Krediler

Kredim Varken Yeni Kredi Çıkar Mı?

Hayat şartlarının gittikçe daha zor bir hal almaya başlamasıyla birlikte insanların paraya olan ihtiyaçları artıyor. Dolayısıyla bazı durumlarda mevcutta bir kredimiz varken yeni bir tane kredi çekmeye ihtiyaç duyabiliyoruz. Peki, kredim varken yeni kredi çıkar mı sorusunun cevabını biliyor musunuz? Gelin bu yazıda bu soruya cevap verelim.

Kredim varken yeni kredi çekebilir miyim?

Mevcutta ödemeleri devam eden bir krediniz varsa yeni bir kredi çekebilmek için bankaya gittiğinizde, banka sizin bazı gereklilikleri yerine getirip getirmediğinizi denetleyecek ve kredi kullanıp kullanamayacağınıza bu gereklilikler çerçevesinde karar verecektir.

İkinci krediyi çekebilmek için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Öncelikli olarak bankaların bu aşamada dikkat ettiği en önemli kıstas, ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak yapıp yapmadığınızdır. Düzensiz bir ödeme alışkanlığınız varsa, icra gibi sonuçlar yaşadıysanız yeni bir kredi çekmeniz bir hayli zor olacaktır.
  • İkincil olarak bankalar bu aşamada kredi notunuza bakacaklardır. Düşük kredi notuna sahipseniz ikinci krediyi çekebilmeniz imkansıza yakındır.
  • Üzerinize kayıtlı taşınmaz ya da mallarda herhangi bir haciz, ipotek gibi olumsuz durumlar varsa kredi çekmeniz çok zor olacaktır.
  • Yaşamınız boyunca kredi ve kredi kartı kullanım alışkanlıklarınız da bankalar tarafından dikkate alınan bir diğer önemli faktördür.
  • Maaşınız ve hane halkının geliri de bu aşamada son derece dikkate alınan bir kıstastır. Belgeleyebildiğiniz geliriniz ne kadar yüksek olursa ikinci krediyi çekebilmeniz de o kadar kolay olacaktır.
  • İkinci kredinizi mevcut kredinizin olduğu bankadan ya da başka bir bankadan çekmek isteyebilirsiniz. Bu durumda ikinci kredi için başvuruda bulunduğunuz bankaya talep esnasında “İlk kredimden doğan borcumu ödemek için bu krediyi talep ediyorum” derseniz kredinize eklenecek olan faizin yıllık bazda % 20’ye kadar düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Bu aşamada mevcut kredinize ait olan evrakları da yeni kredi talebinde bulunacağınız bankaya götürmeniz süreci hızlandıracak bir adım olacaktır.

İkinci kredide ne kadar kredi çekebilirim?

İkinci kredi için bankadan talepte bulunurken bankaya mutlaka gelirinizi beyan etmelisiniz. Bu beyanda hem kendi gelirinizi hem de hanenizdekilerin gelirlerini toplayarak belirtirseniz alacağınız kredi tutarı artacaktır. Bu aşamada alabileceğiniz kredi miktarı hanenin toplam gelirinin 3/1’i oranında olacaktır. Yine de bu rakamın ortalama bir rakam olduğunu ve bazı bankaların müşteri portföylerini genişletmek amacıyla daha yüksek tutarlarda kredi verebileceğini de aklınızda bulundurun.

Hangi kredi türünde limitler ne kadar?

Alabileceğiniz kredi tutarı, kredinizin türüne göre değişiklik gösterecektir. Örneğin ihtiyaç kredilerinde alt limitler üzerinden kredi verilirken konut ve araç kredilerinde ise yüksek limitlerde kredi imkanı sunulmaktadır. Bu durumun en belirgin sebepleri arasında konut ve araç kredilerinin; ihtiyaç kredilerine oranla daha düzenli olarak ödenmesi gösterilebilir. Dolayısıyla bankalar, daha düzenli ödenen araç ve konut kredilerinde daha cömert davranmaktadır.

Konut ya da araç kredilerinde krediyi ödeyemeseniz bile banka aracınıza ya da konutunuza el koyabileceği için; yani borcun karşılığını kolay bulabileceği için bu konuda ılımlı bir yaklaşım sergilemektedir. Öte yandan ihtiyaç kredilerinin ödenememesi durumunda ise maaşınıza haciz konulması, kefillerle uğraşılması  gibi süreçler bankalar açısından zaman alıcı durumlar olarak göze çarpmaktadır. İşte bu yüzden ihtiyaç kredilerinde üst limitler daha düşüktür.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ev kredim var baya bir bitirdim az kaldı. Araba için çekebilecek miyim acaba bugün gideceğim bankaya 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu