Banka Sorunları

Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Bankalar aracılığı ile çeşitli finansal ihtiyaçlara yönelik kredi, kredi kartı vb. ürünlerden herhangi birini kullanıp, yasal süreç içerisinde borcunu ödeyemeyen tüketicilerin kayıtları, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından olumsuz olarak değerlendirilip kara listeye alınarak sicili bozulur.  Sonraki süreçte borcunu ödeyen tüketicilerin en çok merak ettiği konuların başında ise Bankaya borcumu ödedim sicilim ne zaman düzelir sorusu gelmektedir. Yazımızın devamında bu konu ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Günümüzde para ile ilgili tüm sorunlarda ilk başvurduğumuz adresler tabi ki bankalar. İhtiyacımıza yönelik kullandığımız ürünler sonrası yaşanan olumsuzluklar sonucunda ise bazen yasal olarak sıkıntılar yaşayabiliyoruz.

Bunların en belli başlı örneği ise yasal takip ve sonrasında kara liste. Merkez Bankası kayıtlarında Kara listeye girmiş bir tüketicinin sicili ise bozulmuş demektir. Bunun neticesinde hiçbir banka sicili bozulmuş birine kredi veya kredi kartı vermek istemez.

Ancak bazı tüketiciler mali problemlerini atlattıktan sonra borçlarını kapatarak yeni bir başlangıç yapmak istiyor. Böyle bir durumda ki birinin aklında ki en büyük soru ise bankaya borcumu ödedim sicilim ne zaman düzelir? İşte cevabı;

Kara listedeki yasal bekleme süreci borç bitirildiği taktirde 5 yıl, borç ödenmediği taktirde ise 10 yıl gibi uzun bir süredir.

Borcundan dolayı kara listeye girerek sicili bozulan bir tüketici, bankacılık ürünlerinden sadece mevduat, otomatik fatura talimatı ve yatırım hesabı gibi kişinin borçlanmayacağı işlemlere izin verilir. Bu işlemler dışında kredi, kredi kartı, çek, senet gibi direkt bankanın alacaklı pozisyonuna girmesi anlamına gelen bu tarz işlemlere bu süre bitene kadar izin verilmez. Bu işlemlerden yararlanamayan gerek bireysel müşteri olsun, gerekse ticari faaliyet gösteren bir müşteri olsun, finansal işlemleri tamamı ile çıkmaza girmektedir.

Yapılması gereken ise sicilin bozulmasına neden olan borçların ödenip yasal süre olan 5 yılın beklenmesi gerekmekte. Aksi durumda bu süre 10 yıla çıkacaktır.

Tüketiciler kara listede olduğu süre zarfında bankaların bazı finansal işlemlerden yararlanmak isterler ise, bazı bankalar o kişiler için beyaz bir sayfa açabilir. Nasıl olacak diye soracak olursanız;

Kara listede iseniz borcunuzu 3 yıl boyunca düzenli ödeyin. Bu süre zarfında banka ile aranızı iyi tutmak adına yatırım, mevduat ve otomatik fatura ödeme gibi işlemleri düzenli olarak gerçekleştirmeniz halinde bankaların bazı finansal ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu makalemizde bankaya borcumu ödedim sicilim ne zaman düzelir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer yasal takibe girdiyseniz ve nasıl kredi çekebileceğinizi merak ediyorsanız Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. SİVİLDE BIRAKTIĞIM KIREDİ KARTIMI ASKERE GÖTÜRMEDİM VE UFAK Bİ MİKTAR KULLANIM YAPILIP ÖDENMEMEMİŞ AVUKATLIK OLMUŞUM HİÇ BİR ŞEKİLDE HABERİMYOK TA Kİ AVUKATLAR ARAYANA KADAR BORCUMU 2 TAKSİT HALİNDE YATIRDIM VE BORCU YOKTUR YAZSINI ALDIM ORTALAMA 3 /4 YIL GEÇTİ SİCİLİMİ DÜZELTMEK İÇİN HER ŞEYİN YAPTIM HESABIMA BÜYÜK RAKAMLAR GEÇİRDİM HESAP KARTIYLA OTAMATİK ÖDEME FATURALARIMI BLOKE TEMİNATLI KIREDİ KARTI HEPSİNİ AKLINIZA GELEBİLECEK BÜTÜN FATURALARIMI DÜZENLİ ÖDEDİM Bİ VERGİ BORCUM VARDI ONUDA YAPILANDIRDIM DÜZENLİ BİRŞEKİLDE ÖDÜYORIM BU SİCİL ÖMÜR BOYUNCA HEP KALACAK MI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu