Banka SorunlarıKredi Kartı

Kartımın Asgarisini Ödersem Sicilim Bozulur mu?

Hayatımızın neredeyse her alanında kullandığımız kredi kartları ile ilgili çok sayıda soru ve akıllarda da sayısız soru işareti var. Bu sorular arasında en çok sorulanlardan biri olan “Kartımın asgarisini ödersem sicilim bozulur mu?” sorusuna cevap vereceğiz bu yazıda.

Özellikle son birkaç yılda nakit akışında baş gösteren sıkıntı sebebiyle artık her alışverişimizde kredi kartı kullanıyoruz. Bu noktada harcamalarımızı dikkatli yapmamız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Unutmayın; hiç ödemeyecekmiş gibi harcarsanız ay sonunda zararı yine siz göreceksiniz. Onun için ayağınızı yorgana göre uzatın.

Kredi Kartımın Asgarisini Ödersem Sicilim Bozulur Mu?

Öncelikle kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödemeniz bankalar gözünde değer kazanmanıza olanak sağlayacaktır. Hatta ödeme imkanınız varsa tüm kredi kartı borcunuzu ödeyebilirseniz en kısa zamanda güvenilir müşteriler sınıfına yükselebilirsiniz. Eğer dönem borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız en azından asgari tutarını ödeyin. Bu durumda eğer bir sonraki ay gücünüz yerindeyse ödemelerinizi eksiksiz gerçekleştirin. Bilindiği üzere kredi kartlarında asgari tutar, dönem borcunun % 35’ine denk geliyor. Dönem borcunuzun % 35’ini yani asgari tutarınızı öderseniz kredi kartınızı kullanmaya ve limiti oranında harcama yapmaya devam edebilirsiniz.

Eğer asgari tutar dahil, dönem borcunun ödemesini yapamadıysanız kartınız ödeme yapılana kadar alışverişe ve nakit çekimine kapatılacaktır.

Kredilerde olduğu gibi kredi kartlarında da vaktinde ödemesi yapılmayan borçlar, kredi sicilinizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda en azından asgari tutarı kadar ödeme yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Aslında asgari tutar, bir nevi bankaya “Bu ay biraz sıkışığım ama en kısa zamanda ödemelerimi tam ve eksiksiz olarak yapacağım” demek oluyor. Dolayısıyla bankanın size bu noktada bir incelik göstermesi mümkündür.

Ödemesi zamanında yapılmayan kredi ve kredi kartı borçlarında; aksayan her ödeme döneminde kredi notunuz düşecek ve dolayısıyla siciliniz olumsuz yönde etkilenecektir.

Kredi Kartının Sürekli Asgarisini Ödemek Sicili Bozar Mı?

Bu alandaki çevreler tarafından kesin bir dille ifade edilmese de kredi kartı borcunuzun sürekli olarak asgarisini ödemeniz durumunda ne yazık ki kredi siciliniz de olumsuz etkilenecektir. Devamlı olarak kredi kartınızın asgarisini ödüyor olmanız zor bir dönemden geçtiğinizi, ödemelerde güçlük yaşattığınızı ifade eden bir detay olduğundan kredi sicilinizin düşmesine neden olacaktır. Hatta bir süre sonra kredi kartınızla nakit çekmek istediğinizde bu seçenekten yararlanamadığınızı göreceksiniz. Yani banka, kendini güvenceye almak için nakit avans çekmenizi engelleyecektir.

Yani özetle, sürekli olarak asgari tutarda ödeme yapıyorsanız kredi siciliniz ve kredi notunuz olumsuz yönde etkilenir ancak yine de hiç ödeme yapmamaktansa en azından asgari tutarda ödeme yapmak bu noktada biraz daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Kredi kartının 4 dönem boyunca asgarisini ödemek 1. Kattan düşmeye benzetilebilirken, 4 dönem boyunca hiçbir ödeme yapmamak ise 5. Kattan düşmeye benzetilebilir. Yani hiç ödememenin zararları daha ağır olacaktır.

Kredi kartı borcunun asgari tutar ödemesinin yapılması minimum zararla bu süreci atlatabileceğinizin göstergesidir. En azından asgari tutarı ödemeye çalışın.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu