Kredi Kartı

Kredi Kartı Kaybolursa Ne Yapılır? 2023

Kredi Kartı Kaybolursa Ne Yapılır?

Hali hazırda kullanmakta olduğunuz kredi kartı kaybolursa ne yapılır  bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi kartınız kaybolduysa eğer kullanılabilir limiti varsa çalınma ihtimali de olduğunu asla göz ardı etmeyin. Kartınız kaybolduktan sonraki zaman içinde yapılan harcamalardan sorumlu tutulmamak için, kaybolduğunun farkına varır varmaz yapmanız gereken ilk şey hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız bankayı arayarak kayıp çalıntı bildiriminde bulunmak. Birçok banka kayıp bildirimi öncesinde ki son 24 saatte yapılan harcamalardan kişiyi sorumlu tutmasa da bu durumun banka politikaları gereği değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

Kredi Kartınız kaybolduğunda veya çalındığında yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Kredi kartınızı iptal ettirin
  • En yakın karakola giderek ihbarda bulunun
  • Kaybolan karttan harcama yapılmışsa sizin yapmadığınıza dair itirazda bulunun

Şimdi bu yazdıklarımızı detaylıca inceleyelim

Kredi Kartını İptal Ettirmek

Kredi kartının kaybolması veya çalınması sık rastlanan durumlardan. Kartınızı kaybettiğini düşünüyorsanız ve “bulunma ihtimali”ni bekliyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. Çalınma ihtimali de olacağından yapacağınız en akılane davranış bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirmeniz.

Kredi kartı kayıp/çalıntı durumlarında bankalar risk almak istemediklerinden bildirimde bulunur bulunmaz derhal kartı iptal ederler. Çünkü çalınan kredi kartı ile yapılan alışveriş ve harcamalardan bankalarında sorumluluğu vardır. Dikkat ettiyseniz zaman kaybının önüne geçmek için tüm bankaların müşteri hizmetleri servisinde ilk çıkan diyalog “kayıp/çalıntı bildirimi” şeklindedir. Kart iptal edildikten sonra banka yenisini çıkartarak güncel adresine kurye aracılığı ile gönderim yapmaktadır.

Karakola Gitmek

Birçok kişi için gereksiz gibi görünen bu işlem kartınızı iptal ettirdikten sonra ki yapmanız gereken ikinci önemli adım. Karakola gitmekten asla çekinmeyin ve kartınızı kaybettiğinizi veya çaldırdığınızı söyleyerek olayla ilgili tutanak tutturun. Olayın gerçekleştiği yere en yakın karakola gitmeniz oluşacak zaman kayıplarının da önüne geçecektir.

Harcama İtirazında Bulunmak

Eğer kaybolan kredi kartınızdan harcama yapıldı ise harcama itirazında bulunun. Bunun için bankalar size bir harcama itiraz formu gönderirler. Bu formu doldurduktan sonra karakoldan aldığınız tutanak örneği veya savcılık suç duyurusunun bir örneği ile bankanıza müracaat etmeniz gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var: kredi kartı şifreniz. Kart şifreniz harcama yapılmasına mani olsa da, şifre olmasına rağmen kartınızdan harcama yapılmışsa, kredi kartı şifresini saklama yükümlülüğünün sizde olduğu gerekçesi ile banka ödeme yapmaya yanaşmayabilir. Bu nedenle şifre seçerken dikkatli davranın ve tahmin edilmesi zor bir şifre seçin.

 

Kredi kartları ile alakalı faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu