor konusunda bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Bazı bankalar maaşın 5 katına kadar kredi verirken bazı bankalar ise 15 katına kadar kredi veriyor. Bunu etkileyen faktörlerin başında maaş aldığınız kurum veya sektör, diğeri çalışma yılınız, bir diğeri ise aldığınız maaşın miktarı.

Eğer memursanız ve maaşın kaç katı kredi alabilirim diye soruyorsanız, 20 katına kadar kredi kullanabilirsiniz. Ancak özel sektör çalışanları için aynı durum söz konusu olmayabilir (bu durum tamamı ile bankaların kredi politikaları ile ilgili olup değişkenlik gösterebilir).

Ne kadar kredi alabilirim hesaplamasına bir örnek vererek devam edelim. 3 Bin TL maaş alan bir memur 60 Bin TL tutarında 48 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi kullanabilir. Ancak tekrar hatırlatalım, kredi notunuz çok yüksek değilse bu rakam daha aşağılarda olacaktır.

Bankalar zaman zaman kredi kampanyaları da yapmakta. Bir banka maaş müşterisi için maaşının 5 katına kadar kredi verirken, yaptığı kampanya ile bunu 10, hatta 15 katına da çıkarabilir. Bu nedenle bankaların kredi kampanyalarını takip etmekte fayda var. Ancak sırf kampanya var diye de kredi kullanılmamalı.

Çekebileceğiniz ihtiyaç kredisinin vadesi ise en fazla 48 aydır. Daha önce ihtiyaç kredilerinde 36 aya düşürülen vade, son yapılan düzenleme ile birlikte 48 aya çıkarıldı.

Kredi Taksiti Maaşın En Fazla Yüzde Kaçı Olur?

Bankalar kredi başvurunuzu değerlendirdiğinde, kredi aylık ödeme tutarının maaşınızın % 60’ını geçmeyecek şekilde hesaplayacaktır. Yukarıda ki örnekte olduğu gibi 3 Bin TL maaş alıyorsanız aylık taksitleriniz 1800 TL’yi geçemez.

Asgari ücretliye kredi verilip verilmeyeceği konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız Asgari Ücretliye Kredi Verilir mi başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu