Kredi Notu

Kredi Notum Ne Zaman Yükselir? 2023

Kredi Notum Ne Zaman Yükselir? 2023

Özellikle puanı yetersiz olan kişilerin merak ettiği konuların başında kredi notum ne zaman yükselir sorusu gelmektedir. Öncelikle bu konuya geçmeden önce kredi notunun ne olduğuyla ilgili kısaca bilgiler verelim.

Kredi Notu Nedir?

Ödeme geçmişiniz ve finansal durumunuz kayıt altına alınarak veriler halinde depolanır. Bu bilgilere istinaden, Türkiye’de yetkili kurum olan Findeks sizin ödeme alışkanlıklarınıza ve borç durumunuza göre 0 ile 1900 arasında bir puan belirler. Bu puana kredi notu denir. 0’a yaklaştıkça risk artarken, 1900’a yaklaştıkça da risk azalmaktadır.

Finansal ihtiyaçlar doğrultusunda günden güne önemi artan kredi notu, artık finans kurumlarına yapılan başvuruların değerlendirilmesinde en önemli ölçüttür. Riskli tabir edilen grupta bulunan bir kişi bankalara kredi başvurusunda bulunduğunda, geri ödeme alışkanlığının çok fazla olmadığı ve banka parasını geri alma yollarında problem yaşayacağını düşüneceğinden bu kişiye ret cevabı verecektir. Kredi notunun ne olduğu ile ilgili daha geniş bilgilere sahip olmak istiyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var. Ayrıca kredi notunun nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız, daha önceki bu yazımızda bu konuyu uzun uzun anlatmıştık.

Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Findeks’in internet sitesine üye olarak 7,5TL+KDV karşılığında kredi notunuzu öğrenebilir aynı zamanda risk raporunuzu da alabilirsiniz. Bu risk raporu içerisinde son 5 yılda ki çektiğiniz krediler, kredi kartlarınızın limiti ve güncel borç bilgileriniz, avans hesabınıza olan borçlarınızı görebileceğiniz gibi, gecikmede ki borç durumunuzu ve yasal takip durumunuzu da inceleyebilirsiniz.

Risk raporunu düzenli olarak ayda bir kez almanız sizin için faydalı olacaktır. Kredi notunuzda ki düşme ve yükselmeleri takip ederek hangi davranışınızın sonucunda nasıl bir tepki verildiğini görerek ona göre bir plan yapmak oldukça mantıklı olacaktır. Bu sayede ilerde oluşacak puan düşüşlerinin de önüne geçmiş olursunuz.

Puanlar Ne Sıklıkta Güncelleniyor?

Ödemelerinizin kredi notunuza yansıma süresi değişiklik göstermekle beraber bir ödeme dönemi gibi bir sürede yansımaktadır. Yani kredi notunuz ayda 1 defa yenilenir. Daha emin olmanın başka bir yolu ise ödeme alışkanlıklarının değiştiği dönemlerde risk raporunun takip edilmesi.

Kredi kullanmak istiyorsunuz ancak kredi notunuz düşükse öncelikle notunuzu yükseltmenin yollarını deneyin. Eğer ki kredi notunu hızlı yükseltme tekniklerini bilmiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu