Blog

Bankalara Neden Gidiyoruz

Bankalara Neden Gidiyoruz? Yazımızın başlığı size biraz tuhaf gelebilir. Okuyunca “e napalım kardeşim gitmeyelim mi” diye içten içe sızlanadabilirsiniz ama amacımız “bankalara gitmeyi” sorgulamak değil. Tam tersine “neden gittiğimizle” ilgili konulara açıklık getirerek merak edilen konularda sizi aydınlatmak. Yazı biraz uzun soluklu olabilir ama okuduğunuzda “bankacılık” sektörü ile ilgili kafanızda hiç soru işareti kalmayacak, buna da emin olabilirsiniz.

Öncelikle bazı başlıkları bir araya getirerek bu makalemizde neler vadediyoruz madde madde bir bakalım.

-Bankaların tarihçesi

-Türkiye’de ilk banka ne zaman kurulmuştur

-Türkiye’de kaç tane banka vardır

-Bankaların en büyük gelir kaynakları nelerdir

-Bankalar neden kredi veriyor

-Kredi verirken bankaların önem verdiği kriter nedir

-Eft ve havale nedir

-Bankaların Eft saatleri

Şimdi de başlıklara göre tek tek incelemesini yapalım

Bankaların Tarihçesi

Tüm dünya dillerinde ufak değişikliklerle ifade edilse de “banka” kelimesinin ilk kökeni İtalyanca “masa, tezgah” anlamına gelen “banco” dur. Bankercilik ise ilk olarak Lombardiya’lı Yahudilerle başlamıştır. O dönemde bankacılık sektörü olmadığından kendisini “banker” olarak gösteren “tefeci” ler, pazarlarda kurdukları masalarda bu işlemleri yaparlardı. Şimdiki anlamda kredi vermek işi tabi ki bu kişilerin tekelindeydi.

Tarihte ise ilk bankacılık hizmetlerinin eski Sümer ve Babil’e kadar uzandığı sanılmakta. Hatta “maket” adı altında faaliyetlerine başlayan ilk banka M.Ö. 3500 yılında kurulmuştur.

İlk dönemlerde “faiz” kavramı pek benimsenmese de dünya ticaretinin gelişmesi ve kar oranının birçok ticaret dalından daha yüksek olması nedeniyle bankacılık sektörünün en önemli gelir kaynağı olmaya başlamıştır. Ayrıca o dönemlerde “para” yerine değerinden yüksek mevduat değerleri ile değişim ve vade yapıldığından bir gereklilikmiş gibi gösterilerek her mecrada kabul görmesi sağlanmıştır.

Bankalar sadece ticari faaliyet için değil aynı zamanda para transferlerinin daha güvenli yapılması, koordineli para politikasının zorunluluğu, ekonomide ki önemli güçlüklerin bertaraf edilmesi gibi can alıcı konularda ülkelerin en önemli silahlarından biri olmuştur.

Türkiye’de İlk Banka Ne Zaman Kurulmuştur

Ülkemizde ki ilk banka Bank-ı Dersaadet-İstanbul Bankası’dır. Bu banka hükümet himayesinde yabancı iki Galata Bankeri tarafından 1847 yılında hayata geçirilmiştir. Böylece Osmanlı İmparatorluğu’nda ilk defa dış ödemeleri düzenleme işlevini üstlenen bir banka kurulmuştur.( Birçok kişi Osmanlı Bankası’nın Türkiye’de ilk kurulan banka olduğunu zannetse de, Osmanlı Bankası 1856 yılında açılmıştır).

Türkiye’de Kaç Tane Banka var

Birçok kişinin merak ettiği konuların başında Türkiye’de kaç tane banka var sorusu geliyor. 2023 yılı verilerine göre ülkemizde toplamda 52 banka faaliyet gösteriyor. Bunların bir kısmı yabancı sermayeli, bir kısmı özel banka, bazıları da kamu bankalarıdır. İçerinden bazılarının isimlerini ilk defa duyabilirsiniz, bazılarını da Türk Bankası olarak bildiğinizden şaşırabilirsiniz. Şimdi kısaca bunlara bir göz atalım.

Ülkemizde Kurulmuş Yabancı Sermayeli Bankalar

Alternatif Bank

Arap Türk Bankası

Bank Of Tokyo

Burgan Bank

Citibank

Denizbank

Deutsche Bank

QNB Finansbank

HSBC Bank

ICBC Turkey Bank

ING bank

Odeabank

Rabobank

Turkland Bank

Türkiye Garanti Bankası

Ülkemizde Şube Açan Yabancı Sermayeli Bankalar

Bank Mellat

Habib Bank Limited

Intesa Sanpaolo S.P.A.

JP Morgan Chase Bank

Societe Generale

The Royal Bank of Scotland Plc.

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Özel Sermayeli Bankalar

Adabank

Akbank

Anadolu Bank

Fibabanka

Şekerbank

Turkish Bank

Türk Ekonomi Bankası

Türkiye İş Bankası

Yapı ve Kredi bankası

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Kamu Sermayeli Mevduat Bankaları

T.C. Ziraat Bankası

Halk Bankası

Vakıflar bankası

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Katılım Bankaları

Albaraka Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası

Ziraat Katılım

Vakıfkatılım

TMSF’ye Devredilen Bankalar

Bank Asya

Birleşik Fon Bankası

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

İller Bankası

Türk Eximbank

Türkiye Kalkınma Bankası

Özel Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Aktif Yatırım Bankası

Diler Yatırım Bankası

GSD Yatırım Bankası

İstanbul Takas ve Saklama Bankası

Nurol Yatırım Bankası

Türkiye Sinai Kalkınma Bankası

Yabancı Sermayeli kalkınma ve Yatırım Bankaları

Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası

Merrill Lynch Yatırım Bankası

Standart Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş.

Bankaların En Büyük Gelir Kaynakları Nelerdir?

Bankalar nasıl para kazanıyor diye mutlaka aklınızdan geçmiştir. Var olan sistemde aradığımız cevaplar için çokta uzağa gitmemize gerek yok sanırım. Az çok herkes tahmin eder bankaların nasıl para kazandığını. Yine de biz inceleyelim.

Öncelikle çoğu kişinin bilmediği konudan başlayalım.

Bankaların en çok para kazandığı yol Kısmi Rezerv Sistemidir. Bu sistem bankaların havadan para ürettikleri sistemin kısa adıdır. Biraz daha açıklayacak olursak bankalar kısmi rezerv sistemi ile bankaya yatırılan paranın 9 katını üretir. Örneklerle bu konuyu biraz irdeleyelim.

Ali bey bir bankaya giderek vadesiz hesabına 1000 tl yatırdı diyelim. Bu paranın %10’nunu banka Merkez Bankasına gönderir, yani 100 TL’yi. Kalan 900 TL’yi bankaya gelip ev almak için kredi kullanmak isteyen Mehmet Bey’e borç sözleşmesi imzalatarak verir. Mehmet Bey faizi ile birlikte toplamda 1200 TL olarak geri öder. İlgili Banka 1200 TL’nin yine %10’u olan 120 TL’yi Merkez Bankası’na gönderir ve kalan 1080 TL’yi yine bir müşterisine vererek döngünün devam etmesini sağlar. Basit mantık budur. Altını çizerek söylüyorum, bankaların en büyük gelir kaynağı insanlardır, yani biz.

Şimdi de herkesin bildiği gelir kaynaklarından bahsedelim.

Bankaların en büyük gelir kaynaklarının başında kullandırdığı kredi, kredi kartı, eft ve havale ücretleri, hesap işletim ücretleri gibi kalemler vardır.

Bir kredi kullanmak istediğinizde banka, piyasa şartlarına göre hesaplamalar yapıp, paranın değer kaybını da göz önüne alarak, birçok çalışanı bünyesinde barındırmanın da vermiş olduğu giderleri hesaba katar ve o günün şartlarına göre size belirli bir faiz belirler. Ayrıca dosya masrafı adı altında (her kredi için dosya masrafı kesinti oranı yüzde 0,5’tir) ve sigorta kesintisi yaparak bir miktar daha kar elde etmektedir. Bu saydığımız sadece kredi kullandırması sonucu yaptığı gelirdir.

Kredi kartlarından da alışveriş faizi, nakit çekimlerde aldığı faiz, kredi kartı aidat ücreti vs. gibi hizmetlerden de ayrıca ücret almaktadır.

EFT ve havale gibi para transfer işlemlerinden de ücret aldığını hesaba katarsak bankaların tam bir ticarethane olduğu açıkça görülmekte.

Bankalar Neden Kredi Veriyor

Bu sorunun cevabı aslında yukarıda ki başlıkta var. Şuan da Ülkemizde ve Dünyada faaliyet gösteren tüm bankaların en büyük gelir kaynağı tabi ki müşterilerine belirli koşullarda verdikleri kredilerdir.

Kredi Verirken Bankaların Önem Verdiği Kriter Nedir?

Bankalar tıpkı bir tüccar gibi çalışırlar. Bu kurumların kendini idame ettirebilmesi için verdiği kredileri geri almak zorundadır. Yani sadece güvendiği kişilere, verdiği krediyi geri alabileceğinden emin olduğu müşterilerine kredi vermekte. Peki bizi kişisel olarak tanımayan bankalar bizim güvenilir birisi olup olmadığımızı nasıl bilirler. Cevap gayet basit: kredi notu.

Kredi Notu Nedir?

Ülkemizde öncü 9 bankanın bir araya gelerek oluşturduğu bir marka olan Findeks, Kredi Kayıt Bürosu’ndan aldığı verilerle, kişinin ödeme alışkanlığı ve borç durumunu analiz ederek bir puan belirler. Kişinin finans karnesi olan bu puana Kredi Notu denir. Kredi notu 1-1900 arası bir puandır. Kredi notu ile ilgili daha geniş bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Yukarıda ki tabloda göründüğü gibi eğer puanınız 1500 ve üzeri ise birçok banka tereddüt etmeden kredi başvurunuza olumlu cevap verecektir. Eğer 1099 ve daha aşağı bir puana sahip iseniz bankalara kesinlikle kredi başvurusunda bulunmayın. Olumsuz sonuçlanacağı gibi aynı zamanda sık başvurunuz kredi notunuzu da daha fazla düşürecektir. 1100-1499 puan aralığı az riskli grup olsa da birçok banka bu puan aralığında ki müşterilerine düşük tutarlı kredi imkânı sunmaktadır.

Kredi notunun nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız bu yazımızı,

Kredi notunuzun neden düştüğünü merak ediyorsanız bu yazımızı,

Kredi notunuzu nasıl yükselteceğiniz hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi notundan sonra bankaların kredi verirken aradığı diğer kriterler ise şöyledir,

-İş yerinizde ki çalışma şekliniz (memur, işçi vs.)

-Toplam çalışma süreniz

-Gelir durumunuz

EFT Nedir?

Ödeme yapılacak olan bankadan farklı bir bankadaki kişi veya kurum hesabına para transferi işlemine EFT (Elektronik Fon Transferi) denir. EFT’nin gerçekleşmesi için karşı tarafın hesap numarası veya iban numarasının bilinmesi ile birlikte mesai saatleri içerisinde olması gerekmektedir.

EFT işlemini yapmak için birçok yol bulunuyor.

-Banka şubesi

-ATM cihazlarından

-İnternet Bankacılığı üzerinden

-Mobil Bankacılıktan

Birçok banka maaş müşterilerine bu hizmeti ücretsiz sağlarken, bazı bankalar da gönderilen paranın miktarına göre masraf talep etmektedir. Eğer EFT işlemi mesai saatleri dışında gerçekleşmişse paranın hesaba geçmesi için bir sonraki iş günü beklenir. Nedeni ise karşı taraftaki bankanın işleme onay verme süreci. Her bankanın mesai saatleri değişkenlik gösterdiğinden EFT saatleri de buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Birçok kişinin de merak ettiği bankaların EFT saatlerini sizin için araştırdık.

Bankaların Eft Saatleri

-Albaraka Türk EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-Akbank EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-Citibank EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-Denizbank EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-Finansbank EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-Garanti Bankası EFT saatleri: 09:00-17:15 saatleri arasında

-HSBC EFT saatleri: 08:30-17:00 saatleri arasında

-Halkbank EFT saatleri: 08:00-16:30 saatleri arasında

-Kuveyt Türk EFT saatleri: 08:40-17:10 saatleri arasında

-Şekerbank EFT saatleri: 09:00-17:15 saatleri arasında

-TEB Bankası EFT saatleri: 09:00-16:00 saatleri arasında

-Yapı Kredi EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-ING Bank EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-İş Bankası EFT saatleri: 09:00-17:00 saatleri arasında

-Vakıfbank EFT saatleri: 09:00-17:20 saatleri arasında

-Ziraat Bankası EFT saatleri: 08:30-17:00 saatleri arasında

-Türkiye Finans EFT saatleri: 09:00-17:15 saatleri arasında

-Odeabank EFT saatleri: 08:30-17:00 saatleri arasında

-Burgan Bank EFT saatleri: 09:00-16:30 saatleri arasında

-Anadolu Bank EFT saatleri: 08:00-17:00 saatleri içerisinde

Havale Nedir?

Aynı banka hesapları arasında ki para transferine havale denir. Bazen EFT ile karıştırılsa da arasında ki fark, EFT işlemi farklı banka hesapları arasında yapılırken havale aynı banka hesapları arasında yapılır. Havale yapılırken havale yapılacak kişinin İban numarası veya hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir. Havale işleminin yapılabilmesi için mesai saatleri şartı aranmaz. Hafta sonları veya hafta içi akşam saatlerinde de havale işlemi yapılabilir. Nedeni ise aynı bankadaki hesaplar arası transfer olduğundan onay işlemi yoktur. Gönderildiği anda hesaba geçer. Genellikle bankaların çoğu bu işlem için masraf talep etmez. Ancak istisnalar olabilir. Havale işlemi yapmak için birçok yol bulunuyor:

-Banka Şubesi

-ATM cihazından

-İnternet Şubesi Üzerinden

-Mobil Bankacılıktan

 

Bankalar ve krediler hakkında tüm güncel bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu