Para Köşesi

Kıyafet Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Belki de hayatımız boyunca en fazla kıyafete para harcıyoruz ve çoğu zaman bu giderler gözümüzden kaçıyor. Sık sık alınan ve fiyatları düşük olduğu için gözümüze batmayan kıyafetler ay sonunda hesaplandığında ciddi bir miktar olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu sebepten dolayı kıyafet tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabını arayacağız.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçtiğimiz sene yapılan araştırmalara göre ülkemizde eve giren gelirin % 5.2’si kıyafet ve ayakkabıya harcanmış durumda. Birçok insana göre kıyafet alışverişi, tasarruf edilmesi gereken en son gider kalemlerinden biri olmasına karşın, iyi bir planlama ile hem istediklerinizi almak hem de aile bütçesini az da olsa rahatlatmak mümkün.

Kıyafet Alışverişinde Nasıl Tasarruf Yapılır?

Zannedilenin aksine kıyafet alırken de hem istediğinizi almak hem de bunu daha verimli şekilde yaparak tasarruf etmek mümkün. Gelin birkaç minik ayrıntı ile bu tasarrufu nasıl yapabileceğimize bir göz atalım:

Alışverişte Tek Başınıza Olmayın!

Eğer alışverişe çıkacaksanız mutlaka size eşlik edebilecek biri olsun yanınızda. Bu kişi, size kıyafet seçimleriniz ve bütçe planlaması için yardımcı olabilecek biri olsun. Şöyle düşünün: Yalnız olduğunuzda tezgahtarlar size birçok kıyafetin çok yakıştığını söyleyerek sizi ikna etmeye çalışacaktır ve ihtiyacınız olmasa da bazı kıyafetlere para ödemiş olacaksınız. Neticede onlar sizi ikna etmek ve satış yapmak için para alıyorlar ama yanınızda size doğru tercihler yaptıracak bir arkadaşınız olsaydı belki de o ihtiyacınız olmayan kıyafeti almayacaktınız.

Modaya Takılmayın!

Moda adı verilen kavramın size çok da ciddi faydalar sağlamayacak ve sürekli değişen bir akım olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Mesela bu yaz “fuşya” t-shirtler modayken gelecek yaz aynı t-shirtler demode olabilir. Moda denilen kavram, markaların daha fazla satmak ve tüketim çılgınlığına müşteri çekmek için yönlendirdikleri bir kavramdır. Kendi modanızı kendiniz yaratabilirsiniz. Birbirleriyle kombinleyebileceğiniz kıyafet ve aksesuarlar alarak kendi tarzınızı oluşturun!

İade Etmekten Çekinmeyin, Garantiyi Dikkate Alın!

Eğer aslında ihtiyacınız olmadığı halde bir kıyafet, aksesuar ya da ayakkabı aldıysanız ve çok fazla para verdiğinizi düşünüp pişman olduysanız hiç zaman kaybetmeden iade edin. Tabi bunun için iadeye dair koşullara hakim olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Almış olduğunuz kıyafet, aksesuar veya ayakkabı sorunlu çıktıysa fişi/faturası ile birlikte almış olduğunuz mağazaya giderek bunu belirtin. Bu tüketici hakları kapsamında ivedilikle değerlendirilir. Markalar ayıplı ürünleri ya da yanlış müşteri politikaları ile marka değerinin düşmesine müsaade etmezler.

İnternetten Kıyafet Alırken Dikkatli Olun!

Hepimiz biliyoruz ki artık internetten ürün almak daha kolay. Evimizin rahatlığında ve üstelik çok daha ucuza alışveriş yapabiliyoruz fakat internetten kıyafet ya da ayakkabı alışverişi yapmak bazı handikapları da beraberinde getiriyor. Mesela defolu gelen ya da üzerimize olmayan kıyafetler ve ayakkabılar için garanti kapsamında değişim ya da iade meselesi kurumsal olmayan satıcılarda büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bunun için alışveriş yapacağınız yerin garanti ve iade koşullarını mutlaka iyice okuyun. Öte yandan hijyen dolayısıyla iç çamaşırları ya da bebek kıyafetlerinin iadesi mümkün değil, bunu göz önünde bulundurun.

İkinci Ele Göz Kırpın!

Son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde yaşanan tüketim çılgınlığının önüne geçmek isteyen birçok insan ikinci el alışverişe yöneliyor. Çok daha ucuza satın alabileceğiniz kıyafetleri hijyenik biçimde yıkayıp ütüledikten sonra giymemeniz için hiçbir sebep yok. Hatta öyle ki hem dünyada hem de ülkemizde birçok ikinci el alışveriş sitesi ve bu sitelerde envai çeşit kıyafet bulmak mümkün.

Ucuz Mal Alacak Kadar Zengin Olmayın!

Çok ucuz olduğu için bir kıyafet alıyorsanız muhtemelen kısa bir zaman sonra deforme olacaktır ve siz de biran önce yeni bir kıyafet alacaksınızdır. Sürekli olarak yeni kıyafet almak da bütçenizde açılmalara neden olacağından bir kez alıp kaliteli almak ve bir kez yüksek bir fiyata satın almak son derece mantıklıdır.

İhtiyacınız Yoksa Almayın!

 Alışverişe çıkmadan önce gerçekten almanız gereken kıyafet, aksesuar ya da ayakkabıların listesini yapın. İhtiyacınız olmadığı halde alışveriş yapmak sizi zora sokacaktır. Bir ürünü çok beğendiğinizde kendinize şu soruları sorun:

  • Buna gerçekten ihtiyacım var mı?
  • İhtiyacım olsa bile daha sonra alsam olur mu?
  • İhtiyacım yok ama çok beğendim diyorsanız almasanız da olur mu?
  • Daha ucuza bulabilir miyim?

İndirimleri Takip Edin!

Hem internette hem de mağazalarda olan indirimleri takip edin. Bazen % 75’e varan oranlarda indirimli fiyatlarla ürün alınabiliyor. Hatta eğer outlet mağazalarına giderseniz çok beğendiğiniz ürünleri çok daha ucuza alabilirsiniz. Öyle ki zaman zaman bu indirimlerin oranları outlet mağazalarında % 90’lara varan oranlara çıkabilmektedir.

 

Tasarruf ve para hakkında faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ucuz mal ve 2. ele pek olumlu bakamıyorum. çünkü ucuz mal söylediğiniz gibi çabuk deforme oluyor. 2. eldede bir tanıdıktan almak daha hayırlı olur bence.

  2. Kıyafetten tasarruf yapmanın en kolay yolu ihtiyacın olmayan kıyafeti almayacaksın, eğer bir elbise salmamışsa solmamışsa yırtılmamışsa kullanmaya devam edeceksin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu