KredilerNedir?

Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi nedir? Herhangi bir gelire sahip olmayan kadınlar için yeni iş kurmak ve kazanç sağlamak amacı ile, teminat istenmeden verilen krediye mikro kredi denir. Kefalette istenmeyen bu kredi türünde kadınlar almış oldukları paranın sadece anaparasını küçük taksitler halinde öderler.

Mikro Kredi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Mikro kredi başvurularında öncelik verilen kesim dar gelirli ve çalışma imkanı olmayan kadınlar. Bu sebeple mali açıdan durumu iyi olmayan kadınlara öncelik verilir.

Bu kredi üründe değerlendirme yapılırken geleceğe dönük çalışma azimlerinin olup olmadığına bakılır. Eğer yeterli potansiyel görülürse mikro kredi verilir.

 • Mikro kredi alındıktan sonra geri ödemesi haftalık olarak yapılır.
 • Mikro kredi aldıktan sonra toplantılara düzenli bir şekilde katılan ve geri ödemelerde sıkıntı yaratmayan kişiler için ileride daha yüksek tutarlı mikro kredi imkanı verilebiliyor.

Mikro kredi şartlarını taşıyan kadınların bu krediden faydalanmaları için aşağıda ki belgeleri başvuru merkezlerine teslim etmeleri gerekiyor.

 1. Mikro kredi başvuru formu
 2. Nüfus aile bildirimi
 3. İkametgah
 4. Sabıka kaydı
 5. Gelirinin ve sosyal güvencesinin olmadığına dair belge
 6. İkamet ettiği ev kira ise kira kontratı
 7. Kendisinin, eşinin ve anne-babasının gayrimenkul tapu kayıtları
 8. Fakirlik ilmühaberi
 9. Mikro kredi talebinde bulunulacak işin ne olduğunun beyanı

Başvuru Nereye Yapılır?

Yukarıda saydığımız belgeleri tamamladıktan sonra “mikro kredi başvuru formunu” doldurarak oturduğunuz ildeki Valilik İl Özel İdarelerinde bulunan Proje Uygulama Merkezlerine teslim edilmesi gerekiyor.

Nasıl Alınır?

Mikro kredi başvurusu yapan kadınlar 5 kişilik gruplara ayrılıp TİSVA tarafından 3 günlük eğitime tabi tutulurlar. Eğitimde aynı zamanda kadınlar incelenerek haklarında bilgi alınır. Burada ki amaç kredi verilmesinin uygun olup olmayacağıdır. Uygun görüldüğü taktirde mikro kredi verilir ve artık kadınlar çalışmaya başlarlar. Verilecek mikro kredinin hacmi, yapılacak işin durumuna göre Valilik İl Özel İdarelerince belirlenir. Verilen mikro kredinin geri ödemesi ise 1 yıl içinde her hafta olacak şekilde  düzenlenir.

 

Krediler ile alakalı faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu