Kredi NotuKrediler

Kredi Notu Nasıl Düşer? 2023

Alacağınız kredi türü her ne olursa olsun bankalara başvuru yaptığınızda bankanın ilk yaptığı şey kredi notunuzu incelemek olacaktır. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi, esnaf kredisi ya da tarım kredisi; hangi kredi türü olduğuna bakılmaksızın ilk dikkat edilen şey kredi notunuzdur. Bizde bu yazımızda kredi notu nasıl düşer sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi notunuz ne kadar düşük olursa kredi kullanma şansınız da o kadar düşük olacaktır. Aynı şekilde kredi notunuzun yüksek olması da kredi kullanma şansınızın yüksek olduğunun göstergesidir. Kredi notu düşen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında kredi notu neden düşer sorusu geliyor. Bu soruyu incelemeden önce kredi notu nedir dilerseniz bunu bir inceleyelim.

Kredi Notu Nedir?

Daha önceki bankacılık geçmişiniz; yani daha önce kullandığınız kredileri ödeme düzeniniz, kredi kartlarınızı ödeme düzeniniz gibi etmenleri de içine alan geniş bir yelpazede ödeme alışkanlıklarınızın değerlendirilip buna göre puan verilir. İşte bu puana kredi notu adı verilir. Bankalar kredi verirken kredi ve kredi kartı geçmişinizi göz önünde bulundurarak sizin ödeme konusunda güçlük yaşatmayacağınızdan emin olmak isterler.

Kredi Notu Neden Düşer?

Düzensiz Ödemeler

Kredi notunuzun düşük olmasının sebepleri arasında bir çok faktör vardır. Bunlar arasında en belirgin olanı ise daha önce kullandığınız kredilerin ya da kredi kartlarının ödemelerinde düzensiz bir durum olmasıdır. Yani daha önceki kredi ya da kredi kartı borç ödemelerinizi düzensiz yapıyorsanız kredi notunuzun düşmesi kaçınılmazdır. Burada ki gecikme 1 gün dahi olsa kredi notunuzu olumsuz etkiler. Kredi notu neden düşer sorusuna verilebilecek ilk cevap istisnasız düzensiz ödemelerdir.

Yasal Takibe Düşmek

Eğer kredi ya da kredi kartı borçlarınızı 3 ay boyunca ödemezseniz kara liste adı verilen bir listeye dahil olursunuz. Bu da kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanacaktır. Bu süreç aynı zamanda yasal takip süreci olarak da bilinir.

Kredi notunuzun belirlenmesinde KKB, 5 yıllık süreçte geçmişe yönelik borç ödeme alışkanlıklarınızı kayıt altında tutar. Yani son 5 yıllık ödeme düzeniniz kredi notunuzu belirlemede etkendir.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek

Aynı zamanda kredi kartı borç tutarınızın sürekli olarak sadece asgari tutarını ödüyorsanız kredi notunuzun bundan etkileneceğini bilmelisiniz. Bankalar, güven veren müşterilere daha ılımlı yaklaşacaklarından asgari tutar ödemesi de güvensizlik oluşturur. Bununla ilgili olarak “Kredi kartımın asgarisini ödersem sicilim bozulur mu?” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Kefil Olduğunuz Kişinin Ödeme Yapmaması

Bir yakınınızın kredi çekmesi esnasında kefil olduysanız ve o kişi ödemelerini düzensiz olarak yapıyorsa onun kadar sizin de kredi notunuz bundan olumsuz yönde etkilenecektir.

Sürekli Kredi Başvurusunda Bulunmak

Eğer sürekli olarak kredi başvurusu yapıyorsanız ve krediniz onaylanmıyorsa burada bir durup etraflıca düşünmeniz gerek. Sergilediğiniz bu agresif tutum bankalar gözünde sizin güven vermeyen bir müşteri tipi olarak kabul edilmenize neden olacaktır. Bu durum  da doğal olarak kredi notunuzun düşmesi gibi ciddi bir sonuç doğuracaktır. Bu süreçte bütün bankalar kredilerini ve koşullarını inceledikten sonra birini ya da en fazla üç tanesini seçip onlara başvurmanız yerinde bir karar olacaktır.

Ödenmemiş kredi borçlarınız

Kredi notunuzu belirleyen etmenler arasında telefon, elektrik, su, internet gibi faturalarınızın ödenmemesi de yer alır. Zamanında ödenmeyen bu faturalardan dolayı kredi notunuzda az da olsa bir düşme görülebilir. Uzun zaman ödenmeyen fatura borçları kredi notunuzun daha da düşmesine sebep olacaktır.

Vergi ve Kamu Borçları

Eğer herhangi bir nedenden dolayı vergi borcunuz varsa ya da kamu kuruluşlarına borcunuz mevcutsa kredi notunuz da ödeme performansınızın seviyesine göre düşecektir.

Yukarıda saydığımız 7 madde kredi notunun düşmesinde ki ana nedenlerden. Son yapılan düzenleme ile artık ödenmeyen fatura borçları da kredi notuna etki eden faktörler arasına eklendi. Bu saydıklarımız Kredi notu neden düşer sorusunun cevabı niteliğinde.

Eğer kredi notum yükselmiyor diyorsanız ve sebebini merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu