Krediler

Araç Alımında Hangi Kredi Avantajlı?

İhtiyaç Kredisi mi Yoksa Taşıt Kredisi mi Kullanmak Daha Mantıklı?

Yeni bir araç alacaksınız veya mevcut olan aracınızı değiştirmek istiyorsunuz ve birikiminiz yok. Tabi ki ilk aklınıza gelen herhangi bir banka şubesine gidip kredi için başvuruda bulunmak. Ancak “ihtiyaç kredisi mi çeksem, taşıt kredisi mi çeksem, araç alımında hangi kredi avantajlı?” diye düşünüyorsanız yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle çekeceğiniz kredi türüne karar vermeden önce size sağlayacağı faydaları gözden geçirmelisiniz. Kullanacağınız kredi miktarını, vadesini, masraflarını, ödenecek faiz tutarı ve vergilerini karşılaştırdıktan sonra çekmek istediğiniz kredinin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırın. Bu şekilde bir değerlendirme yaparak hangi kredi türünü kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Bizlerde size bu konuda yardımcı olmak adına iki kredi türünün avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

İhtiyaç Kredisinin Avantajları

 • Ülkemizde en çok kullanılan kredi türü olduğundan bankalar arası rekabette oldukça yüksektir. Bu nedenle bankalar diğer kredi türlerine göre ihtiyaç kredisinde düşük faiz uygulayabiliyor.
 • Kasko zorunluluğu olmaması ayrı bir avantaj.
 • Herhangi bir peşinat gerekliliği olmadığından çektiğiniz kredi ile peşinatsız araç alma imkanınız bulunmakta.

İhtiyaç Kredisinin Dezavantajları

 • Aracınızı ipotek vermediğinizden başvurunuzun onaylanma ihtimali kredi notu ve gelirinizin durumuna göre düşebilmesi
 • Bu kredi türünde araç ipotek verilmediğinden kredi üst limiti düşeceği için kredi çıkmama ihtimali mevcut. Her çıkmayan kredi için kredi puanınızın düşeceğini de unutmayın.

Taşıt Kredisinin Avantajları

 • Taşıt kredilerinde vade süreleri yüksek olduğundan, sıfır araç alımlarında düşük tutarlı taksit ödeme ihtimaliniz yükseleceğinden araç alımları bir hayli kolaydır.
 • Eğer aracı sıfır alıyorsanız ve araç satışı yapan bayinin banka ile anlaşması varsa, kredi faiz oranlarında ciddi avantaj elde edebilirsiniz.
 • Aracınızın kaskosunu kredi kullandığınız bankadan yaptığınız taktirde, kredi faizlerinde faiz indirimi alabilirsiniz.

Kasko yaptırmak konusunda tereddütleriniz varsa “kasko yaptırmak mantıklı mı” yazımızı okuyabilirsiniz.

Taşıt Kredisinin Dezavantajları

 • Bu kredi türünde araç alabilmeniz için belirli bir miktar peşinatınızın olması gerekiyor. Çünkü aracınız banka tarafından ipotek edildiğinden ekstra masraflar çıkmaktadır.
 • Bankalar araç tesliminde araç bedelinin en fazla %50’si ile %70’i arasında bir kredi vermektedir.
 • Araç alımında banka aracı ipotek ettiğinden kredi borcunuz bitmeden aracı satamazsınız. Eğer aracınızı satmak istiyorsanız bankaya olan kredi borcunuzun tamamını ödemeniz gerekiyor. Eğer ileride mali anlamda problem yaşanma ihtimali az da olsa varsa iki kere düşünmenizde fayda var.

Sonuç

Sonuç olarak araç alırken “ihtiyaç kredisi mi kullansam yoksa taşıt kredisi mi kullansam” diye düşünüyorsanız, değerlendirmeyi yaparken sadece toplamda ne kadar ödeme yapacağınızı düşünerek karar vermeyin. Yukarıda saydığımız maddeleri inceleyerek karar vermeniz, ileride yaşayacağınız olumsuzluklarında önüne geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu