Krediler

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2023

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların en büyük gelir kapısı verdikleri krediden aldıkları faizdir. Ancak faizin dinimizce yasak olmasından dolayı faizle kredi kullanmak istemeyen tüketiciler, faizsiz kredi veren banka var mı diye araştırıyor. Bizlerde bu yazımızda faizsiz kredi veren bankalar hangileri onlara bakacağız.

Faizsiz bankalar olarak adlandırılan katılım bankaları, faizsiz kredi vererek müşterilerinin gereksinimlerini karşılıyor. Bu bankalar;

Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım Bankası gibi özel ve kamu bankaları sıfır faizli kredi veren bankalardır.

Bu bankalar verdikleri kredilerde faiz yerine kar oranı kavramını tercih etmektedirler. Yani bu bankalar ihtiyaçları doğrudan karşılamaz, mal ve hizmet alımını direkt gerçekleştirir ve alınan bu mal ve hizmetleri müşterilerine satarlar. Çalışma prensiplerinin genel mantığı budur. Buradan elde edilen kar ile hizmet döngüsünü devam ettiren katılım bankalarının yaptıkları bu işlem, dinimiz şartlarına uygun olarak belirlenmektedir. Yazımızın devamında Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017 listemizi bulabilirsiniz.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar 2017 listemizin birinci sırasında Türkiye’nin ilk faizsiz bankası özelliğini taşıyan Albaraka Türk Katılım Bankası geliyor. Albaraka Türk konut, taşıt, tüketici ve işletme finansmanı gibi birçok kredi seçeneğinde aktif olarak rol alan bankalardan. Herhangi bir hizmet veya mal satın almadan önce Albaraka Türk bankasına başvurabilir, onaylandığı takdirde kredinizi hızlıca alabilirsiniz.

Çalışma prensibine örnek vermek gerekirse; ev almak için faizsiz kredi veren bankalardan birinde kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken Albaraka Türk Katılım bankasının herhangi bir şubesine giderek Faizsiz konut kredisi için başvuruda bulunmak. Başvurunuz onaylandıktan sonra satın almak istediğiniz ev, vekaletle Albaraka Türk yetkilisi tarafından satın alınır. Alacağınız kredi tutar ve vade sayısına göre bir kar oranı belirlenir. Bu kar oranı ile birlikte konutun size satışı gerçekleştirilir. Satın aldığınız ev veya konut, finansman borcunuz bitene kadar Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından ipotek altına alınır. Diğer faizle kredi veren bankalardan ayrı olan özelliği, diğer bankalarda konut kredisi kullandığınızda aldığınız konutu siz alırsınız ve banka ipotek koyar. Bu sistemde banka konutu kendisi alır, size karla satmış olur. Aradaki fark budur.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar 2017 listemizin ikinci sırasında Albaraka Katılım Bankası ile benzer özellikler gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası var. Konut, tüketici, taşıt ve işyeri finansmanı gibi ihtiyaçların karşılanmasında faizsiz kredi vermeye yetkili bankalardandır. Daha çok muhafazakar kesim tarafından tercih edilmesinin en büyük nedeni ise faizsiz kredi veren bankalardan biri olması.

Çalışma şekline bir örnekle devam edelim. Almak istediğiniz bir ürünü Kuveyt Türk Katılım Bankası kendisi alarak bunu size belirli bir kar oranı ile satar. Yani siz almak istediğiniz ürünü bu bankadan almış olursunuz ve normal fiyatından biraz yüksek aldığınızdan dolayı aradaki faiz kavramı da otomatik olarak geçersiz olur.

Katılım bankasının bu şekilde ki çalışma prensibi İslam dünyası tarafından da kabul görmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar denince ilk akla gelen öncü bankalardan biride Türkiye Finans Katılım Bankasıdır. Özellikle yenilikçi ve geniş hizmet ürünleri ile adından söz ettiren Türkiye Finans, faizsiz kredi veren bankalar 2017 listemizde 3. Sırada yer alıyor. Diğer katılım bankaları ile ortak özellikler taşıyan Türkiye Finans, bazı farklı hizmetleri ile de ön plana çıkıyor. Türkiye Finans Katılım Bankasından alacığınız hizmetler, İslam kurallarına uygun olarak düzenlenmektedir.

Yine bir örnekle özetleyecek olursak; taşıt alımına karar verdiniz. Faizsiz taşıt kredisi için Türkiye Finans’a başvuruda bulunduğunuzu varsayalım. Krediniz onaylandığı takdirde Türkiye Finans yetkilisi tarafından bu araç alınarak belli bir kar oranı ve vade sayısı ile bu aracı banka size satmaktadır. Türkiye Finans hiçbir müşteriye doğrudan ödeme yapmazken, finansman ödemesini satıcıya yapar. Bunun nedeni ise İslami kurallara uygun olabilme özelliğidir.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Bankasının tarihi eski olsa da Ziraat Katılım Bankası yakın geçmişte kurulan ve faizsiz kredi veren katılım bankaları arasındadır. Kredi kullanımlarında faiz enstrümanını hiçbir şekilde kullanmaz. Özellikle son zamanlarda konut kredilerinde yaşanan düşüşe paralel verdiği faizsiz konut kredisi ile sadece muhafazakar kesimin değil, konut kredisi kullanmak isteyenlerinde uğrak adresi haline gelmiş durumda. Sizler de konut almayı düşünüyorsanız ve faizsiz konut kredisi almak istiyorum diyorsanız Ziraat Katılım Bankası şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Çalışma prensibi olarak diğer katılım bankalarından çok da farklı olmayan Ziraat Katılım bankasının çalışma yapısına örnek verecek olursak; yine almak istediğiniz bir ürün veya mal için Ziraat Katılım’a başvurduğunuzda, banka yetkilisi tarafından mal satın alınarak uygun vade sayısı ve kar ile size satılır. Yani siz ürün veya malı satıcıdan değil, direkt Ziraat Katılımdan almış olursunuz. Böylelikle faizsiz kredi kullanmış olursunuz. Zaten genellikle tüm katılım bankalarında temel mantık aynıdır.

Vakıf Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar 2017 listemizin son üyesi Vakıf Katılım Bankası. Vakıfbank ile farklı bir yapılanmaya sahip olan Vakıf Katılım, aynı zamanda Ziraat Katılım gibi bir Devlet bankasıdır. Verdiği birçok hizmetle İslam kurallarına uygun olarak hareket eden Vakıf Katılım, faizsiz kredi veren bankalardan biridir.

Güncel konut kredisi oranları baz alındığında Ziraat katılım gibi Vakıf Katılım Bankasının en uygun kredi oranlarına sahip olduğunu söylememiz mümkün. İslami kurallara uygun olması ile birlikte Devlet Bankası olma niteliği taşıması tercih edilme sebebinin başında gelmektedir.

Bir önceki makalemizde “gerçekten senetle kredi veren var mı” konusu hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu