Kredi Notu

Kredi Sicil Affı İle Kredi Notu Yükselir Mi?

Kredi Sicil Affı İle Kredi Notu Yükselir Mi?

Daha önce Meclisten geçen Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un düzenlenmesi ile birlikte kredi sicili bozuk olanlar ve kara listeye adını yazdırmış olan tüketiciler için yeni bir dönemin başladığını daha önceki bu yazımızda belirtmiştik. Düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten itibaren şartlara uyan herkes bu aftan yararlanacak. Yasal takibe girmiş borçların tamamını ödemek veya yapılandırmak bu aftan yararlanmanın ön koşulları idi. Birçok tüketicinin merak ettiği soruların başında ise kredi sicil affı ile kredi notu yükselir mi gelmektedir. Bizde bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Aftan Yararlanmalar Başladı

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme sonrası KOBİ, esnaf ve vatandaş farketmeksizin yararlanmaya başladı. Düzenlemeye göre; sicilin bozulmasına neden olan borçları 6 ay içinde tamamıyla ödeyenler veya yapılandıranlar bu aftan yararlanabiliyor. Ancak yapılandırma sonrası bu borçlarını aksatanlar aftan yararlanmamış sayılacak ve dolayısı ile sicilleri yine bozuk kalacak. Kısa süre içerisinde aftan yararlanmak için çok ciddi rakamlarda başvuru olduğu da gelen bilgiler arasında.

Sicil Affından Yararlananlar Kredi Çekebilecek mi?

Sicil affından yararlanan gerçek ve tüzel kişilerin finans kurumlarından kredi çekip çekemeyeceği konusunda ciddi spekülasyonlar var. Tam kesinlik olmadığından bir şey söylemek çok ta mümkün değil. Sebebi ise çıkartılan düzenleme de bankaların kredi başvurusu yapan bir tüketici için Merkez Bankası kayıtlarını esas alması gibi bir zorunluluğunun bulunmaması. Çıkartılan düzenlemede kişinin sadece Merkez Bankası kayıtları siliniyor. Yani bankalar isterlerse kendi kayıtlarını esas alabileceğinden kredi verme veya reddetme konusu tamamı ile banka insiyatifine kalmış durumda. Yani bu durumda aftan yararlanıp herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda ilgili banka size olumsuz dönüş yapabilir. Açıkçası her aftan yararlanana bankaların kredi verme gibi bir zorunluluğu bulunmuyor.

Şartları Yerine Getirenlerin Kredi Notu Yükselecek

Sicil affından yararlanarak, bankaya olan borçlarını yapılandıranlar ve yapılandırma sonrası taksitleri gününde ödeyen tüketicilerin kredi notu doğru orantılı olarak yükselecektir. Hatta sicilinizin bozulmasına neden olan borcun tamamını belirtilen sürede ödemeniz kredi notunuzun daha hızlı yükselmesine vesile olacaktır. Tabi şu konuyu da ayrıca belirtelim; sadece 1 veya 2 taksit yatırmak kredi notunuzun aniden yükselmesine sebep olmayacaktır. İlgili banka tarafından ödemeler takip edilecek olup, kişinin yeni borç ödeme alışkanlığı üzerinde değerlendirme yapılarak ona göre notun şekillenmesi sağlanacaktır. Kara listede olan kişilerin kredi notu 0 (sıfır)’dır. Borcunuzu 6 içinde ödediğinizde veya yapılandırdığınızda en azından artık 0 olmayacak.

Kedi Çekme Konusunda Esnek Bankaları Tercih Edin

Bazı bankaların kredi politikası biraz sert iken, bazı bankalarda bu politikalar biraz daha esnektir. Bir bankadan ret cevabı almanız, tüm bankalardan ret cevabı alacağınız anlamına gelmiyor. Bir çok banka düşük kredi notuna sahip müşterilerine düşük tutarlı ve kısa vadeli kredi imkanı vermektedir. Ancak burada yapılmaması gereken sık başvurudan kaçınmak. Sık yapılan kredi başvuruları kredi notunuzda ciddi düşmelere sebep olacaktır.

Aftan Yararlananlar Kredi Notunu Nasıl Yükseltecek?

Sicil affından yararlanan kişilerin kredi notunun hemen yükselmeyeceğini söylemiştik. Ancak birkaç küçük taktikle kısa sürede daha hızlı yükseltmeniz mümkün. Aşağıda bahsedeceğimiz bazı kuralları uyguladığınız takdirde notunuzun ciddi şekilde yükseleceğine şahit olacaksınız. Burada ki amaç bankalara “güvenli müşteri” profili çizebilmek.

Yapılandırılan Borcun Taksitini Gününde Ödeyin

Eğer imkanınız varsa borcunuzun tamamını kapatmak her şeyden önce size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Ancak bunu yapamıyorsanız yapılandırma yoluna gidin ve taksitlerinizi gününde ödemeye gayret edin. Bunun son şansınız olduğunu asla unutmayın.

Kredi Kartı Alarak Küçük Harcamalar Yapın

Kredi notunuz düşük olsa da size kredi kartı verecek bir banka mutlaka olacaktır. Kredi kartını aldıktan sonra bütçenizi sarsmayacak, tabiri caizse “ufak” harcamalar yapın ve ödeme günü geldiğinde mutlaka borcun ödemesini yapın. Hatta mümkünse borcun asgari tutarını değil, tümünü ödeyin.

Düşük Tutarlı Bir Kredi Çekin

İhtiyacınız olmasa bile düşük tutarlı ( 10 bin TL gibi) bir kredi çekin. Bu harcamak için çekilen bir kredi olmayıp bir taktik sonucu alınan bir kredidir. Bu parayı harcamadan taksit günü geldiğinde ister taksit olarak, isterseniz de borcun tamamını yatırmak için kullanın. Borcun tamamını ödemek sizi bir adım öne taşıyacaktır. Böylelikle bankanın gözünde de “borcuna sadık müşteri” profili oluşacaktır.

Banka Hesabınızda Sürekli Para Bulundurun

Kredi notunu yükseltmede başka bir yol ise mevcut hesaplarınızda para bulundurmak.Yani amaç mali konuda sıkıntı yaşamadığınızı bankalara ispatlamak. Bankalar finansal anlamda kişinin var olan durumuna istinaden sürekli değerlendirmeler yapar. Hesabınızda sürekli para olması size olumlu olarak yansıyacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Elektrik, doğalgaz, su ve iletişim giderlerinizin faturalarını mevcut kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek ödenmesini sağlayın. Bu durum hem sizi gereksiz zaman kayıplarından kurtaracak, hem de bankaların gözünde daha olumlu karşılanacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu adımları uygulayacak olursanız azami 6 ay içinde kredi notunuzun tekrar makul seviyelere çıktığını farkedeceksiniz. Böylelikle kredi ve kredi kartı başvurularınızda hem daha hızlı hem de daha olumlu sonuçlar aldığınızı göreceksiniz. En başından beri bahsettiğimiz tüm taktiklerin kilit noktası ise sabır.

 

Kredi ve bankalar hakkında faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu