Para Köşesi

Para Lazım Nereden Bulabilirim? 2023

Para Lazım Nereden Bulabilirim? 2023

Paranın icat edildiği günden beri para ihtiyacı hep insanoğlunun bir numaralı gündemi olmuştur. Değişen hayat şartları, lüks ihtiyaçların standart konuma gelmesi ve gider masraflarının artması bu ihtiyacın her geçen gün derinleşmesinde önemli rol oynayan etkenlerden. Zaman zaman herkesin acil paraya da ihtiyacı olmuştur. Bu yazımızda böyle durumlarda neler yapılabilir maddeler halinde sıralayalım.

Düşük Tutarlı Kredi Kullanın

Genellikle acil paraya ihtiyaç duyulduğunda akla ilk gelen finans kurumlarıdır. Tabi bu seçenekten faydalanmanın ön koşulu kredi notudur. Eğer kredi notunuz iyi durumda ise bankalardan ihtiyacınıza yönelik düşük tutarlı bir kredi çekebilirsiniz. Başvuruda bulunmadan önce ihtiyacınız olan net tutarı belirlemeniz ileride yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olur.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekin

Eğer kredi notunuz makul seviyelerin altında ise ve başvuruda bulunduğunuz banka kredi için onay vermiyorsa o zaman 2. seçenek limitiniz dahilinde kredi kartınızdan nakit avans çekmektir. Hatta taksitli nakit avansta kullanabilirsiniz. Ancak bu üründen faydalandığınızda ödemeleri mutlaka zamanında yapmakta fayda var.

Avans Hesabınız Varsa Kullanın

Bir çok banka müşterisi için avans hesap hizmeti kullandırmaktadır. Bu hesap türü, hesabınızda para olmadığı zamanlarda banka tarafından belirlenen limit dahilinde para çekebileceğiniz bir hizmet çeşididir. Aylık bazda üst limit faizi %2,02 olduğundan seçenekler arasında değerlendirilebilir. Ödemeler aylık olmakla birlikte zamanında yatırıldığında kredi notunda da iyileşmelere katkı sağlamaktadır.

Bir Yakınınızdan Borç İsteyin

Yukarıda saydığımız ilk 3 madde finans kurumlarından kullanabileceğiniz hizmetlerle ilgiliydi. Eğer geçmiş ödeme performansınız iyi olmadığından kredi kullanamıyorsanız, kredi kartı limitlerinizde dolu ise ve avans hesabınız da yoksa bu zor süreci atlatmak için bir yakınınızdan borç isteyebilirsiniz. Bu seçeneğin iki avantajı vardır. Birincisi bankalarda ki gibi faiz ödemezsiniz, ikincisi taksitle ödeme yaparken erteleme şansınız var.

Taksitle Altın Almak

Değerlendirilebilir başka bir seçenekte daha önce müşterisi olduğunuz ve karşılıklı güven konusunda problem yaşamadığınız bir kuyumcudan taksitle altın alıp, başka bir kuyumcuya satarak nakit ihtiyacınızı karşılamaktır. Burada en önemli faktör etkili iletişim ve güven.

Taksitle Eşya Alıp Nakde Çevirmek

Genellikle elden taksitle alınan elektronik ürünlerin dışarıda düşük fiyata satılarak nakit ihtiyacının karşılanması mantığına dayanır. Maalesef bir çok kişinin hiçbir yerden para bulamayınca tek çıkar yolmuş gibi gördüğü ve kişiyi daha da çok borçlandırdığı seçeneklerden biridir. Özellikle GSM operatörlerinin 12,24 ve 36 ay taksit seçenekleri bir çok kişiyi cezbediyor. Vade uzadıkça toplam maliyetin de artacağını unutmayın. Ayrıca aldığınız sıfır ürün, kullanmasanız bile 2. el sayılacağından fazlasıyla zarar edeceğiniz muhtemeldir.

Senetle Para Almak

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve bankalarla arası iyi olmayan kişilerin tercih ettiği, anakredi olarak hiçte tavsiye etmediğimiz farklı bir seçenek. Nedeni ise faiz tutarının çok yüksek olabilmesi ve zamanında ödeme yapılmadığında beraberinde daha büyük problemleri getirme potansiyelinin olması. Bankalara olan kredi veya kredi kartı taksitlerinizi 90 gün boyunca ödemediğinizde sadece kredi notunuz etkilenip, 97 gün sonunda da icra takibi başlatılırken, senetle alınan borç paranın taksitinin gecikmesinde nelerle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. O nedenle para arayışında iseniz bu seçenek en son tercihiniz olsun. Son bir hatırlatma, geleceğiniz kararmasını istemiyorsanız tefecilere kesinlikle bulaşmayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ekonomimizin sıkıntı yaşadığı şu günlerde acil para bulmak gerçekten zorlu bir durum önerileriniz için teşekkürker

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu