Kredi Notu

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Ülkemizde birçok kişi değişik ihtiyaçlarından doğan finansal eksikliklerini gidermek için kredi çekiyor. Ancak bankalar her kredi başvurusunda bulunan müşterilerin kredilerini onaylamıyor. Buna sebep olarak gösterebileceğimiz ilk şey tabi ki kredi notudur. Kredi notunuz düşükse banka ön onay aşamasında kredi talebinize ret cevabı verecektir. Peki kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabını vermeden önce kredi notunun ne olduğundan biraz bahsedelim.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalarda kullanılan kredi, kredi kartı ve avans hesap gibi hesap hareketlerinin, tek bir merkezde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşturulan puanlama sistemidir.

Türkiye’de önde gelen 9 banka tarafından kurulan ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından verilerle desteklenen Findeks, bankalardan kredi geçmişinizle ilgili bilgileri otomatik olarak çekerek bunları analiz eder ve kişilerin kredi notunu oluşturur. Bu hesaplamalar sonucunda kişinin borç ve ödeme performansına göre 1 ile 1900 aralığında bir puan belirler.

Bu puan kişinin ileride ödeme konusunda nasıl bir yol çizeceği hakkında ipuçları vermektedir. Eğer kişinin puanı bir hayli düşükse gelecekte ödeme konusunda problem yaşatacağı düşünülür. Yani kredi notu ne kadar yüksekse bankaların bakış açısı daha olumlu olacaktır. Eğer kişi bankalarla daha önce bir çalışma yapmadıysa, idari ve yasal takibe düşmüşse puanı sıfır (0) olarak tanımlanır.

Kredi Notunun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bankalar, kişilerin kredi notunu hızlı bir değerlendirme ölçütü olarak kullanırlar. Buradaki amaç ise başvuruda bulunan müşterinin ön elemesini yaparak daha detaylı incelemeye alacağı müşterileri minimum maliyet ve minimum zamanda belirlemek.

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere başvuruyu değerlendiren bir banka, en düşük not aralığı olan “en riskli” ve “orta riskli” arasında ki bir puana sahip müşterisi için hızlı bir şekilde ret cevabı verecektir. Hatta sms ile yapılan başvurular bu şekilde otomatik olarak değerlendirildiğinden hızlı bir şekilde cevap gelmesi bunun sonucundandır. Bunun tam  tersi “iyi” ve “çok iyi” puan aralığına sahip kişilerin kredi kullanabilme olasılığı oldukça yüksektir.

Bankaların en çok zorlandığı puan aralığı “az riskli” olan gruptur. Bu puan aralığına sahip kişiler için bankalar düşük tutar ve kısa vadelerle kredi imkanı sağlayabiliyor. Ancak bankaların kredi politikaları değişkenlik gösterdiğinden her banka ayrı değerlendirmede bulunabilir.

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Eğer sizde yakın zamanda bir kredi çekmeyi düşünüyorsanız ve aklınızdan kredi çekebilmek için kredi notum kaç olmalı sorusunu geçiriyorsanız;

Bu sorunun cevabı başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir düzeyinize göre değişkenlik gösterse de, bir genelleme yapacak olursak notunuz 1500 ve üzeri ise sorunsuz bir şekilde rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Notunuz 1500’ün altında ise kredi başvurusu yapmadan önce puanınızı arttırmanın yollarına bakın. Eğer kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi bilmiyorsanız, bunun için tam bir rehber olan bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Kredi Çekebilmek İçin Tek Ölçüt müdür?

Her ne kadar kredi notu başvuru değerlendirmesi yapılırken en önemli kriter gibi görünse de, tek başına bir ölçüt değildir. Puanı yüksek olan bir kişiye başvuruda bulunduğu banka ret cevabı verebilir. Aynı şekilde puanı düşük olan biri, mevcut durumunu ve geçmişte yaşadığı durumu etkili iletişimi sayesinde iyi anlatabilirse banka bu kişiye kredi verebilir.

Kredi notundan sonraki değerlendirme faktörleri de şunlardır.

  • Bankalara olan toplam borcunuz
  • Gelir durumunuz ve mevcut taksitleriniz
  • Çalışmakta olduğunuz kurum
  • Çalışma şekliniz

Bu yazımızda kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemizin kredi notları düşürüldüğünden beri kredi puanım kredi çekmeye yetmiyordu bu makaleyi de düzenli takip ediyorum inşallah kredi notum yükselir.

  2. Umarım insanların kredi çekmeye gerek kalmadan işlerinin halletmedir ama verilen bilgiler için ayırca çok teşekkür ederim işe yarar bilgiler mevcut

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu