Krediler

Kredi Çekmenin Püf Noktaları 2023

Kredi Çekmenin Püf Noktaları 2023

Yeni bir ev almak, hayalinizde ki arabayı almak veya işinizi büyütmek gibi düşünceleriniz varsa aklınıza ilk gelen bankalara kredi başvurusunda bulunmak. Peki başvuruda bulunmadan önce nelere dikkat etmelisiniz, kredi çekmenin püf noktaları nelerdir hiç düşündünüz mü? Yazımızın devamında bu soruların cevabını bulacaksınız.

Günümüzde insanların ihtiyaçları gittikçe büyümeye başladı. Hemen herkesin cebinde bir kredi kartı, ödemekten yorulduğu bir kredi vardır. Artık nakde ne zaman ihtiyacımız olsa yada yeni bir eşya almak istesek, veya ödeyemediğimiz kredi kartı vb. borcumuz olsa aklımıza ilk gelen bankaların vermiş olduğu kredilerdir. Ancak bilinçsizce aldığımız krediler sonrasında başımıza fazlasıyla dert olabilmekte. Bunun bilincinde olduğumuzdan bizlerde kredi çekmeden önce bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

İhtiyacınız Olan Tutarı Belirleyin

Kredi başvurusunda bulunmadan önce yapmanız gereken ilk şey ihtiyacınız olan tutarı belirlemektir. 10 bin TL fazla çekeyim de bi kenarda dursun sonra kullanırım mantığı ile hareket etmeyin. Unutmayın ki her fazladan çekeceğiniz tutar için ayrıca faiz ödersiniz. Sadece ihtiyacınız oranında kredi çekin. Fazlası her zaman sizi zora sokacaktır.

En Düşük Faiz Oranını Bulun

Son günlerde bankalar arası rekabetin bir hayli artması ve Merkez Bankasının faiz üst bandını aşağı çekmesinden dolayı kredi faiz oranları eskiye göre biraz daha düşmüş durumda. Hatta kredi faiz oranları sürekli değişmektedir.  Kredi faiz oranlarını bankalar arasında kıyaslayın ve en düşük faizi hangi bankalar veriyorsa not alın ve şubelerine giderek ayrı ayrı görüşün. Kimi bankalar faiz oranlarını düşük tutsa da masraf adı altında farklı gider kalemleri talep edebilir.

Vadeyi Kısa Tutun

Vadeyi ne kadar kısa tutarsanız toplamda ödeyeceğiniz tutar bi o kadar az olacaktır. Ödeyebilecek aylık taksit tutarını belirleyin ve mutlaka çekeceğiniz kredinin vadesini kısa tutmaya çalışın.

Dosya Masrafının Ne Kadar Olduğunu Bilin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) yaptığı düzenleme sonrası bankaların tüketicilerden alacağı dosya masrafı üst limiti binde 0,5 olarak belirlenmiştir. Yani çekeceğiniz 100 bin TL’lik bir kredi için bankanın sizden alabileceği dosya masrafı 500 TL’yi geçemez. Bunu bilmek size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Sigorta Masrafından Kaçınmayın

Birçok kişi kredi çekerken kesilen sigorta masrafını ekstra bir gider gibi gördüğünden bu paranın kesilmesini istemez. Aslında bu durum, başınıza olumsuz bir durum geldiğinde sizi koruyan ve kredinizi ödeyen bir çeşit sigortadır. O yüzden sigorta masrafının kesilmesini dert etmeyin.

 

Krediler ile alakalı faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu