Krediler

İhtiyaç Kredisi Kimler Çekebilir? 2023

İhtiyaç Kredisi Kimler Çekebilir? 2023

Para ihtiyacının her gün biraz daha arttığı günümüzde, tüketicilerin her türlü finansal ihtiyaçlarında bankaya koştuğu yadsınamaz bir gerçek. Bunun en büyük sebebi ise kimseye boyun eğmemek ve yüklü sayılabilecek miktarlardaki paranın artık aynı gün elimize geçmesi. Ülkemizde de en çok kullanılan kredi türü ihtiyaç kredisidir. Bizler bu yazımızda ihtiyaç kredisi kimler çekebilir konusunda bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere aklınıza gelen her türlü mali ihtiyaçlar için bankaların müşterilerine vermiş olduğu bir kredi türüdür. İşinizi büyütmek, tatile çıkmak, evinizin tadilat masraflarını karşılamak veya daha birçok alanda ki parasal ihtiyaçlarınızın çözümü ihtiyaç kredisidir. Peki bankalar başvuruda bulunan herkese ihtiyaç kredisi veriyor mu? Tabi ki hayır.

İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir

Öncelikle bazı şartları taşıyor olmanız gerekmekte. Kısaca değinecek olursak;

  • 18 yaşını doldurmuş olmanız
  • Belgelenebilir gelirinizin olması
  • Kredi notunuzun makul seviyelerde olması

Yukarıda belirttiğimiz gibi bankalar reşit olmayan kişilerin başvurularını değerlendirmezler. Ayrıca eğer bordrolu çalışan değilseniz ve kira, mevduat hesabı faiz geliri gibi belgeleyebileceğiniz gelirleriniz yoksa bankalar daha tutucu davranacaktır. Bu iki şartı taşıyor olsanız da bankaların en çok değer verdiği ve kredi vermede bir kıstas olan kredi notunuzdur. Kredi notunuz 1099 puanın altında ise bankaya gitmek yerine kredi notunuzun biraz yükselmesini bekleyin. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi bilmiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer puanınız 1500 ve üzeri ise hangi bankaya giderseniz gidin mutlaka kredi için onay vereceklerdir. Tabi burada çekeceğiniz kredi tutarının miktarı ve aylık geliriniz önemli. Bankaların en çok zorlandığı puan aralığı 1100 puan ile 1499 puan arası “az riskli” tabir edilen kısımdır. Bu puan aralığına sahip iseniz bazı bankalar düşük tutarlı kredi verme konusunda biraz daha cömertler. Şunu da hatırlatalım, çekeceğiniz kredinin taksit tutarı gelirinizin yarısını geçemez.

Anakredi.com olarak tavsiyemiz nakit ihtiyaçlarınız için hemen kredi çekmek yerine farklı formüller bulmanız. Eğer ihtiyaçlarınız zorunluluk değilse biraz erteleyebilir, böylelikle yarınlarınızı şimdiden borçlanmamış olursunuz. Ayrıca kredi çekmek zorunda kalırsanız da vadeyi mümkün olduğu kadar kısa tutmanız daha fazla faiz ödemenizin de önüne geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu