Devlet DestekliKredi Kampanyaları

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Kredi

Aile ekonomisine katkı sağlamak isteyen ev hanımlarına devlet destekli kredi  Aile Bakanlığı’nın faizsiz bir şekilde kredi vereceği duyuruldu. Kendi işinin sahibi olmak, kendi dükkanına sahip olmak ve hem ekonomik özgürlük kazanmak hem de aile bütçesine katkı sağlamak isteyen ev hanımları bu krediden çeşitli şartları yerine getirmek karşılığında yararlanabilecek.

Ev hanımlarına verilecek olan 15 Bin TL faizsiz kredinin geri ödemesi 2 sene sonra başlayacak şekilde olacak. Kredinin geri ödemesi 8 yıla yayılan taksitler halinde yapılabiliyor olacak. Bu krediden faydalanmayı düşünen ev hanımlarının yapması gereken şey ise oldukça basit: Yaşadığınız yerdeki Sosyal Yardımlaşma – Dayanışma Vakfı’na giderek bizzat başvuru yapmak. Öte yandan bu kredide hiçbir masraf alınmıyor.

Kadınlara KOSGEB Kredisi

Bir girişimde bulunmak isteyen ev hanımlarına Kosgeb tarafından kredi sunuluyor. Bu krediden yararlanmak için bir projeniz olmalı ve başvurunuzu da bu proje ile gerçekleştirmelisiniz.  Bunun için de projeniz ile Aile ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren herhangi bir vakfa giderek işyeri açma kredisi almak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Kadınlara Meyvecilik kredisi

Meyvecilik alanında bir bahçesi olan ve bu alanda projesi olan kadın girişimciler de hibe krediden yararlanabiliyor olacak. Bu bağlamda çekmiş olduğunuz kredi borcunu ise 132 aylık bir süre zarfında yani toplamda 11 yılda ödüyor olacaksınız. Meyve ile ilgili bahçesi olan biri krediden yararlanması durumunda ilk 5 senelik zaman dilimi boyunca herhangi bir ödeme yapmayacak. 5 yıldan sonra ise 6 yıl boyunca her ay eşit taksitlerle geri ödeme yapabilecek.

Bu girişim sonunda projeniz başarılı sınıfına girerse ve ödemeleriniz düzenli ise son 1 senelik ödeme tutarınız sizden talep edilmeyecek; yani son 1 senelik tutarı ödemeyeceksiniz, size hibe kapsamında verilecek. Bu hibeden faydalanabilmek için ise en az 2 bayan çalıştırmak zorundasınız.

Meyvecilik Kredisinden Yararlanmak İçin Şartlar Neler?

  • Hiçbir şekilde aktif olarak sosyal güvenceniz olmamalı.
  • Aktif olarak esnaf olmamalısınız.
  • Hiçbir yerden maaşınız olmamalı.
  • Bankalardan hiçbir şekilde kredi kullanamıyor olmalısınız.
  • Tarım ve özellikle meyvecilik alanında bilgi sahibi olmalısınız.
  • Daha önce devlet desteği olan bir projeden yararlanmamış olmalısınız.

Esnaf Kadınlara 250 Bin TL Faizsiz Kredi!

KOSGEB’in öncülüğünde faaliyete sokulan bu kredi türünde 250 Bin TL tutarında ve faizsiz bir şekilde kredi kullanabiliyorsunuz. Bu kredi türü ile ilgili ayrıntıların önümüzdeki 3 aylık dönem içerisinde açıklanması bekleniyor. Ayrıca bu kredi türünden erkekler de faydalanabiliyor olacak.

Eğer bu krediden faydalanmak istiyorsanız başvuru şartları açıklanana kadar öncelikle e-kobi kaydınızı ve beyanname ile ilgili işlemleri bir an önce tamamlamanız şart. Bu belgelerin önceden tamamlanması demek süreci hızlandırmak ve kredinizi acilen alabilmek için gereklidir.

 Ev Hanımlarına KOSGEB Kredisi!

KOSGEB’in özellikle iş kurmak isteyenlere yönelik olarak attığı önemli adımlar ve uygulamalar göz dolduruyor. KOSGEB kadın girişimcilere daha ılımlı yaklaşıyor. Öyle ki yapmış olduğunuz harcamaların geri ödeme oranı erkeklerde % 60 iken kadınlarda % 70’e kadar çıkabiliyor. Üstelik daha önce KOSGEB’den kredi alabilmek için öncelikle işyerinizi açmış olmanız ve o şekilde başvurmanız gerekiyordu. Ancak 1 Şubat’ta yapılan değişikliklere göre artık işyeri açıp sonra başvurma gereği kalmadı. Yani işyeri açmadan da bu krediden faydalanmak üzere başvuru yapabiliyorsunuz.

Ev hanımlarına devlet destekli kredi imkanından yararlanmak için öncelikle KOSGEB tarafından açılan kurslara katılmanız ve kurstan sonra başvuru belgesini doldurmanız gerekiyor. Eğer başvurunuz kabul edilirse işyerinizi açıp destekleme ödemesini alabiliyorsunuz.

 

Krediler ile ilgili faydalı bilgiler için lütfen buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu