Ekonomi Gündemi

Sürücü Odaklı Trafik Sigortası 2023

Sürücü Odaklı Trafik Sigortası Nedir? 2023

Ülkemizde trafik sigortalarının araçlara yapıldığını herkes biliyordur. Bu nedenle sürekli artan bir prim ivmesi mevcut. Neredeyse kasko fiyatları ile yarışan trafik sigortası için yeni düzenlemeler kapıda. Yeni modelde sigortalar artık araç odaklı değil, sürücü odaklı trafik sigortası olacak.

Hükümetin yaptığı açıklamada önümüzde ki dönemlerde trafik sigortalarının sürücü odaklı olacağı, düzenleme gerçekleşirse artık araçlara trafik sigortasının yapılmayacağı vurgulandı. Düzenleme ile ilgili çalışmalara da başlandı. Bir kaza anında sürücünün aldığı hasarı değil, aracın aldığı hasarı karşılayan trafik sigortası, aynı zamanda başka bir araca çarptığınızda karşı tarafın hasarını karşılıyor. Ancak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu günlerde yaptığı açıklama da artık bu sistemin değişeceğinin sinyallerini vererek, taşıtların değil sürücülerin sigortalanmasının gerektiğini, eski sistemin açıklarından dolayı deneyimsiz ve dikkatsiz sürücülerden kaynaklı prim artışlarının olduğunu dile getirdi. Son zamanlarda trafik sigorta primlerinin yükselmesine neden olan bu uygulamadan kısa süre içinde vazgeçileceği de gelen bilgiler arasında. Türkiye Sigorta Birliği ve Hazine’nin iş birliği ile gerçekleştirilecek sistem için 2 farklı alternatif var.

Birinci modelde aracı olsun olmasın ehliyeti olan herkesin sigortalanması var. Trafiğe çıkan herkesin kendisi için sigorta yaptırdığı bu sistem bazı ülkelerde kabul görse de çok yaygın olmayan bir model.

İkinci modelde ise aracı kullanacak kişilerin bir listesinin yapılması bekleniyor. Yani aracınızı kim veya kimler kullanacaksa bu kişilerin bir listesini sigorta şirketine vermeniz gerekiyor. bu kişiler anne babanız, çocuğunuz, eşiniz, kardeşiniz hatta arkadaşınız olabiliyor. Eğer araç bir şirkete aitse, şirke aynı şekilde aracı kullanacak kişilerin isim listesini sigorta şirketine beyan etmek zorunda.

Ülkemiz için hangi model getirilir bilemeyiz ama sistem değişikliğine gidilmesinin en büyük sebeplerinden biri yüksek sigorta primleri. Sigorta şirketleri kişinin geçmişi, sürücülük deneyimi ve teknik bilgiler konusunda yeterliliği hakkında bilgi sahibi olarak primleri de ona göre belirleyecek. Örnek vermek gerekirse dikkatsiz ve geçmişte kazalara neden olan sürücülerin primleri yüksek çıkabilecek. Burada ki amaç sürücüleri daha dikkatli araç kullanmaya teşvik etmek.

Uygulamanın ne zaman çıkacağı konusunda net bir tarih olmasa da kısa sürede düzenlenerek yürürlüğe gireceği gelen bilgiler arasında.

 

Ekonomi ve finans hakkında tüm güncel bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu