Blog

Evin Gerçek Değerini Hesaplama

Bir Evin Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanır?

Ev sahibi olmak herkesin gönlünden geçen bir durum. Özellikle kirada oturanlar için bu çok daha önemli bir hal alıyor. Farz edelim ki ev almaya karar verdiniz ve birkaç ev için fiyat sordunuz. Ancak söyledikleri rakam size fazla mı geliyor. Bu durumda evin değerini bilmek sizi bir adım öne taşıyacaktır. Böylelikle alacağınız eve değerinden fazla ödememiş olursunuz. Peki bir evin gerçek değerini hesaplama? Bizlerde bu yazımızda ev için istenen fiyatın gerçek fiyatı olup olmadığını, nasıl belirleyeceğinizi 2 farklı yol ile anlatmaya çalışacağız.

Evin Gerçek Değeri 2 Farklı Yöntemle Hesaplanabilir

– Aylık kira bedeline göre

– Aynı konumda ki evlerle kıyaslayarak

Aylık Kira Bedeline Göre Gerçek Değerin Belirlenmesi

Bu yöntem basit ama gerçeğe en yakın fiyat belirleme yöntemidir. Herhangi bir taşınmazın fiyatı, o taşınmazın ilerleyen yıllarda sahibine kazandıracağı paranın bugün ki değeri olarak hesaplanır. Evin kira ücretini sahibine kazandırdığı para olarak ele alırsak, önümüzde ki yıllarda alınacak toplam kira tutarını belirli çarpanlar kullanarak evin gerçek değerini hesaplayabiliriz. Daha basit anlatacak olursak kira bedeli düşük olan evin değeri daha düşük, kira bedeli yüksek olan evin gerçek değeri daha yüksektir.

Ülkemizde istisnalar olmakla birlikte genellikle fiyat belirlemede ki çarpan 214 aydır. Yani bir evin gerçek değeri, aylık kirasının 214 ile çarpımı ile bulunabilir. Örneğin şuan oturduğunuz eve kira olarak 1000 tl ödüyorsanız, bu evi almak için 214 bin TL’ye ihtiyacınız var. Eğer bir evi yatırım aracı olarak görüyorsanız, bu paranın size geri dönme süresi yaklaşık 18 yıldır (bu çarpan illere göre değişkenlik gösterse de ortalama çarpan 214 aydır).

Aynı Konumdaki Evler ile Karşılaştırılarak Değerin Belirlenmesi

Bir evin bulunduğu yer fiyatını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Evin bulunduğu il, ilçe, hatta sokak bile fiyat belirleme de değişik etkenlerdir. Almak istediğiniz evle aynı veya benzer konumda olan diğer satılık evlerin fiyatlarını araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemin sağlıklı olabilmesi için almak istediğiniz ev ile araştırma yaptığınız evlerin özelliklerinin birbirine yakın olması gerekmektedir.

Konutlara Değer Katan Ek Özellikler

-Merkezi konumda olması

-Ulaşım imkânlarının fazla olması

-Bina yaşının yeni olması

-Dairenin güney cephede olması

-Dairenin ara katta olması

-Dairenin ön cephede olması

-Önünün açık olması

-Manzarasının iyi denilebilecek durumda olması (deniz kenarı, boğaz, orman lokasyonu)

-Binada asansör olması

-Ortak alanların zenginliği (spor salonları, sosyal tesisler)

-Güvenli bir lokasyonda bulunması (site içi)

-Evin içinde kullanılan malzemelerin kalitesi (kapı, seramik, taban döşemesi)

Ve daha birçok özellik eklenebilir. Ayrıca almak istediğiniz eve yakın olan emlak ofislerine, aynı konumda bulunan evlerin m2 fiyatlarını sormayı unutmayın.

Evin gerçek değerini hesaplama hakkında faydalı bilgiler verdik. Krediler hakkında faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu