Krediler

Asgari Ücretliye Kredi Verilir Mi?

Asgari Ücretliye Kredi Verilir mi?

Ülkemizde asgari ücretli çalışan sayısı Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 5 Milyondan biraz fazla. Bu da ülke nüfusunun yaklaşık olarak % 6,25’ine denk geliyor. Asgari ücretli birçok kişinin merak ettiği konulardan biride asgari ücretliye kredi verilir miasgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusu. Gelin bu sorunun cevabına detaylı olarak bakalım.

Son yapılan düzenleme ile birlikte her ne kadar asgari ücrette iyileştirmeler yapılsa da hala yeterli olmadığı konusunda herkes hemfikir. Yoksulluk sınırının altında kalan ücret nedeni ile birçok çalışan geleceğe yönelik ekonomik planlar yaparken fazlasıyla temkinli davranmak durumunda kalıyor.

Özellikle konut, araba gibi artık temel değerler listesine giren bu taşınır-taşınmazlara sahip olmak isteyen kişiler haliyle bankalardan kredi alma yoluna gitmek durumunda. Eğer sizde asgari ücretliyim ne kadar kredi çekebilirim diyorsanız yazımızın devamında asgari ücretliye kredi verilir mi sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir 2017

2017 yılında asgari ücret yaklaşık olarak 1404 TL. Asgari ücretli bir çalışanın bankadan çekebileceği tutar aylık taksitlere göre belirleniyor. Bu oran maaşın %75’i olsa da, bankalar genelde asgari ücretli bir kişiye bu oranı %40 ile %60 arasında belirliyor.

Şimdi bir hesap yapalım. Bankaların bu oranı %60 olarak belirlediğini farz edersek bu da maaşın 842 TL’sine denk gelecektir. İhtiyaç kredisinde en uzun vade 48 ay olduğuna göre verilebilecek en üst asgari ücretliye kredi limiti faizi ile birlikte toplam 40 bin 432 TL olur. Buda anapara olarak 31 Bin TL yapıyor. Şu durumda asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabı 31 Bin TL’dir.

Eğer sizde asgari ücretliyim kredi çekmek istiyorum diyorsanız ihtiyaç kredilerinde üst limitin 31 Bin TL olduğunu unutmayın.

Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar

Yukarıda asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabını verdik. Şimdi sıra geldi hangi bankalar asgari ücretliye kredi veriyor sorusunun cevabına.

Bir bankaya gidip kredi kullanmak istediğinizde bankaların ilk bakacağı kriter kredi notu, ikincisi ise gelir durumunuz. Asgari ücretli çalıştığınız için belgelenebilir geliriniz olduğundan, eğer kredi notunuzda makul seviyelerde ise kredi alma konusunda bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Asgari ücretliye kredi veren bankalar konusunda ise herhangi bir banka ismi vermiyoruz. Nedeni ise ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalardan, yukarıda saydığımız kriterler dahilinde kredi alabilirsiniz. Çünkü gelir belgeniz olduğundan hangi bankanın şubesine giderseniz gidin size kredi çıkacaktır. Buna emin olabilirsiniz.

Bu yazımızda asgari ücretliye kredi verilir mi sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz konularda bizimle iletişime geçebilir veya yorum bölümüne yorum bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu