Kredi Kartı

Karttan Nakit Avans Mantıklı Mı?

Karttan Nakit Avans Mantıklı Mı?

Acil nakit para ihtiyacı her an karşımıza çıkabiliyor. Banka hesabımızda para bulunmadığı zamanlar acil para ihtiyacı için aklımıza ilk gelen seçeneklerden biri kredi kartından nakit avans çekmek. Peki karttan nakit avans mantıklı mı? Her ne kadar yüksek faiz oranlarından dolayı mantıklı bir seçenek gibi durmasa da karşılaştığınız durumun aciliyetine göre doğru bir hamle olabilir. Son dönemlerde gayet yaygınlaşan bu işlem için bankalarda taksitli nakit avans diye seçenekler de sunmakta.

Her insanın nakit ihtiyacı aniden karşısına çıkabiliyor. Çok doğal olan bu durum karşısında kredi kartından nakit avans çekmek gayet kolay bir yöntem. Tabi bu yöntemi kullanmak için bir takvim yılı içinde ekstre borcunuzun % 50’sini 3 kez ödemediğiniz gibi durumların olmaması gerekiyor. Aksi halde tüm borcu ödeyene kadar kredi kartınız nakit avans çekimine kapatılır.

Nakit Avans Çekmek İçin Doğru Zaman Nedir?

Para hesabı yaparken kendinizi bir işletme gibi düşünün. Kısa zamanlı nakit ihtiyacınız olabilir ve bu işi çözmek için kredi kullanmak veya eşe dosta borçlanmak istemeyebilirsiniz. Banka şubesine bile gitmeden ATM veya internet şubesi üzerinden kolay bir şekilde ihtiyacımız olan parayı nakit avans olarak çekebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken husus borcun ne zaman ödeneceği. Örnek verecek olursak ayın 10’unda paraya ihtiyacınız var ve ayın 20’sin de elinize bir yerden para geçecek. Eğer ayın 20’sinde elinize geçecek para ile nakit avans borcunuzu kapatabilecekseniz nakit avans mantıklıdır. Ancak geç ödeyebilme gibi durumlar söz konusu olacaksa ihtiyaç kredisi kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Nakit Avans Çekmek İçin Yanlış Zaman Nedir?

Nakit avans faizleri kredi faizlerinin biraz üzerindedir. Ayrıca bu faize ek olarak kullandırım ücreti gibi ek masraflarda dahil edilir. Parayı çektikten bir gün sonra da yatırsanız kullandırım ücreti ödersiniz. Kullandığınız avansı yatırmadığınız her gün için de banka faiz işletir.

Eğer ki çektiğiniz nakit avansı uzun sürede ödemeyi planlıyorsanız, nakit avans çekmek yerine daha uygun bir ihtiyaç kredisi çekmek sizin faydanıza olacaktır.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Borcunu kısa vadede ödeyemeyecek kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Nakit avans çekimi sırasında taksitli nakit avans seçeneğini tercih ederseniz, bankanın uygun gördüğü vade seçeneklerine göre aylık taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

Kredi kartları ile ilgili faydalı bilgiler için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu