Para Köşesi

Para Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Para Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Günlük yaşantımızda yaptığımız harcamalar sonrası maddi sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Böyle durumlarda para tasarrufu yapmanın önemi bir kez daha anlaşılıyor. Para tasarrufu yapmak deyince çoğumuzun aklına daha az para harcamak gelse de, birikim yapmak ve hedefler koyarak prensiplerden ödün vermemek de bu yolda az para harcamak kadar önemlidir. Yazımızın devamında para tasarrufu nasıl yapılır sorusunu cevabını bulabilirsiniz.

Kendinize Hedef Koyun

Neden tasarrufa ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve tasarruf sonrası yapacaklarınız için bir hedef koyun. Örneğin ev almak, arabanızı değiştirmek veya yeni bir eşya almak için tasarruf yoluna gitmek gibi kendinize hedefler belirleyin ve planınıza sadık olun.

Hedeflerinizi Zamana Göre planlayın

Kendinize hedefler koyarken kısa, orta ve uzun vadeli olarak belirleyin. Öncelikle kısa vadeli hedeflerinize ulaşın ve kısa vadeli hedefler orta vadelilere, orta vadelilerde uzun vadeliler için basamak olsun.

Borçlarınızdan Kurtulun

Sizi hedeflerinizden alıkoyan ve sürekli aklınızı meşgul eden borçlarınızdan kurtulmaya çalışın. Bunu başarabilmek aynı zamanda motivasyonunuzu arttıracağından özel yaşantınızda ve iş hayatınızda size başarı ve mutluluk getirecektir.

Nereye Ne Kadar Harcadığınızı Yazın

Para tasarrufu yapmada en önemli etkenlerden biri de harcama yapmadan önce bir yere yazılarak gereksiz veya aciliyeti olmayan harcamaların listeden çıkarılması. Bu yöntemin etkisine siz bile şaşıracaksınız.

Daha Az Harcamaya Çalışın

Giderlerinizi yazdıktan sonra çok gerekli olmayan giderlerinizle vedalaşın. Dışarıda yediğiniz yemek, eğlence ve gezme gibi giderler çok ta gerekli olmayıp, listeden en başta çıkartılması gereken gider kalemleridir.

Alışverişe Çıkmadan Önce Alacaklarınızı Yazın

Süpermarketlerde raflar ve ürünlerin dizayn şekilleri tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmaları için özel olarak tasarlanmıştır. Özellikle market arabalarının büyük olması, bizde az alışveriş yaptığımız duygusu yaratarak daha fazla alışveriş yapmaya iter. Bunun önüne geçmek için alışverişe çıkmadan önce alacaklarınızın bir listesini yapın ve bu listenin dışına çıkmayın.

Mutfak Masraflarınızı Düşürün

Giderlerinizi yazdığınızda aslında çok da severek tüketmediğiniz gıdalara fazla para harcadığınızı göreceksiniz. Özellikle televizyon karşısında tüketilen cips, çerez, gazlı içecekler ve paketlenmiş hazır ürünleri hem maddiyatınız için hem de sağlığınız için fazla tüketmeyin. Bunun yerine meyve yemek hem sağlığınızı hem de cebinizi koruyacaktır.

Enerjiden Tasarruf Edin

Kullanmadığınız elektronik aletleri kapatın. Ütü, saç kurutma makinesi gibi fazla elektrik tüketen cihazların kullanım sürelerini kısaltın. Kombinizi ekonomi modunda kullanmaya gayret gösterin. Aydınlatma için kullandığınız ampulleri tasarruflu ampullerle değiştirin.

Kredi Kartınızla Aranızı Bozun

Kredi kartı ile yapılan bilinçsiz harcamalar, karşımıza büyük bir sorun olarak çıkıyor. Özellikle harcama esnasında cebimizden nakit para çıkmadığından psikolojik olarak o borç hiç ödenmeyecek gibi gelir. Bu nedenle kredi kartınızla sadece zorunlu alınması gereken ürün veya hizmetleri alın. Eğer yapabiliyorsanız kredi kartınızı yanınıza almamak ta farklı bir çözüm yolu.

 

Para köşesi sayfamızda ilginizi çekecek bir çok başlık bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu