Devlet Destekli

Tarımsal Destek Ödemeleri 2023

Tarımsal Destek Ödemeleri 2023

Ülkemiz topraklarının verimli olmasına karşın arazilerin parçalar halinde olması, gerekli hizmet ve yardımların yapılmaması, maliyet giderlerinin sürekli artmasına rağmen kar marjlarının azalması çiftçileri bir hayli zor durumda bırakıyor.  Ülke ekonomisinin en önemli veri taşlarından biri olan tarım sektörü için devlet bazı teşvik ve hibe yolu ile çiftçilerimizi desteklemeye devam ediyor. Bizlerde bu yazımızda tarım destekleme ve ödemeleri sorgulama ile ilgili elimizden geldiği kadar bilgiler vermeye çalışacağız.

Ziraat Bankasının Aktif Rolü

Bankacılık sektörünün öncüsü,  kamu bankalarının en eski ve en önemlisi olan Ziraat Bankası çiftçiler ve tarımsal kredi ile hibeler konusunda aktif olarak rol alıyor. Devlet tarımsal destek ve hibe ödemelerini Ziraat Bankası kanalıyla yapmaktadır. Ayrıca sadece çiftçilerin kullanabileceği başak kart ise birçok ayrıcalığı da beraberinde getirmektedir.

Yapılacak olan destek ödemeleri ile ilgili sorgulama yapmak için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine kimliğinizle birlikte gitmeniz yeterlidir. Bankada ki yetkili tarafından TC kimlik numaranız ile yapılacak sorgulama sonucunda tarafınıza bir destekleme ödemesi var ise, bu destekleme parasını başak kartınız ile herhangi bir Ziraat Bankası ATM’inden kolaylıkla çekebilirsiniz. Eğer Ziraat Bankası müşterisi değilseniz ve başak kartınız da yok ise banka tarafından yapılacak program dahilinde ödemelerinizi yine de alabilirsiniz. Bunun için de yine yapmanız gereken yine kimliğinizle bir Ziraat Bankası şubesine gitmek.

Bakanlığın İnternet Sitesinden de Öğrenebilirsiniz

Tarım destek ödemelerinin yapılıp yapılmayacağına dair bilgilere Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının resmi internet sitesi olan www.tarim.gov.tr adresine girerek duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz.  Ödemelerin kesinleşmesine müteakip bakanlığın sitesinde anından yayınlanmaktadır. Ayrıca bu bölümde başvuru şartları, başvuru zamanı gibi merak ettiğiniz konularda bilgiler de yer almaktadır. Başvuru zamanını kaçırmamak için bakanlığın internt sitesini sık sık kontrol etmenizde fayda var.

Destekleme Programında Hangi Tür Yardımlar Var?

Bakanlığın tarımla geçimini sağlayan çiftçilere ne tür destekler verdiğine dair kısaca bilgiler verelim.

Dekar (dönüm) başına gübre ve mazot desteği: 11 TL

Toprak Analizi Desteği: Dekar başına 2,5 TL ( En az 50 dönüm toprakta üretim yapanlar için)

Organik Tarım Desteği: Tarım bitkileri için 10 TL, meyve-sebze için 70 TL

İyi tarım Uygulamaları Desteği: Seracılar için 150 TL, meyve-sebze için 50 TL, tıbbi aromatik bitki için 100 TL, süs bitkileri için 100 TL, fındık için 170 TL şeklindedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu