Pratik Bilgiler

Eminevim İle Mal Sahibi Olun

Eminevim ile mal sahibi olun. Eminevim Hakkında: Eminevim, insanların banka kredisi kullanmadan ve faiz yükü altına girmeden ev sahibi olmaları için 1991 yılında başlatılmış bir kuruluştur. Kooperatif modeline göre şekillendirilen kuruluş, üyelerinin banka kredisi ya da kredi faizi gibi faizlere alternatif olarak finansman sağlamalarına olanak tanımaktadır.

Evimevim, kuruluş yılı olan 1991’ den bu yana insanların kolaylıkla ev sahibi olabilmeleri inancını koruyarak günümüzde de faaliyetlerini sürdürmekte ve günümüze kadar Türkiye’ nin 81 ilinde 145 bin ailenin ev sahibi olmasını mümkün kılmıştır.

Eminevim Nasıl Çalışır?

Eminevim’ in kurmuş olduğu kooperatif yapısı, insanların dayanışma içerisinde bir araya gelmelerini ve sırayla ev sahibi olmalarını sağlamaktadır. Sistem içerisinde 40, 60, 80, 100, 120, 160 ve 200 kişilik gruplar bulunmaktadır. İçerisinde bulunulan gruba göre bireylerin sisteme ödeyecek oldukları taksit tutarları hesaplanır ve bireyler evlerini teslim alana kadar bu tutarı sabit olarak öderler. Bireyler evlerini teslim aldıktan sonra gruba dahil oldukları süre boyunca ödemeyi sürdürdükleri taksit miktarlarında bir artış gerçekleştirilir ve yeni taksit tutarları sabitlenir. Buna bağlı olarak da ödenmesi gereken taksit sayısının vadesi kısaltılır. Bu sistem içerisinde bireylerin aldığı ve ödediği tutarlar eşittir.

Kısaltılmış Vadeli Sistemin Çalışma Mantığı

Herkesin bildiği üzere eski altın günlerinde güne dahil olan kişiler her hafta bir kişinin evinde toplanır ve gelen kişiler ev sahibine altınlarını iletirlerdi. Bir sonraki hafta sıra değişerek yeni bir kişinin topluca altın elde etmesi sağlanır ve sistem bu şekilde devam ederdi. Aynı mantık Eminevim sisteminde de geçerliliğini korumaktadır. Her ay toplanan taksitlerle bir katılımcının ev sahibi olması sağlanır.

Öncelikli olarak katılımcıların bir gruba dahil olmaları sağlanır. Yukarıda da belirtildiği üzere 40, 60, 80, 100, 120, 160 ve 200 kişilik gruplar oluşturulur. Gruba dahil olan kişiler isterlerse peşinat ödeyerek evlerini daha erken dönemlerde teslim almayı mümkün kılabildikleri gibi peşinat ödemek istemeyen ya da peşinat ödeyecek durumu olmayan kişiler, peşinat ödemesinde bulunmadan da gruplara dahil olabileceklerdir.

Düzenli olarak belirlenen çekilişler sayesinde bir sonraki ay kimin evini alacak olduğu belirlenir ve sistem bu şekilde işlemeye devam eder. Taksitlerinin yarısını ödemiş olan kişilerin daha fazla beklememeleri için kısa süre içerisinde evlerine kavuşmaları sağlanır.

Adil Çekiliş ve Ödeme Planları

Noter huzurunda gerçekleştirilen çekilişler adil ve şeffaf bir şekilde yerine getirilir. Evlerini teslim almış kişilerle evlerini henüz teslim alamamış olan kişilerin ödemelerini adil şekilde sürdürmeleri için evlerine kavuşan kişilerin ödemelerinde sabit bir miktar artış gerçekleştirilir.

%10 peşinat ödemesi yapılarak bireylerin evlerine erken sürede kavuşması ya da bireylerin ödedikleri taksit tutarlarının toplamın tutarın yarısını geçtiği zamanlarda evlerine kısa sürede kavuşmaları sağlanır. Eminevim hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu